האם בקרוב יהיה ניתן להשוות מחירי חלפים לרכב?

יוזמה שמנסה לקדם ועדת הכלכלה של הכנסת תחייב יבואנים לפרסם מחירי חלפים כבסיס לבניית אתרי השוואת מחירים.

מחסן חלפים לרכב צילום שאטרסטוק

 

ועדת הכלכלה של הכנסת, בראשות ח”כ איתן כבל, החלה היום לדון בתקנה שהגיש משרד התחבורה מתוקף חוק רישוי שירותים ומקצועות בענף הרכב שנועדו לחייב בעלי רישיון לסחר במוצרי תעבורה לפרסם באינטרנט את מחירונים המוצרים. התקנות נועדו לחייב את הפרסום באינטרנט באופן כזה שיאפשר ליזמים פרטיים לפתח אפליקציות להשוואות מחירי חלפים, בדומה להשוואת מחירי המוצרים ברשתות השיווק. זאת על מנת לתת לצרכנים כלים פשוטים להשוואת מחירי החלפים, על מנת להגביר את התחרות ולהביא להוזלת מחירים. היו”ר כבל פתח את הישיבה והבהיר כי מדובר בתקנות בעלות משמעות צרכנית חשובה מאוד, ובכוונתו להביא לאישורן.

apps-box

אולם במהלך הישיבה התגלו בעיות ביוזמה ח”כ עבד אל חכים חאג’ יחיא טען כי ישנו חשש  שיפורסמו רק מחירי הקטלוג הפיקטיביים, ללא ההנחות או מחיר המכירה בפועל, ואז לא נעשה דבר. ח”כ יעקב אשר אמר כי אין ספק שהשקיפות חשובה במקום שבו יש כשל שוק, אבל צריך לראות שבסופו של דבר הצרכן לא יפגע בגלל אותה שקיפות.

היועץ המשפטי של המועצה לצרכנות, עו”ד זאב פרידמן, הוסיף כי במקרים רבים הצרכן לא יושב בבית ועושה השוואת מחירים לפני שהוא מגיע למוסך, אלא מגיע למוסך בשל תקלה אחת ופתאום מסתבר לו שהוא צריך להחליף מספר חלקים ולכל חלק מחיר אחר. הוא הזהיר כי במצב כזה בעל המוסך יראה לצרכן את המחיר המלא באפליקציה, ללא ההנחה, וישמש בזה לגבות מחיר עצום. “אסור לתת לכלי הזה להיות תקלה לצרכנים. אם הכלי יציג מחירים אמתיים הוא יהיה מצוין”, אמר.

נציג האוצר, אלי מורגנשטרן, אמר התייחס למחיר הקטלוגי ואמר: “מה שאנחנו חושבים זה להוסיף את מחיר המכירה הממוצע ב-12 החודשים האחרונים, וככה נוכל לדעת מה היה גם המחיר בפועל של המוצר”. עם זאת הדבר עורר התנגדות מצד נציגי היבואנים והמוסכים.

בתום הדיון לאחר ששמע את מגוון הדעות אמר היו”ר כבל כי מטרת הישיבה הייתה לשים את כל הבעיות בתקנות על השולחן ולעשות הכל כדי לפטור אותן כך שהצרכן הוא שירוויח בסוף. הוא קרא לכל הצדדים “לעשות שיעורי בית” וביקש מנציגי משרד התחבורה להתייחס לכל ההערות עם ראש פתוח. “נעשה כל שלאל ידינו כדי להוביל את המהלך שיאפשר יצירת אפליקציות שיובילו לתחרות לטובת הצרכן”, אמר.

ono-side
inner

כתיבת תגובה