הבנקים המרכזיים מנסים לעודד את שוק ההון ללא הצלחה

הבנק הפדרלי הודיע כי ירכוש אג”ח ממשלתיות ללא הגבלה • גם בנק ישראל הודיע היום כי ירכוש אג”ח ממשלתיות בשווי 50 מיליארד שקלים • הבורסות מגיבות בהססנות, כאשר הבורסה בישראל הסתיימה בירידות שערים נמוכות מאוד • המסחר בארה”ב נמשך במגמות מעורבות עם נטיה לירידות שערים • מניית קבוצת דלק צונחת שוב עם ירידה של מעל 40 אחוזים • במקביל: אולם בורסת היהלומים ברמת גן נסגר למסחר

אולם המסחר הריק של בורסת היהלומים בחודשי הקורונה הראשונים | צילום: אלה לוי

הבנק הפדרלי יוצא היום בהודעה דרמטית המזעזעת את השוק לצד החיובי. הפד הודיע כי ירכוש אג”ח ממשלתיות ללא הגבלה. התוצאה המידית התרחשה כאן בבורסה בעיצומו של יום דשדוש במניות ואפילו ירידות, הבורסה בישראל מיתנה ירידות וחלק מהמדדים אפילו עולים.

במקביל, עוד לפני פתיחת המסחר בבורסה הניו יורקית, המסחר בחוזים העתידיים בוול סטריט עבר למגמה חיובית. הודעת הבנק הפדרלי על רכישת כמות בלתי מוגבלת של אג”ח ממשלתיות וניירות ערך מגובי משכנתאות הוסברה בתמיכה בשוק הפיננסי.

250/200 סייד בר + קובייה בכתבה

בהודעה הטעים הפד, כי ירכוש נכסים ‘בכמות הנדרשת’, במטרה “לתמוך בתפקוד מיטבי של השוק תוך יישום אפקטיבי של המדיניות המוניטרית”. הפד הודה, כי במצב השווקים הנוכחי ובעת משבר, צריכים להתבצע מאמצים אגרסיביים, כדי להגביל את אובדן המשרות וההכנסה.

בפרסום נאמר, כי הבנק ירכוש במהלך השבוע, אגרות חוב של ממשלת ארה”ב, בהיקף של 375 מיליארד דולר ועוד כ-250 מיליארד דולר בשוק האג”חים מגובי משכנתאות. בהודעה הרשמית אף נאמר, כי אין מגבלות של סכום לתוכנית וההזרמה תיעשה בכל סכום שיידרש.

בנוסף הפד צפוי להשיק קרן חדשה להלוואות, בעבור עסקים קטנים ובינוניים. כמו כן הפד צפוי להעניק פוש לשוק האג”ח הקונצרני בארה”ב, זאת באמצעות כלי המכונה בקיצורPMCCF  (Primary Market Corporate Credit Facility). בעקבות ההודעה אנו צפויים לראות פעילות אינטנסיבית של הפד’ לכל רוחב השווקים.

נזכיר, כי אמש לא אישר הסנאט חבילת חילוץ בשווי 2 טריליון דולר לכלכלת ארה”ב. הסנאטורים הדמוקרטים שחסמו את חבילת החילוץ טענו, כי בתוכנית ישנה התמקדות מיותרת בתאגידים לעומת העובדים.

גם בנק ישראל מתערב

גם בנק ישראל הודיע, כי ירכוש אג”ח ממשלתי בהיקף של 50 מיליארד שקל, זאת במטרה להקל על תנאי האשראי במשק ולתמוך בפעילות הכלכלית וביציבות הפיננסית. כפי שהסברנו בסקירת המשברים בעולם בסוף השבוע, הטיפול בקריסה כלכלית, מחייב הזרמת כספים מאסיבית. רק כך ניתן למנוע את קריסת הכלכלה ולבנות תומכות לעבור את תקופת המשבר עם נזקים נשלטים.

בהודעת בנק ישראל הוסבר, כי התמיכה המוניטרית תעזור לחברות במשק ולמשקי הבית להתמודד עם תנאי האשראי וקשיי נזילות. מאידך, רכישות האג”חים יעזרו לבנק ישראל למתן תנודות חדות בתשואות אגרות החוב שנגרמות כתוצאה ממחסור בנזילות בשווקים הפיננסיים, ולפעול לייצוב השווקים.

מניית דלק שוב סופגת ירידות שערים חדות לאחר התאוששות מסוימת בסוף השבוע, על רקע הודעת חברת מידרוג על הורדה נוספות בדירוג אגרות החוב של קבוצת דלק. בהודעה נאמר כי “מידרוג מורידה את דירוג אגרות החוב שהנפיקה קבוצת דלק בע”מ מ- il.A2 ל- il.Ca ומשנה את כיוון הבחינה מבחינת דירוג עם השלכות שליליות לבחינת דירוג ללא כיוון וודאי”. על פי הודעת החברה, “הורדת הדירוג משקפת את הערכת מידרוג לכשל פירעון צפוי ברמת וודאות גבוהה”.

870/135 ליינר ארטקל

ברשימת הסיבות להורדה, מציינים במידרוג, כי החברה מצויה בשלב זה בהפרת יחס ביטחונות ואמות מידה פיננסיות למול מספר בנקים המממנים את החברה; יתרות הנזילות של החברה, אשר הסתכמו בכ-1 מיליארד שקל נכון לתחילת שנת 2020, נשחקו מאז במידה משמעותית, זאת לאחר שהחברה צמצמה אשראים בבנקים, בעיקר למול השחיקה בבטוחות, וכן פרעה אג”ח בהתאם ללוח הסילוקין. בנוסף להערכה כי יכולת החברה לנצל את גמישותה הפיננסית בדמות נכסים ה פנויים משעבוד נשחקה משמעותית.

מניית קבוצת דלק סיימה את יום המסחר בירידה חוזרת של 40.77% מערכה, תוך שהיא מנצלת את הארכה שהעניקה לה רשות ניירות ערך, בדחיית מועד פרסום דוחותיה, עד לסוף חודש אפריל. המצב של הקבוצה קשה ובאופק נראה הסדר חוב או פשיטת רגל.

מפסיקים לסחור ביהלומים

ובבורסת היהלומים, אולם המסחר של בורסת היהלומים ברמת גן – נסגר.

מידי יום התייצבו במקום למעלה מ 500 יהלומנים וקניינים שהגיעו מחו”ל, לנהל את פעילות הסחר הבינלאומית  מאולם זה, שכלל בין היתר שירותים טכנולוגיים, לצורך סיוע בניהול הקשרים עם 25 מדינות ברחבי העולם.

בעקבות סגירת השווקים בהונג קונג ובארה”ב, בורסת היהלומים הישראלית מדווחת  על ירידה של מעלה מ 80% בפעילות, בחודש האחרון.

דחיית שעון הקיץ בחודש שנשקלה אמש ואף אושרה על ידי היועמ”ש, בוטלה בסופו של דבר. מטרת ההצעה הייתה, למנוע ככל האפשר את יציאתם של ההמונים לרחובות. רשות התקשוב הממשלתית טענה שזו בעיה טכנולוגית קשה מאוד, היות כי כל המערכות הטכנולוגיות במדינה, מתוכנתות לעבור השבוע והן לא תדענה להתמודד עם השינוי בזמן הקצר. שעון הקיץ ייכנס לתוקפו בסוף השבוע ביום חמישי.

היו גם רבנים שטענו, שהמהלך עלול חלילה לגרום בלבול בזמנים ההלכתיים, כפי שהודפסו מראש בלוחות השנה, ואף עלולים לגרום לבלבול בזמני ביעור חמץ וכדומה.

הבוקר עדכן משרד הבריאות כי מספר החולים בישראל עומד על 1238 חולים, תוספת של 135 נדבקים מאמש. 24 חולים מאושפזים במצב קשה, 34 במצב בינוני וכל השאר מצבם קל. עד כה החלימו מהנגיף 37 חולים.

המספרים בעולם מדווחים על 353,272 נדבקים, 15,408 מקרי מוות ומעל ל-100 אלף נדבקים כבר החלימו. המדינות המובילות בעולם במצב הנדבקים הן איטליה במתקרבת לסין עם כ-60 אלף נדבקים, ארה”ב כ-35 אלף, ספרד כ-33 אלף, גרמניה כ-27 אלף, איראן כ-23 אלף (מספר לא מאומת) וצרפת עם כ-17 אלף נדבקים. עד כה התגלה הנגיף על פני כל הגלובוס. 193 מדינות הודיעו כי זוהו אצלן נדבקים בנגיף, כ-50 מדינות מהם כמות הנדבקים שזוהו עומדת על פחות מ-10, אולם סביר שאין זה המספר האמתי ובהמשך עלולים להתגלות נוספים.

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה