הבהלה לזהב: עליות חדות והערכות ורודות

נפח המסחר בזהב הוכפל בחודשים האחרונים ומחירי האונקייה זינקו בחדות מטורפת • מלחמת הסחר בין סין לארה”ב מוסיפה גם היא שמן למדורת הזהב • בתי ההשקעות והבנקים המובילים מסתערים על הזהב וגורמים משחררים הערכות על עליית שערים נוספת שצפויה להתחולל עד סוף 2021 ולהביא את מחיר האונקיה לאזור ה-2,300-3,000 דולר • ומדוע החל המסחר בזהב לתפוס תאוצה דווקא בימי הקורונה?

זהב | צילום: mstanley, שאטרסטוק

בלובי של המלון המפואר אמירטס פאלאס באבו דאבי, מוצבת מכונה אוטומטית לממכר זהב. מתברר שאורחי המלון כבר לא צריכים לרכוש פחית או חטיף תמורת סנטים בודדים במכונה אוטומטית, את אלו הם מקבלים חינם בבר הפתוח 24 שעות, על זהב הם צריכים לשלם.

את ה’גולדומט’ – מכונה למכירת מטילי זהב קטנים במשקל של עד 10 גרם – הציבה חברה גרמנית לפני כעשור והמכונה עצמה מצופה זהב 24 קראט. מחיר הזהב מוצג על מסך דיגיטלי המתעדכן לפי הנעשה במסחר בעולם. מתחילת השנה זינק המחיר על הצג בכ-35% והמילה האחרונה טרם נאמרה.

250/200 סייד בר + קובייה בכתבה

מסתבר שנגיף הקוביד 19 (הקורונה) מתעתע לא רק את העולם הרפואי, אלא גם את שוק ההון והמתכות האציליות. הכלל הידוע בעולם מציג את שוק ההון ומחיר הזהב משני צדי המאוזנים. כאשר הבורסה יורדת, הזהב עולה. המתכת הזהבהבה מהווה מפלט או מקלט בטוח לכסף של הסוחרים. בחודשים האחרונים הנגיף המתעתע גרם לשווקי ההון בעולם לנסוק כלפי מעלה. כך למשל מדד הנאסד”ק שבר את מחסום ה-11 אלף נקודות, במקביל לזהב שניפץ לראשונה בחייו את תקרת הזכוכית של 2,000 דולר לאונקיה.

בשנת 2011 ברקע המשבר הפיננסי הגדול של 2008, הגיע מחיר הזהב לשיא של 1,921 דולר לאונקייה. שווקי ההון עדיין לא התאוששו אז מנפילות משבר הסאב-פריים. רק בסוף שנות ה-70 אי שם לפני ארבעה עשורים, הייתה הפעם האחרונה שמחירי הזהב הראו מגמה חיובית במקביל למגמה דומה בשוק המניות.

צפי לזינוק מהיר

ההסברים לזינוק בערך הזהב רבים. ראשית ראוי לציין כי בנקים בכל העולם העריכו בחודשים האחרונים שמחיר הזהב יחצה עוד השנה את קו ה-2,000 דולר לאונקייה. הגדיל לעשות בנק אוף אמריקה ששחרר לשוק הערכה בה נאמר שמחיר הזהב ישבור את מחסום ה-3,000 דולר לאונקיה עד סוף 2021. הערכה החדשה של גולדמן זאקס צנועה יותר ועומדת על 2,300 דולר לאונקייה ב-12 החודשים הקרובים.

נציין עוד כי מרבית המשקיעים בזהב עושים זאת בקרנות סל, בהשקעות במניות חברות הכרייה או בהשקעה המסוכנת יותר – רכישת אופציות על מחיר הזהב. מעטים מהמשקיעים עושים זאת באופן פיזי. רכישת זהב באופן כזה טומנת בחובה בעיות אחסנה ואבטחה, אך ישנן חברות המתמחות גם בכך.

באשר לרכישת מניות של חברות לכריית זהב, מסביר צבי סטפק מבעלי בית ההשקעות מיטב דש ב’גלובס’, כי מכיוון שעלות כריית הזהב קבועה פחות או יותר בזמן נתון, הרי שכל עלייה במחיר של אונקיית זהב יורדת כמעט במלואה לשורה התחתונה של הרווח של חברות אלה. אם מחירה של אונקיית זהב היה 1,200 דולר, כאשר עלויות הכרייה של זהב הן סביב 900 דולר, הרווח הוא 300 דולר לאונקיה. ואולם, אם המחיר הוא 1,900 דולר לאונקיה, הרווח קופץ ל-1,000 דולר לאונקיה – קפיצה של 233% ברווח. וזה עוד לפני שהבאנו בחשבון את התמריץ להגדיל את התפוקה ולמכור יותר.

870/135 ליינר ארטקל

פרשני כלכלה בארץ ובעולם תולים את מחירי הזהב הגוהים בין היתר ב’הדפסת הדולרים’ בארה”ב. מכיוון שמחיר הזהב נקבע תמיד בדולר, הרי כל שינוי בערך המטבע אמור להשפיע על הזהב. הפחד של המשקיעים הוא ממצב אינפלציוני שיוריד את ערך המטבעות. הממשל בארה”ב מזרים דולרים כל העת הן לשווקים באמצעות רכישות אג”חים והן לאזרחים בדמות מענקים. נשיא ארה”ב דונלד טראמפ חתם על חלוקת מענק בסכום של 400 דולר לשבוע לכל מובטל אמריקני.

הזרמות הכספים של הממשלות בעולם, מייצרות אי וודאות בדמות חובות לאומיים מפלצתיים, זאת לצד ריבית אפס בבנקים המרכזיים. כך עולים מחירי המניות בגלל הזרמת הכספים בעולם, אולם מחירי המתכות עולים בעקבות הפחד של המשקיעים מנפילת הכלכלה למשבר.

מדורת הזהב

המסחר בשוק ההון מושפע לא רק מהנעשה בכלכלה, בייצור או במסחר, אלא גם – ורבים יאמרו בעיקר – מדאגות, חששות קמאיים, פחדים, רצונות ומאוויים. בתקופה זו בה הכל לא ברור ועדיין לא נמצא חיסון לנגיף מסין, משקיעים רבים מחלקים את כספם או את דאגתם, בין הרצון להרוויח מעליות בשוק ההון לבין הרצון לשמור על הכסף לעתות משבר. כך צומח שוק ההון במקביל למחיר הזהב המזנק.

בדיווח ב’דה מרקר’ נטען כי מלחמת הסחר או המלחמה הקרה בין סין לארה”ב מוסיפה גם היא שמן למדורת הזהב. סין החוששת מסנקציות וממשבר רוקדת חזק סביב עגל הזהב. על פי הדיווח מונעת סין מלקוחות פרטיים לרכוש זהב מהבנקים המסחריים, ומאידך עושים הכל על מנת להגדיל באופן משמעותי את העתודות ולאפשר למדינה לבצר את המלאים שלה.

על פי הדיווחים, לקראת סופה של השנה הקודמת החלו הבנקים המרכזיים בסין, תורכיה ורוסיה לרכוש מאות מטילי זהב, עובדה שתרמה לביקוש ולמחיר לרשום עלייה טרם התפרצותו של המשבר הנוכחי. הערכות מדברות כי ארצות הברית מחזיקה במרתפיה למעלה מ-8 טון, גרמניה במקום השני עם 3.3 טון ואיטליה במקום השלישי עם 2.45 טון זהב. רוסיה במקום החמישי עם 2.18 טון זהב ומיד אחריה ברשימה ממוקמת סין עם 1.9 טון.

סוחרים משעמום

פרשנים אחרים העריכו כי ההתכנסות ההמונית של האנשים הפרטיים בבתים, העלתה את רמת השעמום ורבים מאוד החלו לסחור במניות, בזהב ובמטבעות דיגיטליים דרך הרשת. מחקרים שנערכו בארה”ב העלו כי הצעירים נמשכים יותר למטבעות החדשים בעוד המבוגרים לזהב הבטוח. כך או כך הנתונים מראים כי נפח המסחר כמעט הוכפל לעומת חודשים קודמים.

רק למען ההגינות נציין שכל השקעה שיש בה סיכוי – יש בה גם סיכון (בין השנים 2011-2015 צנח מחיר הזהב בקרוב ל-50%.) וכל אחד הרוצה להשקיע עליו לברר היטיב בטרם יניח את כספו בהשקעה כלשהי. לעולם אל תסתמכו על מקור יחיד, אלא בררו עוד ועוד. זכרו את מאמר רבי יצחק במסכת בבא מציעא: “לעולם ישליש אדם את מעותיו שליש בקרקע ושליש בפרקמטיא (מסחר) ושליש תחת ידו”. הוסיפו למשוואה תפילה מעומק הלב וקוו לטוב. בהצלחה.

Inner 620/130

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה