ה’אלנטרה’ פשוטה ולא ‘מבריקה’ אבל זה מה שקניתם

כשמנדי מבין שלא יוכל להוציא מרכב משפחתי פשוט, איזו יוקרתית מנקרת עיניים, הוא מיד עובר למוסר ולהסתפקות במועט • האלנטרה חסכונית, מרווחת, נוחה ואפילו תנגן לכם בדרבוקה, אבל כדי להוציא את ריזל לדרכים צריך גם פוזה

יונדאי אלנטרה | צילום: באדיבות יצרן

מתקפת היונדאי בישראל, לא פוסחת על כל הסגמנטים – ומעבר לרכב פנאי השטח הפופולארי שלה, טוסון, או ההיברידית המוֹכרת והמוּכרת איוניק, קצת פחות מבחינים במשפחתיות הסטנדרטיות, כמו אלנטרה, שהייתה i35 בגלגולה הקודם. הדור ההוא היה מוכר ופופולארי יותר, גם משום שהגיע בגדול, עוד לפני סגמנט הג’יפונים; וגם משום שההיצע של יונדאי היה קטן יותר.

כשלקחתי את אלנטרה לסיבוב, קצת התאכזבתי. אתם מכירים אותי. אני אוהב את הפוזה. אלנטרה היא מסוג היונדאים שפחות רואים על הכבישים. לא כי היא טובה פחות, אלא כי היא שייכת לדור המשפחתיות של פעם: ללא מנוע היברידי/הטענה וללא הגובה והפוזה של הג’יפונים.

250

מידי שנה נמכרות בישראל, רבבות ‘יונדאים’. אז בטח לא תסובבו מבט כשתראו את המכונית המשפחתית הגדולה הזו, אבל היא בהחלט נאה.

תא הנוסעים השחור, נראה פשוט: מושבי בד, דשבורד קשוח למדי, אין פריט מלהיב, שמרמז על פנים של מכונית מודרנית. ב-2020 חשוב להשקיע קצת יותר בפרט הזה, להראות ולו בדל של יוקרה ולא ‘יונדאיות’ סטדנרטית, של לפני שנתיים ושלוש.

מבחינת אבזור – המושבים ניתנו להזזה ידנית, ההתנעה הייתה באמצעות מפתח (בזמן שבו גם מכוניות פשוטות וזולות יותר, כבר מגיעות עם מתג להפעלת וכיבוי המנוע) והמזגן אינו מפוצל.

עם זאת, יש פתח אוורור מאחור וזה חשוב בקיץ הישראלי הלוהט ובחורף הקפוא הנוכחי, תמצאו – מלבד USB  ו-AUX – גם 2 מצתים ותקבלו עבור ההרגשה, גם גג נפתח קטן ממדים יחסית.

מערכת המולטימדיה המשובחת

מה שטוב במכונית הזו, היא מערכת המולטימדיה בקוטר 8 אינטש. יש שיגידו “מה הביג דיל?”, אבל המסך הזה הוא אחד הדברים המרכזיים ביותר בחייו של נהג בימינו; זו שעושה את חייו לקלים יותר.

יש בו בין היתר, Waze ופנגו, דיבורית בלוטות’ (BT) ומצלמת נסיעה לאחור, ואת “יונדאי לשירותך” עם ספר רכב ועוד – והכל בעברית. מעבר לתחנות הרדיו, תמצאו גם פלייליסטים מוסיקאליים: ישראלי, צעיר, ואפרופו סערת הדרבוקות, גם מוסיקה מזרחית כמובן וכן על זה הדרך.

משהו שהוא צעד קטן ליונדאי אבל צעד גדול לנהג – בעיניי – שאהבתי במיוחד: מעבר לעובדה שהנווטן ממשיך להדריך אתכם, בתוך מסגרת קטנה על מערכת המולטימדיה, גם אם יצאתם למסך אחר בדף הבית – תוכלו לחייג מהמסך עצמו, באמצעות יומן השיחות או ספר הטלפונים שלכם. זה חוסך נגיעה מיותרת ומסוכנת בנייד. אולי זה לא מסתדר עם “חובת הזהירות הכללית” (תעשו גם אתם ריענון נהיגה או נהיגה מונעת ותרעננו את הזיכרון), משום שעדיין העיניים אינן מביטות תדיר על הדרך – אבל וודאי שהסחת הדעת ברגע של שיחה, מצטמצמת מאוד.

Inner article

אשר לאבזור הבטיחותי: הוא מתקדם ובאלנטרה יש גם קרוז קונטרול אדפטיבי ותיקון סטייה מנתיב. גם כן חשוב ועשוי להציל חיים. ובעיקר מסייע לנהיגה רגועה ונוחה יותר. עם זאת, היא לא מגיעה לעצירה מוחלטת וגם לא מאיצה בעקבות המכונית שלפניכם, במעבר של הרמזור לירוק.

אז אמרנו שמנוע חשמלי, בניגוד לאחות המוצלחת מבית איוניק – אין; אבל גם טורבו כמו של האחות האחרת, i30, אין. למרות זאת, המנוע, בנפח 1.6 ליטר ו-127 כ”ס המשודך לתיבה אוטומטית בת 6 הילוכים, מרגיש טוב. לא פחות ממה שאמורה לספק מכונית משפחתית, אבל גם לא TSI ושות’. הוא לא מרגש, אבל לא הרגשתי שחסר לי משהו בנסיעות איתו בעיר ומחוצה לה. צריכת הדלק הייתה לא רעה ועמדה על 13 ק”מ לכל ליטר דלק.

איפה להניח את הרגליים?

נוחות הנסיעה טובה לקטגוריה. בידוד הרעשים מופר קצת במהירות גבוהה. את המושב מאחור תמצאו מרווח, מה שאכן מאפיין את המכונית כמשפחתית אמיתית – ולא רק על הנייר. עם זאת – גם בגלל תעלת הינע נמוכה וגם בגלל ההפרדה בין המושבים הקדמיים שנמשכת לאחור – כדי למצוא מקום לרגליו של הנוסע האמצעי, כדאי שהוא לא יהיה גבוה מ-1.65 ס”מ פלוס מינוס. תא המטען גדול, 458 ליטרים, ויש בו די מקום.

למרות הפשטות היחסית – למעשה, אולי ככה צריכה להיראות מכונית משפחתית סטנדרטית, אם זה הסגמנט שבחרתם לכם. לפעמים נראה, שעם כל השיפורים התמידיים והתחרויות בין החברות והדגמים השונים, הגבולות קצת היטשטשו ונהגים עלולים להתאכזב ממשהו, שהוא לא נוצץ במיוחד כמו של השכן. מנוע טוב יש, מרווח יש, תא מטען רחב יש, בטיחות – שזה הכי חשוב – יש בשפע. כל השאר זה בונוס. לא ככה?

קחו בחשבון שלמרות תוספות הבטיחות ושיפור צריכת הדלק, לטענת היצרנית, המחיר נותר זהה לדגם הקודם, שהוחלף לפני קצת יותר משנה. אני לכשעצמי הייתי מוסיף עוד כמה אלפי שקלים ומקבל את האיוניק, שהיא בעיקר חסכונית יותר, אבל אל תספרו לאלנטרה.

מחיר: 135,500 שקלים | מנוע: 1.6 סמ”ק, 127 כ”ס | מומנט: 15.8 קג”מ ב-4,859 סל”ד | האצה מ-0 ל-100: 11.6 שניות | מרחק סרנים: 2,700 מ”מ | כריות אוויר: 7 | זיהום אוויר: 11

מומלץ עבורך

3 תגובות ל: "ה’אלנטרה’ פשוטה ולא ‘מבריקה’ אבל זה מה שקניתם"

  1. אחלה רכב. בלי פוזה ולא מנקר עיניים. נוח במיוחד, ממש תענוג. הגה רך (למעט במצב ספורט). גיר רגיל 6 הילוכים. בלי הסיוט שנקרא גיר רציף.

  2. מחיר הזוי לרכב שעולה שליש מזה בעולם פריאר מי שקונה רכב חדש בישראל

  3. יקר מידי…לאמשתלם מבחינת המחיר… תוזילו !!!

כתיבת תגובה