הביטוח הלאומי בדוח מדאיג: כשני מיליון ישראלים מתחת לקו העוני

דוח העוני השנתי של הביטוח הלאומי: 1.95 מיליון נפשות עניות חיו בישראל בשנת 2021, מתוכן 853.8 אלף ילדים ו-212.4 אלף אזרחים ותיקים | זו הפעם הראשונה מזה חמש שנים ששיעור העוני בישראל עלה | מ"מ מנכ"ל הביטוח הלאומי: שלום, "יש צורך בשינויי חקיקה שייקלו על תנאי הזכאות לקצבאות, יאפשרו רכישת השכלה והתמחות שתביא בהכרח לעלייה בשכר ותתרום ליציאה מהעוני"

המוסד לביטוח לאומי | צילום: מיטל כהן, פלאש 90

בישראל (נכון ל-2021) קיים מספר שיא ראשון מסוגו של 1.95 מיליון בני אדם בקו העוני (21%) מתוכם 853.8 אלף ילדים ו-212.4 אלף אזרחים ותיקים, עלייה של מחצית האחוז לעומת שנת 2020 – כך עולה מנתוני הביטוח הלאומי שפרסם הבוקר את דוח מימדי העוני והפערים החברתיים.

חלק מהעלייה – שנרשמת לראשונה מזה חמש שנים בישראל – הינה בשל עליית רמת החיים אחרי שנת הקורונה ובמקביל בשל סיום מענקי הקורונה לסוגיהם. אך למרות זאת, ובנשימה אחת בביטוח הלאומי העריכו בדוח, כי דווקא צעדים שנקטה המדינה בשלהי 2021 הובילו לצמצום שיעורי העוני ב-2022.

תחולת העוני בישראל בקרב משפחות עלתה לפי הדוח, בין 2020 ל-2021 מ-20.6% ל-21%, בקרב נפשות מ-20.5% ל-21%; ובקרב ילדים מ-27.2% ל-28.0%.

בנוסף ציין הדוח כי גם מדד ג'יני לאי שוויון בהכנסות רושם עלייה של 0.8% ב-2021, אף הוא לראשונה מזה חמש שנים. הדבר מעיד ללא ספק על הפערים המעמיקים במשק.

קו העוני עמד ב-2021 על 2,849 שקלים בחודש לנפש תקנית (חישוב המייחס משקל שונה למספר הנפשות בכל משק בית) ונקבע לפי 50% מההכנסה החציונית. המשמעות היא, כי קו העוני ליחיד, עומד על 3,561 שקלים; לזוג על 5,698 שקל, ולמשק בית שבו ארבע נפשות, 9,117 שקל.

בדוח הביטוח הלאומי העריכו החוקרים כי "ב-2022 צפויה ירידה בממדי העוני של אוכלוסיית האזרחים הוותיקים. זאת, לאור העלאת הקצבאות לאזרחים ותיקים המקבלים השלמת הכנסה בסכומים של כ-500 שקל ליחיד וכ-800 שקל לזוג, כמו גם העלאת סכומי ההשתכרות המזכים בתוספת השלמת הכנסה לקצבה זו".

עוד צויין כי "לצד השפעה זו, העלייה בגיל הפרישה של נשים שהחלה ב-2022 צפויה לצמצם את ההטבה במצב העוני, אם כי מוקדם עדיין להעריך בכמה. לגבי האוכלוסייה בגיל העבודה, הפסקת קצבאות האבטלה הייחודיות לתקופת הקורונה כליל ב-2022 מפחיתה את התמיכות בשנה זו. כמו כן, ב-2022 ירד שיעור האבטלה ועלה שיעור התעסוקה, מה שצפוי גם הוא להשפיע על ממדי העוני ואי-השוויון".

מ"מ מנכ"ל הביטוח הלאומי, ירונה שלום, "מדינת ישראל נמצאת מזה שנים בפער משמעותי מבין מדינות ה- OECD בעוני ובאי שוויון. לא ייתכן שקצבאות מסוימות יהיו נמוכות מקו העוני עצמו שעומד 2,849 שקל בלבד. כדי להתמודד עם הפערים בחברה נדרשת מחד העלאת קצבאות, ומאידך מתן כלים וסיוע למשפחות ויחידים שנמצאים בשוק העבודה אך משכורתם נמוכה, בדגש על הפריפריה".

לדברי שלום, "יש צורך בשינויי חקיקה שייקלו על תנאי הזכאות לקצבאות, יאפשרו רכישת השכלה והתמחות שתביא בהכרח לעלייה בשכר ותתרום ליציאה מהעוני. כל זאת, מבלי שהזכאים יחששו שהם עלולים לאבד את הקצבה או ההטבות הנלוות כיוון שזה מצב שלא מאפשר התפתחות".

המשנה לרה"מ, שר הבריאות והפנים אריה מכלוף דרעי: "העלייה המדאיגה במספר העניים בישראל, כפי שנשקפת מדו"ח העוני של ביטוח לאומי, צריכה להדיר שינה מכולנו. כחברה עם חמלה, מחובתנו לדאוג שאף ילד לא יישן רעב, ושהסבים והסבתות שלנו יחיו בכבוד.

"זו הסיבה שאנחנו בש"ס חרטנו על דגלינו את המאבק בעוני. הבטחנו ונקיים להעניק תלושי מזון לאזרחים מעוטי יכולת מכלל המגזרים ולהקים רשות לאומית למלחמה בעוני", אמר דרעי.

2 תגובות ל: "הביטוח הלאומי בדוח מדאיג: כשני מיליון ישראלים מתחת לקו העוני"

  1. מעניין לראות את ההשוואה של תקציב הרווחה ביחס לתשלומי הרווחה, כמה הביטוח הלאומי מקבל מהמדינה וכמה הוא חילק לנזקקים, יחס זה יציב את הכספים האדירים שהולכים בדרך לתפעול המנגנון המסועף של הביטוח הלאומי. אולי אם יותר כסף היה מגיע לנזקקים מאשר למנהלים, פקידים וחוקרים של הביטוח, מצב העוני היה משתפר.

  2. תפסיקו לעשוק מחוסרי עבודה אז לא תשאירו אותם עניים ולא תרוששו אותם דמי ביטוח לאומי עושק אזרחים שאינם עובדים במקום לקחת את זה ביצירתיות מכל מי 'טס לחו"ל ולקחת מס כפול מהם אז אתם ממשיכים לעשוק ולגרום לעוול למחוסרי כל מחוסרי עבודה זה תעודת עניות לכל מדינת ישראל איפה השכל החמלה

כתיבת תגובה