הבוקר: “יום זעם” בפקקים בדרישה לאימוץ תכנית חירום לאומית

מאות נהגים צפרו הבוקר ברחבי הארץ, בעיקר בצומת השלום בתל-אביב, במסגרת “יום זעם” על מצב הפקקים במדינת ישראל. “הגיע הזמן לתחבורה ציבורית מתוכננת”.

יום זעם בכבישים

אם נתקלתם הבוקר לצומת השלום בתל-אביב ושמעתם צפירות יוצאות-דופן, סביר להניח שהייתם עדי שמיעה ל”יום הזעם” שארגנו ’15 דקות’, ‘לובי 99′ ו’מגמה ירוקה’.

במסגרת המחאה התבקשו נהגי כלי-רכב פרטיים, אוטובוסים, משאיות ומוניות לצפור במחאה על פקקי התנועה, כדי “לקרוא למשרד התחבורה ולעומד בראשו לאמץ את תכנית החירום להוצאת ישראל מהפקקים”.

sorek-box

אזרחי ישראל מבזבזים בכל יום שעות בפקקים – בייחוד אלו המתגוררים בגוש-דן ובירושלים. מדובר בפגיעה כלכלית במשק בשל אובדן שעות עבודה ופנאי, המוערכת בכ-35 מיליארד שקלים בשנה. עומסי התנועה גם גורמים לפגיעה דרמטית באיכות החיים של רבים מאזרחי ישראל.

“המצב בכבישים בלתי נסבל, והוא רק הולך ומחמיר. כבישים שבהם העומסים היו מרוכזים בשעות בודדות במהלך היום הפכו לעמוסים כל הזמן, ועל אף ההרחבות והשדרוגים שנעשו בכבישים מרכזיים, הדרכים נותרו פקוקות” טוענים המארגנים.

לטענת שלושת הארגונים שיזמו את “יום הזעם” – “הפתרונות עליהם עמל משרד התחבורה יקרו בעוד שנים רבות, אם בכלל. צפירת הזעם נועדה לקדם את ‘תכנית החירום להוצאת ישראל מהפקקים’ – פתרון שיקל על מצב הפקקים הבלתי נסבל באופן מידי, לטווח הארוך. הדבר מחייב את התגייסות הממשלה ואת התייחסותה למשבר התחבורתי כ’משבר לאומי’. אם הפתרון לא יאומץ, בתוך מספר שנים זמן ההמתנה בפקקים כפי שאנחנו מכירים אותו כיום יוכפל”.

לטענתם, חברי כנסת רבים, מהקואליציה ומהאופוזיציה, חתמו גם הם על תכנית החירום והצטרפו ליוזמה, ביניהם: מיקי זוהר, יהודה גליק, מרב בן ארי, רחל עזריה, חמד עאמר, שולי מועלם ,מיכאל מלכיאלי, אורי מקלב, יעל כהן-פארן, איתן כבל, מיכל בירן, תמר זנדברג, חיים ילין, קארין אלהרר ועוד.

תכנית החירום מציעה מספר שינויים:

הכרזה על תכנית לאומית למאבק בפקקים; שינוי סדרי העדיפויות בתקציב משרד התחבורה ל-20\80 לטובת התחבורה הציבורית; תוספת קווים חסרים באזורי הפריפריה; סימון מיידי של נתיבי תחבורה ציבורית על נתיב קיים בכבישים בינעירוניים; יצירת קווים חדשים והגברת תדירות אל מרכזי תעסוקה; הרחבת הפריסה ומספר הקווים של מוניות השירות והיתר שימוש ב”רב קו”; רכבת ישראל – הסרת החסמים להנחת המסילה הרביעית באיילון, יצירת נגישות לתחנות הרכבת בקווי אוטובוסים ויצירת תיאום ביניהם; הסרת החסמים לסלילת כבישי אופניים בשבילים עירוניים; הקמת רשויות תחבורה מטרופוליניו; תוספת כוח אדם לתחום התחבורה הציבורית במשרד התחבורה וגיוס נהגים ושיפור תנאי העסקתם.

side
inner

כתיבת תגובה