הגברת המצור על שכונות הצפון בירושלים

שלב ראשון של הוספת נתיב לתחבורה ציבורית בכניסה הדרומית לירושלים יוצא לדרך • עד שיקדמו את השלבים הבאים, הוא עלול להקשות עוד יותר את היציאה משכונות צפון ירושלים • מנכ”ל איחוד הצלה: “מדובר בפיקוח נפש של ממש”

רמות. שכונה במצור | צילום: אלי פולק

משרד התחבורה, עיריית ירושלים ו”תוכנית אב לתחבורה” סיימו את עבודת התכנון של השלב הראשון בנתיב התחבורה הציבורית בכביש מנחם בגין בבירה, במטרה להקל על עומסי התנועה בעיר ולקצר את זמן הנסיעה בתחבורה הציבורית.

בשלב הראשון יבוצעו עבודות בין מחלף בנציון לגולדה מאיר במסלול הדרומי. הנתיב, שיקרא “שותצ” – נתיב תחבורה ציבורית בשולי הכביש – יוקם בשוליים ולא  על חשבון שלושת הנתיבים הקיימים; בנוסף, במקטע זה בלבד, בשל רוחבם הגדול, ייוותרו שוליים גם אחרי התוספת. נתיב התחבורה הציבורית, המתווסף לשאר הנתיבים, כאמור, יהיה בשוליים ולכן לא יפריע כלל לשגרת הנהגים הפרטיים.

250/200 סייד בר + קובייה בכתבה

בימים האחרונים פרסמה חברת מוריה מכרז לביצוע שלב א’ של הפרויקט, נתיב לתחבורה ציבורית באורך של כ-2.5 ק”מ. העבודות יכללו הוספת נתיב לתחבורה ציבורית, הטמנת תשתיות, בניית שלטי בקרה ומידע, סלילה, הסדרת תאורה, הסדרת מעקות בטיחות ועוד.

בעקבות המהלך, מספר האוטובוסים העוברים בכביש יגדל והצעד יטיב עם הנוסעים ויקצר משמעותית את זמני הנסיעה. העבודות יבוצעו באמצעות חברת מוריה ויארכו כ-12 חודשים בעלות של כ-30 מיליון ש”ח. בשלבי העבודות יבוצעו הסדרי תנועה זמניים במקטע זה, כך שהתנועה תזרום תמיד ללא הפרעה.

מאידך, מאבק תושבי שכונות צפון ירושלים והבאים מכביש 443, לא מעורר מספיק הדים. תושבי שכונת רמות, היוצאים מביתם לעבודה במרחק אווירי של פחות משני קילומטרים, נאלצים להזדחל להם בפקקי הבוקר, במשך שעה ארוכה.

ייתכן מאוד שכאשר פרויקט זה שיוסיף נתיב בכביש בגין הפקוק ויעביר אליו את כל האוטובוסים שמהווים נתח נכבד מהתעבורה בכביש בשעות העומס, יתמשך עד ליציאה מהעיר ולא יגיע רק עד שד’ גולדה מאיר, הוא יוכל להוות בשורה של ממש לנוסעים בכביש. בינתיים נוכל לנחם רק את הבאים מהמרכז בכביש 443 ולאלו המגיעים מפסגת זאב ונווה יעקב דרך שכונת בית חנינא, בקיצור משך שהותם בפקקים.

אלי פולק, מנכ”ל איחוד הצלה ותושב רמות הנאבק רבות לשיפור התשתיות ועומסי התנועה בכביש, לטענתו, בשל פיקוח נפש של ממש, אומר לביזנעס, כי הנושא חייב לעמוד בראש סדר העדיפויות העירוני.

לדבריו: “שכונת רמות בשעות הבוקר, הינה שכונה נצורה. פינוי חולים או פצועים חלילה, אינו יכול להתבצע בשעות הבוקר”.

870/135 ליינר ארטקל

 

אלי מספר לביזנעס על משפחה שנדרשה לטיפול רפואי מציל חיים בבית החולים בעין כרם, וחיפשה מקום מחוץ לשכונה ללון בלילה שלפניו, על מנת שתוכל להגיע לטיפול.

פולק מעלה את החשש, כי בעקבות השלב הראשון המתוכנן זה עתה, ועד שיתקדמו בשלבים הבאים, העומס ליוצאים משכונת רמות יתגבר אף יותר, מאחר ויוסטו אוטובוסים נוספים אל צוואר הבקבוק בכביש בגין, שבין שד’ גולדה מאיר בבירה לכיוון היציאה מהעיר, מרכזה ודרומה.

ראש העיר ירושלים, משה ליאון, אמר: “עירית ירושלים מקדמת בנחישות תשתיות לתחבורה הציבורית. הסדרת נתיבי תחבורה ציבורית – נת”צ בשד’ בגין תאפשר כניסה מהירה יותר לירושלים מכיוון צפון ובהמשך גם מכיוון דרום, עבור נוסעי התחבורה הציבורית. הסדרת נת”צים נוספים נעשית גם במחלף גינות סחרוב, שד’ גולדה בשכונת רמות ושד’ שז”ר בכניסה לעיר.

“פרויקטים אלה מצטרפים לסדרת פרויקטים נוספים שאנו מקדמים כעת ברחבי העיר כולה, למען התושבים והמבקרים בה. נמשיך ונתקדם את תשתית העיר למען תחבורה יעילה יותר, ‘ירוקה יותר’ ומודרנית יותר”.

אינג’ מיכאל פוסטלניק מצוות תכנית אב לתחבורה מציין: “בכביש בגין מתוכננים כ-18 ק”מ של שות”צים (נתיב תחבורה ציבורית בשולי הכביש). יש לציין כי במקטע הראשון לאחר סיום הפרויקט יתווסף נתיב לתחבורה ציבורית והצלחנו בנוסף להשאיר גם את השוליים (בצורה מצומצמת). זאת בעקבות רוחב מסעה משמעותי שקיים בשטח.

“סיימנו את התכנון במקטע הראשון והצוות ממשיך לתכנן במקביל את שאר המקטעים שיבשילו בקרוב לביצוע. אנחנו נרגשים להוביל את הפרויקט הזה שמצטרף לעשרות הפרויקטים שאנחנו מקדמים בעיר לרווחת הציבור הירושלמי בכל הקשור לתחבורה ציבורית”.

Inner 620/130

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה