הביטקוין מתחזק מעט, אך עדיין בשלב ה’תיקון’ לשערו

אחרי ירידות לאזור ה-47,700 דולר לביטקוין, היום עולה המטבע בכ-3.4% והוא נסחר סביב ה-55,130 דולר • האם ביידן ‘אשם’ בירידת הביטקוין, ומה קרה להשפעה של קוינבייס • כך הרוויחה חברת המכוניות של האיש העשיר בעולם מהמהלך שהוביל, ברכישת ביטקוין

ביטקוין | צילום אילוסטרציה: נועם רבקין פנטון, פלאש 90

המטבע הקריפטוגרפי הוותיק שב לעלות היום לאחר יום נוסף של ירידות. אמש ירד הביטקוין ביותר משישה אחוזים ונסגר על 47,669 דולר לביטקוין. בימים האחרונים איבד המטבע יורד מחמישית מערכו לאחר שבתאריך 16.4.21 שערו עמד על 63,411 דולר. היום עולה המטבע בכ-3.4% והוא נסחר סביב ה-54-55 אלף דולר ליחידה.

גם המטבע השני בגודלו בשוק הקריפטו, האת’ריום, שירד אתמול בכשלושה אחוזים ושערו נסגר על 2,215 דולר, מזנק היום ונסחר סביב 2,580 דולר. הירידות האחרונות במטבעות הדיגיטליים באים לאחר תקופה ארוכה של עליות ושבירת שיאים.

בעולם תולים את הירידות בניסיון של נשיא ארה”ב ג’ו ביידן לעלות את המיסים על רווחי הון מ-20% לכ-40% למי שמשתכר מעל למיליון דולר בשנה, זאת בנוסף לדרישה של רשויות המס האמריקניות להמציא להם תיעודים על רווחים ממסחר במטבעות דיגיטליים.

מאידך צריך לזכור כי ענף המטבעות הדיגיטליים מתבסס בקרב הכלכלה הוותיקה. עוד ועוד גורמים בעולם הצהירו על קבלת תשלום במטבע וקרנות הביעו התעניינות מעשית. גם הנפקת קוינבייס -פלטפורמת המסחר במטבעות דיגיטליים – בבורסת הנאסד”ק היא צעד ענק למטבעות שהיו מוקצים מחמת מיאוס בקרב הכלכלה המסורתית.

מאסק הרוויח

מי שחוגג על המטבע הוא אילון מאסק מטסלה. בדוחות שפרסמה החברה מופיע שורת רווח של כ-100 מיליון דולר ברבעון הראשון של 2021. מדובר על רבעון בו מסרה החברה רכבים בעולם כמעט כפול מרבעון המקביל בשנה הקודמת, כ-184 אלף רכבי טסלה נמסרו ברבעון זה. שורת הרווח של החברה היא 438 מיליון דולר לעומת 16 מיליון דולר (!) בלבד ברבעון המקביל אשתקד. הכנסות החברה זינקו בכ-74% והסתכמו בכ-10 מיליארד דולר.

נציין כי מעבר לרווח של החברה על הביטקוין, טסלה נהנית מרווח של 518 מיליון דולר ממכירת נקודות זיהום אוויר לחברות אחרות בארה”ב. אלמלא רווחים אלו טסלה הייתה רושמת הפסד ברבעון זה. נזכיר כי ברשימת פורבס מדורג מאסק במקום השני בקרב אנשים העשירים ביותר בעולם.

ובארצנו הקטנה השקל ממשיך להיחלש לעומת הדולר. אתמול רשם הדולר ירידה של 0.46% לעומת מחירו ביום שישי האחרון. היום רשם הדולר עלייה מינורית ביותר של 0.031% ושערו נקבע על 3.241 שקל לדולר.

נזכיר כי בנק ישראל הבטיח להגן על השערים לטובת היצואנים והתעשיינים. נגיד בנק ישראל אמר זאת בקולו שבשנת 2021 בכוונתו לרכוש סכום של 30 מיליארד דולר לפחות, אולם בשלב זה נראה שהדבר עובד ללא כל תגובה.

פרשני כלכלה טוענים כי המשק ‘מוצף’ דולרים בשל מכירת גז החוצה בנוסף ליציאה האיטית של ישראלים לחו”ל עקב התפרצות חוזרת וקשה של נגיף הקורונה במדינות רבות בעולם לצד סגרים והגבלות תנועה. מאידך היצואנים הם אלה שמרוויחים פחות או מפסידים משער דולר נמוך, תלוי מאיזה צד מסתכלים על המטבע

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה