האם המיתון מגיע לאנגליה?

מדובר בשורה של נתונים מאכזבים אשר מעלים באופן ברור את הסבירות לכך שהכלכלה הבריטית תכנס למשבר באופן טכני, כלומר, שני רבעונים רצופים של צמיחה שלילית

בריטניה | אילוסטרציה: digitalconsumator, שאטרסטוק

הכלכלה הבריטית התכווצה ב-0.2% ברבעון השני לעומת צמיחה של 0.5% בתחילת השנה.

ירידה חדה בתפוקת הייצור (-2.3%) במהלך הרבעון הייתה הגורם העיקרי להתכווצות, למרות שגם סקטור הבניה הראה ירידה בהיקפים הרבעון של (-1.3%). סקטור השירותים הראה התרחבות של 0.1% אך זהו הנתון הנמוך ביותר ב-3 השנים האחרונות.

250/200 סייד בר + קובייה בכתבה

כאשר בוחנים את הגורמים השונים להאטה, ניתן לראות כי הירידה הגדולה ביותר מגיעה מכיוון הירידה במלאים, אשר נבנו במרץ במהלך הרבעונים האחרונים לקראת המועד המקורי של הברקזיט אשר היה אמור להיכנס לתוקף במרץ 2019. 

הוצאות משקי הבית האטו גם הן ביחס לרבעון הקודם, אך עדיין רשמו גידול של 0.5% ברבעון השני. ההשקעה הכוללת הולכת וקטנה אך הוצאות הממשלה נותרות בעינם. מאזן הסחר חזר פחות או יותר לרמה הנורמלית שלו לאחר שברבעון הקודם הייתה כניסה גדולה של נכסי זהב ממשיים, מה שגרם לעיוותים גדולים. 

על פניו, מדובר בשורה של נתונים מאכזבים אשר מעלים באופן ברור את הסבירות לכך שהכלכלה הבריטית תכנס למשבר באופן טכני, כלומר, שני רבעונים רצופים של צמיחה שלילית.

870/135 ליינר ארטקל

לאור הירידה הגדולה בצבירה של המלאים שאנו עדים לה אשר גורמת להתכווצות של הכלכלה, אנו לא צופים כי גם ברבעון השלישי נחזה בתופעה דומה. יותר מזה, יתכן וברבעון השלישי נחווה גידול מחודש בבניית המלאים לקראת תאריך הברקזיט החדש באוקטובר הקרוב, בעיקר לאור העובדה שתוכנית המגירה של הממשלה היא יציאה ללא עסקה מהאיחוד, במידה ולא מצליחים להגיע להסכמות עד התאריך המיועד. אנו מאמינים כי בניית מלאים חדשה תספיק על מנת שהכלכלה לא תכנס למשבר כעת, אך הסיכון גובר בראיה לעתיד.

אזאד זאנגאנה, הוא כלכלן ואסטרטג אירופה בשרודרס, ענק ההשקעות הבינלאומי

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה