האם מועד חידוש הזיכיון של מפעלי ים המלח יוקדם?

משרד האוצר יבחן את תום תקופת הזיכיון של מפעלי ים המלח | המפעלים, הנמצאים בידי משפחת עופר (25%) והציבור (75%) באמצעות חברת ICL (לשעבר כיל), אמורים לחדש את הזיכיון ב-2030 | וועדת 'קרן העושר' דנה בנושא עתה, כדי להיערך נכון לחידוש הזיכיון, אם וכאשר | במקביל, באוצר בוחנים האם יש דרך להקדים את תום תקופת הזיכיון

מפעלי ים המלח | צילום: יצחק הררי, פלאש 90

הוועדה המיוחדת לעניין הקרן לאזרחי ישראל בראשות ח"כ מוסי רז דנה אתמול בשאלת חידוש הזיכיון למפעלי ים המלח.

יו"ר הוועדה ח"כ מוסי רז אמר, יותר מהשאלה אם לחדש, השאלה באלו תנאים לחדש, ומה המדינה מרוויחה מזה. אנחנו מקיימים את הדיון שנים לפני חידוש המכרז, כדי לא להגיע לרגע האחרון. המדינה צריכה להיערך ולהחליט מה היא רוצה מהחברה הזוכה. לדעתי, אמר יו"ר הוועדה, ראוי שתהיה יותר מחברה אחת. שלא כמו בשנים האחרונות שהייתה רק חברה אחת שעשתה דברים טובים, אבל גם דברים רעים.

250/200 סייד בר + קובייה

הכלכלן הראשי במשרד האוצר מר מיכאל ריטוב אמר, כי הוקם צוות במשרד האוצר שהגיש דו"ח בינואר 2019 לשר האוצר כחלון, וכעת נערכת עבודת מטה לבחינת המלצות הדו"ח. לדבריו, יהיה צורך לכתוב את תנאי המכרז מחדש, והמלצות להפעלה ממשלתית, למקרה שלא תזכה אף חברה במכרז. לשאלת ח"כ סמי אבו שחאדה השיב ריטוב כי ראוי לבחון האם יש דרך להקדים את תום תקופת הזיכיון שנמצא היום בידי חברת ICL עד שנת 2030.

ח"כ שרון רופא אופיר (ישראל ביתנו) הציעה שהוועדה תגיש הצעות ומסקנות משלה, למקרה שהזיכיון של החברה יפקע, או למקרה שחברת ICL לא תזכה במכרז. החברה קיבלה מתנה מהמדינה, מה החברה נותנת בתמורה? שאלה ח"כ שרון אופיר.

היועמ"ש של חברת ICL (כי"ל לשעבר) עו"ד לילך גבע הראל אמרה, כי החברה תשמח לכל הידברות לרבות דיון בהקדמת תום תקופת הזיכיון. עו"ד גבע הראל הציעה להקים צוותי ההידברות. לדבריה, הוודאות העסקית מחייבת להידבר על קיצור התקופה. 75% מהמניות מוחזקות ע"י הציבור ורק 25% מוחזקים בידי משפחת עופר וע"כ לטובת הציבור, נכון לדון בתקופת הזיכיון. עו"ד גבע ציינה את תרומת החברה להכנסות המדינה, לתיירות ולתעסוקה באזור הדרום.

פרופ' איתן ששינסקי אמר, על אף ששטר הזיכיון מחייב את החברה לשמור על הנכסים, הניסיון בעולם מלמד שכאשר מתקרבים לתום תקופת הזיכיון, יש נטייה להפחית בהשקעות. בעניין המכרז אמר ששינסקי כי על המדינה לקבוע מראש על מגבלת השתתפות חברות ממדינות שונות. ששינסקי הציע לקבוע כי חברה שיש לה מאבקי מס מול המדינה, לא תוכל לגשת למכרז.

סמנכ"לית לובי 99 מרב דוד ציטטה מדבריו של ח"כ משה סנה שאמר בדיון בכנסת בשנת 1961 – כי אוצרות ים המלח מופקעות לידי הון פרטי, "כנראה", אמרה דוד, "שהמילה 'הפקרה', נכונה יותר".

Inner 620/130

יו"ר הוועדה ח"כ מוסי רז סיכם את הדיון ואמר, היינו רוצים הכרעה יותר מהירה. הוועדה קוראת למשרד האוצר לבחון את המשך הזיכיון ולשלב בצוות את נציגי המשרדים הבריאות והגננת הסביבה, כמו גם נציגים של ארגוני הסביבה והמועצות האזוריות. הוועדה קוראת לבחון את גודל השטח שניתן למפעלים והאם יש צורך בכולו.

יו"ר הוועדה אמר שבמכרז, החברות צריכות להתחרות על גובה התמלוגים, כך שהמינימום יהיה מה שנקבע בדו"ח ועדת ששינסקי. בנוסף, צריך לקבוע שהחברה הזוכה תשלם על המים שהחברה תשאב.  עוד אמר ח"כ רז, על החברה הזוכה להתחייב לאפס פליטות, לגיוון תעסוקתי, להמשיך ולשקם את חופי ים המלח המערבי.

מומלץ עבורך

תגובה אחת ל: "האם מועד חידוש הזיכיון של מפעלי ים המלח יוקדם?"

  1. חברים, יו”ר הוועדה, ח”כ מוסי רז, דיבר ואמר: "יותר מהשאלה אם לחדש, השאלה באלו תנאים לחדש, ומה המדינה מרוויחה מזה? …לדעתי, אמר יו”ר הוועדה, ראוי שתהיה יותר מחברה אחת", אכן כי כן, כי אם אכן תהיינה שתי חברות, כיל1, כיל2, אז נרויח כפליים, אממה ומה בשממה תלה ארץ על בלימה? והאם מוסי רז חולם חלומות באספמיה? זאת יען כי לפעמים עד 2030 הממשלה אחרת, שלום מוסי רז החצוצרה אומרת, וועדה שנייה נושקת לשלישית, ולהתחיל מבראשית, לקום מחר בבוקר עם כיל חדש בלב, לכיל אותו הכח לכיל אותו הכאב, לשמוע חרישית ברוח החופשית, ולהתחיל מבראשית

כתיבת תגובה