האם המענק לניצולי השואה יגדל ב-2,500 שקלים?

משרד האוצר העלה היום להערות הציבור תזכיר חוק הקובע כי המענק השנתי המועבר לניצולי השואה יגדל לסכום של 6,500 שקלים | האם זהו שלב נוסף בדרך להעלאת המענק השנתי לשורדי השואה, או שהחוק יפול במסגרת הקיצוצים הצפויים במהלך דיוני התקציב?

ג'וזף קליינמן, ניצול שואה בן 90 במרפסתו בירושלים, במהלך יום השואה, 2020 | אילוסטרציה. צילום ארכיון: יונתן סינדל, פלאש 90

במסגרת דיוני התקציב סיכמו ראש הממשלה החליפי יאיר לפיד, שר האוצר אביגדור ליברמן והשרה לשוויון חברתי מירב כהן על העלאת המענק השנתי לניצולי השואה. היום (ד’) מעלה משרד האוצר להערות הציבור תזכיר חוק הקובע כי המענק השנתי המועבר לניצולי השואה יגדל לסכום של 6,500 שקלים.

כיום, יש כ- 65 אלף ניצולי שואה שעלו אחרי 1953 המקבלים מענק שנתי לפי חוק ההטבות לניצולי שואה. בנוסף לכך, כ-51 אלף יוצאי מדינות ערב ואיראן, נפגעי התנכלויות גזעניות ואנטישמיות בתקופת מלחמת העולם השנייה מקבלים מענק דומה לאור החלטת שר האוצר בנושא. המענק השנתי עומד כיום על סך של 3,991 שקלים וכעת מוצע להגדילו ב 2,509 שקלים נוספים כאשר סך התקציב לנושא צפוי לעמוד על כ- 300 מיליון שקלים.

250/200 סייד בר + קובייה

מדובר בסיוע משמעותי לאוכלוסייה זו שמצטרף לצעדים נוספים שמקדמת הממשלה במסגרת תקציב המדינה כמו העלאת השלמת הכנסה לקשישים ל- 70% משכר מינימום, העלאת קצבאות הנכות ועוד.

התקווה היא כי העלאות אלה אכן יעברו, כיוון שבדיוני התקציב בכנסת – כמו גם בחוק ההסדרים – יהיה קל יותר להוריד את הסכומים הללו, שאין להם לובי חזק דיו מול משרד האוצר. מנגד, מדובר במענק שנתי ומספרם של הניצולים פחת מאוד, כך שייתכן שהחוק יעבור ללא כל קושי.

שר האוצר, אביגדור ליברמן: “הממשלה הזו מקדמת בהתאם לתפיסתי מהלכים רבים על מנת לסייע לאוכלוסיית הגיל השלישי בכלל ולניצולי השואה בפרט. מדובר במהלך נוסף המבטא את מחויבותה של המדינה לאוכלוסייה זו שעברה את הגרוע מכל וכעת תפקידה של המדינה לעמוד מאחוריה ולהכיר להם תודה”.

השרה לשוויון חברתי, מירב כהן: “אחת הסיבות המרכזיות בגינן ביקשתי לשוב ולעמוד בראש המשרד לשוויון חברתי, הייתה בכדי להמשיך את העשייה בנושאים הקריטיים לאזרחים ותיקים בכלל ולשורדי שואה בפרט. אנו מקדמים היום עוד נדבך במענה הכלכלי לשורדי שואה עניים.

Inner article

“זהו צעד בכיוון הנכון, ואנו נמשיך לפעול על מנת להגדיל את המשאבים המושקעים בשורדי השואה. לשורדים והשורדות הללו מגיע לחיות את שארית חייהם באופן ראוי ומכבד. באמצעות הרשות לזכויות ניצולי השואה במשרד לשוויון חברתי, נמשיך לפעול למען רווחתם של השורדים, הן מתוך הממשלה והן מול ממשלות זרות. אנו פועלים על מנת להביא בשורות נוספות בנושא בקרוב”.

Inner 620/130

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה