הגיע הזמן שתפסיקו להפחיד את המשקיעים

הפחדת המשקיעים, סנוור עיני הזוגות הצעירים ורווח פוליטי – מה עומד מאחורי הכותרות על ירידה במחיר הדירות? ליאור זברג מזכיר לכולם מי באמת אשם במחירי הדירות הגבוהים

בניית שכונה חדשה. צילום: גרשון אליסון | פלאש 90

כותרות העיתונים בישרו בשבוע שעבר על נתון מפתיע – ירידה של מעל אחוז אחד בערך הדירות בישראל. הדבר הביא לדיונים רבים בדבר אמיתות הנתונים, השלכות “מחיר למשתכן” על הנושא ועוד.

אולם כדי להבין את הסוגיה יש לשאול שאלה מקדימה, והיא, האם נכון להתייחס לשוק הדירות בישראל כמקשה אחת. התשובה מורכבת, כיון שישנם מדדים שבהם יש להסתכל על השוק באופן כולל, אולם לעיתים צריך לבחון את נתח השוק הרלוונטי למשקיע.

למשל, ישנה האטה משמעותית במכירת דירות יוקרה, וזאת ממספר סיבות שחלקן קשורות ברוכשים שאינם תושבי ישראל. במקביל בשוק בערים היקרות ישנה האטה קטנה יותר במכירות, אך לא ירידת מחיר.

לעומת זאת בפריפריה הקרובה והרחוקה יש לא מעט ערים שמתפתחות מבחינת תשתיות וכבישים, מוסדות לימוד ומרכזי בילוי, ובעקבות כך המחירים בהן עולים ללא הפסקה הנראית לעין.

גם אם נביט על דירות יקרות בערים יקרות כגון רעננה והרצליה, לעומת דירות בראש העין ובפתח תקוה למשל, נראה הבדל מהותי בעליית ערך הדירה.

אם נחזור לפרסומים האחרונים ונעיין בהם, נראה כי הם משרתים מספר מטרות. מלבד המטרות הפוליטיות של הנוגעים בדבר, הרי שפרסומים שכאלו יוצרים בהלה בקרב המשקיעים. פניות רבות שהגיעו אלי בימים האחרונים ממשקיעים המחפשים את הנכס המתאים, מלמדות על חשש שמתעורר. כך מקווים גורמים מסוימים להפחית את מעורבות המשקיעים בשוק הנדל”ן בישראל מתוך מחשבה שהרחקת המשקיעים תגרום לזוגות צעירים לרכוש דירה בקלות יתרה.

צעד נוסף הוא סנוור הזוגות הצעירים, אשר לנוכח כותרות על ירידה במחירים עשויים לקוות לירידה נוספת בחודשים הבאים וכך להמתין ולא לקנות דירות. אולם זו לא המציאות הנראית לעין, ולכן זוג שימתין בגלל הפרסום המטעה עלול להתרחק מהאפשרות של קניית דירה.

צריך להבין ששוק הדירות בישראל לא נמצא בירידה, ודאי לא כולו. מי שמעוניין בהשקעת נדל”ן יכול למצוא כיום לא מעט אופציות ראויות וטובות, צריך רק להבין שהעולם לא מתחיל ומסתיים בגוש דן.

גם לזוג צעיר אין סיבה לחכות, אלא לאתר את הנכס המתאים למצבם ורצונם כבר כעת, בתבונה, תוך התייעצות. אך אין סיבה אמתית לחכות, וזאת מכיוון שאף אחד לא באמת רוצה להוריד כיום את מחירי הדירות. רוב אזרחי ישראל מחזיקים ברשותם דירה אחת או יותר. אלו הפנסיות והירושות של הרבה מאוד אנשים. חלק ניכר מהכלכלה הישראלית בנויה על נדל”ן בכל מיני מרכיבים.

הרי בסופו של דבר אם מחירי הדירות ירדו באופן דרסטי, גם אותו זוג צעיר שרוצה לקנות דירה ייפגע, כיון שהסכום שיקבל מהוריו, להם דירה אחת או יותר, יהיה קטן הרבה יותר.

לכן המטרה שצריכה להיות אל מול עיני הממשלה היא הנגשת דיור מוזל לזוגות צעירים. ואם היא באמת רוצה להנגיש דיור מוזל, הפתרון מוכר וידוע והוא כולל שחרור קרקעות לבנייה בריכוזי הערים וצמצום הסחבת הבירוקרטית בישראל.

בשורה התחתונה, שוק הנדל”ן בישראל הוא חופשי ויציב ורובו המכריע מתנהל בצורה טובה. הפחדת משקיעים תוך שימוש במניפולציות וניסיונות להתערב בשוק החופשי יגרמו רק לנזק, נזק שיפגע בכולנו.

ono-side
ono-inner

5 תגובות ל: "הגיע הזמן שתפסיקו להפחיד את המשקיעים"

  1. נא לציין נתונים נוספים.
    הכותב הינו מתווך, כך שהאינטרסים שלו קצת שונים משל הזוגות הצעירים, וזה משפיע על דעתו וכתיבתו.

  2. ניתוח מעניין. תודה

  3. אין לממשלה אינטרס להוריד מחירים

  4. תעמולה נדלניסטית שמעידה על פאניקה. בקרוב תהיה בלי עבודה – נא להתכונן מראש ולרכוש מקצוע אמיתי (לא, ספסור במוצר שהולך לקראת תת-ביקוש רבתי זה לא מקצוע יציב ואמיתי)

  5. אין סיכוי שמחירי הדירות ירדו, למדינה יש אינטרס עליון שהמחירים רק יעלו, ואין מצב שביבי שמעולם לא בא לקראת הציבור רק לקראת הטייקונים, יעשה צעד שיוריד את מחירי הדירות ובכך יפסיד מיסים לקופת האוצר ! העם בין כה וכה ימשיך להצביע לו !

כתיבת תגובה