האם יינטלו סמכויות אכיפת עבירות הבנייה מעיריית אלעד?

הנציב רוזן ממליץ ליועמ”ש לממשלה לפעול לנטילת סמכויות אכיפה בתכנון ובניה מעירייה לאחר שנתגלה כי מערכת האכיפה ברשות אינה מתפקדת כנדרש • ההחלטה שכתב רוזן מתייחסת ל’עיר במרכז הארץ’, אך הכוונה היא לאלעד • עיריית אלעד בתגובה: “במשך תקופה היה מחסור בכוח אדם, אך עתה המפקחים החדשים עובדים היטב”

השופט דוד רוזן | צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

נציב תלונות הציבור על מייצגי המדינה בערכאות, השופט (בדימוס) דוד רוזן, ממליץ ליועץ המשפטי לממשלה לפעול לנטילת סמכויות אכיפה בתכנון ובניה מעירייה במרכז הארץ, לאחר שנתגלה כי מערכת האכיפה ברשות אינה מתפקדת כנדרש. הכוונה היא לעיר אלעד, שאף נדרשה לנושא ומסרה תגובה לתקשורת בנידון (ראו להלן).

על פי תלונה שהוגשה לנציבות כנגד תובע הוועדה המקומית לתכנון ובניה בעיריית אלעד וכנגד המחלקה להנחיית תובעים מוסמכי היועמ”ש לממשלה בפרקליטות המדינה, תלונות רבות שהוגשו על ידי תושבי העיר למספר גורמי אכיפה בתחום תכנון ובניה ברשות המקומית, לא נענו כראוי ובמקרים מסוימים אף לא נענו כלל. מבדיקת הנציב רוזן התברר כי במחלקה להנחיית תובעים מכירים את מצב הדברים, ואף נמסר כי לתלונה יש בסיס של ממש. במהלך בדיקת הנציב הצטיירה תמונה חמורה ביותר בנוגע להתנהלות גורמי האכיפה בתחום התכנון והבניה בעיר, ומרבית הטענות שהועלו בתלונה נמצאו מוצדקות.

250/200 סייד בר + קובייה בכתבה

“בכל הנוגע לאכיפת דיני התכנון והבניה בעיר, בה מזה זמן אין אף מפקח אחד לרפואה, עובדה המשליכה ישירות גם על יכולתה של התביעה העירונית להתמודד עם תלונות תושבים וגורמים אחרים על הפרות חוק המתבצעות בעיר”, כותב הנציב רוזן. “במצב בלתי נסבל שכזה, לתושב העיר הרואה עצמו נפגע מהפרת חוק כאמור, אין כתובת לפנות אלי, ותלונותיו נותרות כקול קורא במדבר”.

הנציב מוסיף וכותב כי “…בעיר שורר לאורך תקופה ארוכה מעין ואקום באכיפת החוק, בבחינת ‘בימים ההם אין מלך בישראל, איש הישר בעיניו יעשה’. ואקום זה פוגע בבסיס הסדר הציבורי, באופן התנהלות הרשות, ובעיקר ברווחת התושבים, שלמות קניינם, תחושתם וכלל זכויותיהם כאזרחים במדיה מתוקנת”.

על רקע דברים אלו, הנציב ממליץ ליועמ”ש לממשלה ולמנהלת המחלקה להנחיית תובעים לעשות בכוחם על פי חוק, ולהניע הליך נטילת כוחות האכיפה מן הוועדה המקומית בעיר, לגוף שיוחד לכך בהתאם לסעיף 254יד לחוק התכנון והבניה.

870/135 ליינר ארטקל 1

מעיריית אלעד נמסר בתגובה: “הוועדה מתפקדת כפי שנדרש וכראוי, ובשנים האחרונות נרשם שיפור משמעותי מאוד בעבודת הוועדה. אכן, במשך תקופה היה מחסור בכוח אדם בתחום הפיקוח, בין היתר כתוצאה מתנאי שכרם של אנשי הפיקוח. לאחר מכרז שפורסם שלוש פעמים נקלט כוח אדם נוסף לצוותי הפיקוח, ובתקופה האחרונה לאחר קליטת המפקחים החדשים נרשמה התקדמות רבה בעבודת האכיפה.

“צר לנו שבעלי אינטרסים צרים פועלים כל העת להכפיש את העיר אלעד. אנחנו נמשיך בעשייה העירונית ופיתוח העיר, בינוי מוסדות ומבני ציבור לצד הרחבת העיר ותוספת דירות למגורים מול מצוקת הדיור החריפה במגזר החרדי.

“לעצם הטענה, אנחנו מדינה אחת ונשמח לקבל סיוע בנושא, כפי שביקשנו מספר פעמים ולא בוצע עד עכשיו”.

Inner 620/130

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה