הגירעון, תקציב המדינה והעסק שלכם

יש שיגידו שתקציב המדינה, לעולם יהיה מושפע משיקולים פוליטיים ורגשות (וכן זה לא משנה מי בשלטון). אני גורס שגם בעסקים נאלצים לפעמים לנקוט בהחלטות לא פשוטות • מה אפשר ללמוד מגירעון המדינה על ניהול נכון של העסק שלכם?

אילוסטרציה | צילום: elbud, שטארסטוק

התקשורת חוגגת סביב העובדה שגירעון המדינה מרקיע אל מעבר ל-151 מיליארד שקל, אולם גיבוש תקציב מדינה בשלב זה עלול להיות הרסני. שלא ישתמע שהכוונה היא כי אין צורך לעבוד לפי תקציב, שהרי יש נקודה שעשויה ליצור “פשיטת רגל” ואינפלציה ועוד קללות. עם זאת, יש סכנות אפשריות שכדאי לקחת בחשבון בעת תכנון תקציב.

באינטואיציה שלנו, במצב כזה נקווה שהממשלה תפעל להידוק החגורה, תמנע הוצאות מיותרות, עד שחוזרים  לפלוס. אלא שהידוק חגורה הוא כמו עניבת חנק שתוביל למוות בטוח. לכן חובה למנוע בזבוז, לוודא שיש מספיק משאבים וכי דואגים לכל האזרחים. יש מקרים שגירעון הינו רוע הכרחי. אני גורס שגירעון ויתרה אינם קשורים לתקציב.

250/200 סייד בר + קובייה בכתבה

ניתן לעבוד מתוך גישה של רווחיות וגם ללא תקציב ולייצר רווח. כמו כן, גישת הרווחיות המלווה בתקציב הולם תייצר צמיחה. אם כן השיח אינו צריך להיות תקציב או לא, כי אם כיצד מביאים את המשק לצמיחה ואיך מתכננים ומחלקם משאבים לפי תוכנית ויעדים ברורים.

תקציב הינו חלק אינטגרלי מתוכנית עסקית. זוהי תכנית וירוטאלית, שנועדה לתכנן פעולות ולדעת לאן אנו רוצים להגיע. התוכנית נכונה אך ורק לשנייה בה נכתבה ומרגע שהתחלנו לנוע יש צורך לבחון את התוצאות בשטח ולתקן את הקצאת המשאבים בהתאם.

הדיון אם כן היא לא גירעון ותקציב אלא התיעדוף. מנהלי עסקים וחברות מתלבטים פעמים רבות בשאלות כמו כמה להקצות לשיווק, כמה למשכורות ועוד. כל בעל עסק שחווה האטה בעסק או משבר מתלבט האם לצמצם, לפטר או שמא להיכנס לגירעון, או לקחת הלוואה. החלטות כאלה תמיד מדירות שינה ולעולם לא יודעים מה נכון, עד שעושים הפעולה ורואים מה התוצאות.

יש שיגידו שתקציב המדינה, לעולם יהיה מושפע משיקולים פוליטיים ורגשות (וכן זה לא משנה מי בשלטון). אני גורס שגם בעסקים נאלצים לפעמים לנקוט בהחלטות לא פשוטות. אף אחד מאיתנו לא אוהב להתמודד עם פיטורים, קיצוצים בהוצאות וכדומה.

איך אם כן קובעים תקציב וכיצד מנהלים אותו נכון?

  1. המצפן הערכי – לעולם תבחרו מה החזון והערכים המובילים של החברה. בעידן של היום הקוד האתי והערכים הם שייחדו ויבדלו העסק.
  2. מבחן התוצאה – מהו יעד התוצאה הקריטי שבלעדיו לא יתקיים העסק. וכן זו החלטה פשוטה. כמו שבמדינת ישראל ללא תקציב ביטחון אין מדינה, וללא השקעה בבריאות ובחינוך אין עתיד. כך גם בעסק , החמצן של העסק הוא השיווק, המכירות זה הדם, ושניהם צריכים לתפקד.   בלעדיהם אין עסק.
  3. יצירת תכנית פעולות מפורטת.
  4. בקרה קבועה – לשאול עצמנו שאלות, גם אם הן לא קלות, אל מול התוצאות.
  5. קבלת החלטות לא פופולריות – בעיתות משבר אין זמן לבזבז משאבים. ברפואת חירום לעיתים צריך לעצור דימום ולחתוך כדי להציל הגוף.

870/135 ליינר ארטקל
ניר מקובסקי | צילום: אורן קאן 

וכל זאת כשאנו תמיד מסתכלים אל יעד הצמיחה אליו אנו רוצים להגיע. אם אנו מתקרבים ליעד, גם בשם הגדלת התקציב, הדבר יכול להיחשב חיובי בתנאי שקיים שיפור בהכנסות/ תמ”ג. אם אין שיפור יש לפעול דרך שינוי במשאבים גם במחיר של שינוי התקציב. אל תקדשו את התוכניות, כפי שנאמר: “כל תכנית היא בסיס לשינוי”.

כילדים למדנו כי לא העץ הקשוח ישרוד סופה כי אם קנה הסוף.

 

הכותב מומחה לליווי עסקי לעסקים ולסטארטאפים

Inner 620/130

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה