הגז מתקרב לאורות רבין: אושרה תחילת העבודה

באיחור מה אושרה תחילת העבודה להעברת הגז הטבעי לתחנת הכח בחדרה בה יוקמו שתי יחידות ייצור חשמל חדשות שיפעלו בגז ויחליפו את יחידות הייצור הפחמיות המזהמות • זיהום האוויר בישראל מייצור חשמל פחת בכ-50% בחמש השנים האחרונות

תחנת הכח בחדרה | צילום: גילי יערי, פלאש 90

בשורה משמחת לצרכני החשמל בישראל. אחרי שנים של דיבורים, דיונים, חפירות, צינורות ובעיות, הגז הטבעי בדרך לתחנת הכוח הגדולה בישראל. 'רשות הרישוי למתקני גז טבעי חיפה', אישרה להתחיל בעבודות, להקמת התחנה שתקלוט את הגז הטבעי, שישמש את תחנת הכוח 'אורות רבין' בחדרה.

מעיון בבקשה עולה, כי אין מדובר רק בחפיר להעברת צנרת הגז ותו לא. בישיבת רשות הרישוי למתקני גז טבעי חיפה, בראשות מ"מ יו"ר הוועדה המחוזית, ניר מסיקה, הוחלט לאשר את הבקשה להיתר, שהוגשה ע"י חברת נתיבי הגז הטבעי, לעבודות הנדסה אזרחית, להקמת תחנת הגפה, בשטח תחנת הכוח אורות רבין. הבקשה כוללת פיתוח נופי בגדה הצפונית של נחל חדרה והארכת שביל הנחל הקיים עד קו המים, כך שתיווצר טיילת הצופה לעבר הכרישים בחוף הים.

סוף לזיהום האוויר הכבד

'אורות רבין' הינה תחנת הכוח הממוקמת בצפון מערב חדרה והגדולה ביותר בישראל. התחנה כוללת שש יחידות ייצור פחמיות, שמספקות כ-2,500 מגוואט, כרבע מצריכת החשמל, ביום עם מזג אויר נוח. יחידות 5-6 הקיימות, הינן יחידות חדשות יותר והותקנו בהן סולקנים להפחתת הפליטות ולמזעור השפעתן הסביבתית. יחידות 1-4 הינן יחידות ותיקות, וכעת יוחלפו ע"י שתי יחידות ייצור חדשות. עלות הקמת שתי יחידות הייצור החדשות, מוערכת בכ-4 מיליארד שקל ומתוכננות להתחיל לפעול בסוף 2022.

יחידות 1-4 באורות רבין, הן בנות 40 שנה בקירוב. הן החלו את פעולתן בתחילת שנות ה-80. אלו היחידות הפחמיות הישנות ביותר, בעלות הנצילות הנמוכה ביותר והמזהמות ביותר בכל מערך ייצור החשמל בישראל. עקב גילן המתקדם של היחידות והזיהום הכבד הנפלט מהן, ולאור הרפורמה במשק החשמל והחלטתו של השר שטייניץ להפסיק את השימוש בפחם בישראל עד 2025, החליטו במשרד האנרגיה, שלא להשקיע משאבים רבים בהארכת משך החיים של יחידות אלו והתקנת אמצעים להפחתת פליטות מהן, אלא להפסיק את פעילותן לחלוטין ולשמרן כעתודה אסטרטגית בזמן חירום בלבד.

ישראל היא המדינה המובילה בעולם, בהפחתת השימוש בפחם לאורך השנים, כאשר בשנת 2010 עמד השימוש בפחם על 59% וב-2018 ירד ל-30%. מהלך זה התאפשר הודות להורדת השימוש בפחם למינימום, ביטול הקמת התחנה הפחמית הנוספת באשקלון, ההחלטה לסגור את היחידות הפחמיות 1-4 בחדרה והגדלת ייצור החשמל מאנרגיות מתחדשות. כל אלה הביאו לכך שזיהום האוויר מייצור חשמל פחת בכ-50% בחמש השנים האחרונות.

טבעי לייצר חשמל בגז טבעי

כזכור, המועצה הארצית לתכנון ובניה, אישרה בחודש שעבר, את התכנית להקמת שתי יחידות הייצור החדשות (מחז"מים) בתחנת הכוח 'אורות רבין' בחדרה, שיופעלו באמצעות גז טבעי, והעבירה אותה לאישור קבינט הדיור. המשמעות – מחצית מייצור החשמל בתחנת הכוח, ייעשה באמצעות גז טבעי במקום בפחם. החלטת המועצה הארצית, הינה יישום של החלטת הממשלה מיום 29.7.18, על הפסקת הפעלתן השוטפת של יחידות 1-4 בתחנת הכוח, המופעלות באמצעות פחם.

סגן ראש מטה הדיור הלאומי ומ"מ יו"ר הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה חיפה, ניר מסיקה: "אישרנו היום שלב ראשון וחשוב, לקראת הפיכתה של תחנת הכוח אורות רבין, לתחנה הפועלת באמצעות גז טבעי. מלבד התרומה למשק האנרגיה הישראלי ולאוויר נקי יותר לכולנו, אפשרנו גם פיתוח נופי, הכולל טיילת הצופה לים. אני מודה לצוות בלשכת התכנון המחוזית, בראשות מתכננת המחוז, גב׳ ליאת פלד, על הטיפול המהיר והמקצועי בבקשה".

מתכננת מחוז חיפה, ליאת פלד: "הבקשה שאושרה להקמת תחנת הגפה באורות רבין, היא צעד משמעותי ביישום התכנית, להסבת תחנת הכח לשימוש בגז טבעי, שאושרה לאחרונה בתכנית מתאר ארצית ושתהיה לה השפעה חיובית על איכות החיים והאוויר באזור. הבקשה שאושרה משלבת את תחנת ההגפה לגז, עם פיתוח סביבתי של הגדה הצפונית של נחל חדרה, לטובת שימושי פנאי ונופש ושילוב עם פארק נחל חדרה".

חשוב לציין, שייקח עוד זמן עד שנרגיש היטב את השפעת מחירי הגז על מחיר החשמל, אולם לפחות טוב לדעת שהדברים מתחילים לזוז.

כתיבת תגובה