האם כדאי לקנות דירה בטאבו משותף? מדריך

אלפי משפחות מתגוררות בטאבו משותף, ועשרות עסקאות כאלו נערכות מדי שנה • מה זה דירה בטאבו משותף, במה כרוכה השותפות, האם ניתן להעבירה והאם ניתן בכלל לקחת משכנתא על דירה כזו • שו"ת מלא

רישום מקרקעין | צילום: נתי שוחט, פלאש 90

דירת 4 חדרים במרכז בני ברק ב 1.2 מיליון? נשמע בדיוני, אלא אם כן מדובר בדירה בטאבו משותף או הערת אזהרה. נדמה כאילו מושג זה לא ריאלי, אך כיום יש אלפי משפחות המתגוררות בטאבו משותף, ומדי שנה מתבצעות עשרות עסקאות כאלו.

אז מהו טאבו משותף ומה ההבדל מטאבו רגיל ?

דיור ב"טאבו משותף" הוא למעשה שותפות בנכס יחיד. השותפים מתחלקים בזכות המגורים בצורה שווה או באחוזים שונים בהתאם לחוזה הנחתם בעת רכישת הנכס המשותף.

Box

המגורים בטאבו משותף הפכו למעשה לאחת האלטרנטיבות הפרקטיות ביותר בשוק, המאפשרות רכישה של דירה, במחיר ריאלי הניתן למימוש ולהחזקה. מדובר בדרך כלל בדירות הממוקמות במרכזי הערים ובאזורים אטרקטיביים בהם מחירי הדירות יקרים עד כמעט בלתי אפשריים להשגה, בעוד הדייר בטאבו משותף משלם על הדירה מחיר הנמוך בעשרות אחוזים ממחיר השוק. מה שמאפשר השגת הון עצמי ועמידה בתנאי משכנתא רציונליים. מסיבה זו, יותר ויותר זוגות חברים ומשפחה מתאחדים לרכישות משותפות של נכסים פוטנציאלים במחירים ברי השגה.

ההבדל העיקרי בין טאבו משותף לטאבו רגיל הינו ברישום משותף בטאבו יחיד המקנה זכויות וחובות לכלל השותפים. פירוט יחסי השותפות, חלוקת המוחזקות, אופן פירוק השותפות וירושות יבוצע על גבי הסכם שיתוף פנימי הנחתם בעזרת עו"ד מומחה ותקף משפטית לכל דבר ועניין.

האם ניתן לקחת משכנתא?

כן, ניתן לקחת משכנתא אך ורק אם השותפים חתומים עליה יחד, כיוון שכולם נחשבים כבעלי הנכס והמשכנתא משותפת לכלל הבעלים, אפשר להתחלק במשכנתא או שתשולם רק על ידי אחד מן השותפים וכל זאת ייחתם בהסכם הפנימי המשותף אך אינו תקף מבחינת הבנק לצורך נטילת משכנתא.

מהי הערת אזהרה בטאבו? ומה ההבדל מטאבו משותף?

הערת אזהרה היא פעולה משפטית לכל דבר ועניין המבוצעת בלשכת רישום המקרקעין (טאבו), המסמלת התחייבות של בעל הנכס על הזכויות בדירה, לטובת השותף ומונעת ממנו לבצע עסקאות או הלוואות על הנכס ללא אישור השותף ואף מגנה מסיכונים כמו: עיקול או פשיטת רגל. הערת אזהרה ניתנת להסרה אך ורק על ידי הצד שלטובתו נרשמה האזהרה.

Inner

 

ההבדל העיקרי בין רישום משותף בטאבו לבין הערת אזהרה – היא אי יכולת לקחת משכנתא משותפת. אך גם במקרה של הערת אזהרה הסכם השותפות המפורט ייחתם בעזרת עורך דין ותקף משפטית.

כיצד נעשית עסקה בטאבו משותף או הערת אזהרה?

עסקאות טאבו משותף והערת אזהרה אינם פשוטות כלל, היות שמורכבות ממספר רב יותר מהרגיל של מעורבים (שותפים ומוכרים) ומורכבות ממגוון פרמטרים, המשפיעים על משא ומתן חלק ובדרך כלל גורמות לעסקאות רבות "להתפוצץ" מהר מאוד.

לכן כדי להצליח לסגור עסקה כזו ולהימנע מראש מבעיות בין השותפים במקרים של חדלות פירעון, יחסי שכנות וכדומה, מומלץ להיעזר בשירות של מומחים עם ניסיון בתחום על כל היבטיו השונים ועו"ד, שיסייעו ליצור הסכם שיתוף מפורט, שמגן על זכויותיהם המשפטיות של כל השותפים בנכס.

נפתלי קליין – מומחה לליווי ותיווך עסקאות בטאבו משותף בבני ברק, תיווך "נדלניסט".

Inner

כתיבת תגובה