הביקושים לדירות גדולות עולים, הקבלנים בנו דירות קטנות

בגלל הקורונה הביקושים לדירות 5 חדרים עולים אבל הקבלנים בנו יותר דירות קטנות • ניתוח של נתוני הלמ"ס מראה כי חל גידול בבניית דירות 4 חדרים שעומדות על 44% מכלל התחלות הבניה, לעומת 35% בשנה הקודמת

רוני כהן מנכ"ל חברת אלדר שיווק | צילום: אוראל כהן

למרות שבעקבות הקורונה הציבור רוצה היום דירות גדולות יותר – עיקר הדירות שנבנו בשנה האחרונה הן דירות בנות 4 חדרים. בשנת 2020 חל גידול בבניית דירות 4 חדרים, עם בניית 22,642 דירות המהוות 44% מסך התחלות הבניה, זאת לעומת 18,861 דירות המהוות 35% מסך התחלות הבניה בשנה הקודמת. כך עולה מניתוח נתוני הלמ"ס שבוצע על ידי חברת אלדר שיווק. לדברי רוני כהן, מנכ"ל אלדר שיווק "הסיבות העיקריות הן שתהליכי הרישוי והתכנון בישראל מאוד ארוכים ומסורבלים. ב-10-5 שנים האחרונות עד לקורונה היתה מגמה של מחסור בדירות קטנות של 1-3 חדרים שנבעה בעיקר ממדיניות של ראשי הערים. עד שהתחילו להגיב למחסור ולתכנן ולבנות דירות קטנות באה הקורונה ויצרה ביקושים גם לדירות גדולות. שוק המגורים לא מגיב מהיום להיום ולכן אם המגמה הזאת תימשך נתחיל לראות רק בעוד שנתיים שלוש את הביטוי של זה בהתחלות הבניה בפועל".

כיום ניתן למצוא לא מעט פרויקטים שתמהיל הדירות בהם אינו כולל דירות 4 חדרים, ומציעים דירות קטנות בנות 3 חדרים ודירות גדולות בנות 5 חדרים לצד דירות מיוחדות. זה קורה בעיקר באזורים שבהם נמכרות דירות יקרות יותר בפרויקטים המיועדים לשוק החופשי.

250/200 סייד בר + קובייה

לדברי נסים אחיעזרא, מנכ"ל חברת אחים דוניץ הבונה ומשווקת פרויקט עם למעלה מ-450 יח"ד במע"ר דרום באשדוד "באשדוד דירות 4 חדרים יקרות מדי לזוגות צעירים, ועיקר הקונים בעיר הם משקיעים לצד משפרי דיור מהארץ ומחו"ל, שמעדיפים לקנות דירות יותר גדולות. בשיווק המגדל הראשון בפרויקט ראינו זאת, ולכן כשניגשנו לתכנן את המגדלים הבאים החלטנו לוותר לחלוטין על דירות 4 חדרים, כך שהתמהיל יתאים בדיוק לקהל הרוכשים".

אורי פליישמן סמנכ"ל שיווק ומכירות בקבוצת לוינשטין: "לאחר שנה מאתגרת שעברה על כולנו, במהלכה נדרשנו לשהות שהיה ממושכת בבית, רוכשי הדירות הבינו שאי אפשר לותר על דירה עם חללים גדולים ויותר חדרים. אם פעם דירות 3, 4 חדרים היו נחטפות ראשונות והדירות הגדולות היו נמכרות בעיקר לקראת סוף השיווק, אנחנו רואים איך המגמה הזאת משתנה וכיום הרוכשים לא מחכים לראות את התקדמות הבניה בפרויקט כדי לרכוש את דירות גדולות, אלא מתעניינים ורוכשים את הדירות הללו בתחילת השיווק.  בפרויקט שלנו  'לוינשטין בנחלה' בראשון לציון הכולל 135 דירות, אנחנו אף ביצענו שינוים בתכנון כך שהדירות יהיו מרווחות מאד ויאפשרו למשל לתכנן בעצמם את מס' החדרי וגודל החללים. מי שישכיל לרכוש כיום דירות גדולות בפרויקטים  להערכתי יוכל לחסוך לעצמו את עליות המחירים, שצפויות בשנה-שנתיים הקרובות".

Inner 620/130

לדברי סופי סרוגו יוכלמן, מנכ"לית משותפת בחברת סרוגו הבונה ומשווקת יחד עם חברת צמח המרמן פרויקט של 180 דירות על הפארק הלאומי ברמת גן "היום רוכשים מחפשים דירות מרווחות יותר. הקורונה גרמה לשינוי בתפיסה של האנשים את מרחב המחייה שלהם, והיום הם מבקשים דירות עם חללים גדולים וכן חלל לטובת פינת עבודה. אנחנו מציעים שני סוגים של דירות 5 חדרים מרווחות במיוחד המתאימות למשפחות, עם אפשרות להסב בהמשך לדירת 4 חדרים ענקית. הפרויקט מתאים למשפרי דיור גם בזכות הקרבה המיידית לפארק המציע איכות חיים לאוהבי ספורט וטבע ולמשפחות עם ילדים".

סך הכל בשנת 2020 נבנו 603 דירות של חדר אחד ו-2,805 דירות 2 חדרים המהוות 5.5% מסך התחלות הבניה, 5,939 דירות 3 חדרים המהוות 11.5% מסך התחלות הבניה, 22,642 דירות 4 חדרים המהוות 44% מסך התחלות הבניה, 11,313 דירות 5 חדרים המהוות 22% מסך התחלות הבניה, ו-8,298 דירות 6 חדרים המהוות 16% מסך התחלות הבניה.

מומלץ עבורך

תגובה אחת ל: "הביקושים לדירות גדולות עולים, הקבלנים בנו דירות קטנות"

  1. פשוט דירת 4 חדרים הצטמצמה להיות כמו דירת 3 חדרים. תבנו דירות מרווחות ונוחות ויהיה להן ביקוש. התכנון לקוי, במיוחד לאחר כל ההקלות של שבס- כחלון.

כתיבת תגובה