הדובר שליווה את בני ברק, מעניות – לעצמאות כלכלית

דובר עיריית בני ברק שליווה את העיר מימי עונייה, משחזר את קורות חייו השזורים בדברי ימי בני ברק • וגם: ח"כ יעקב אשר מספר על מיזם ה-BBC שחילץ סופית בני ברק מהגרעון, והעביר אותה מתלות תקציבית לעצמאות כלכלית • כך הופכים את העיר הענייה בישראל לעיר עם עוגן כלכלי מנצח

אברהם טננבוים מנחה את טקס היובל לבני ברק בשנתו הראשונה כדובר העירייה | צילום: עיריית בני ברק

אברהם טננבוים, מזכיר עיריית בני ברק ודוברה פורש מעבודתו, לאחר 45 שנים בתפקידו, במחיצתם של אחד-עשר ראשי עיר ממפלגות שונות, עם הגיעו לגיל שלא מאפשר, בהתאם לנהלי משרד הפנים, הארכה נוספת בתפקידו כעובד מן המניין.

זאת, לאחר שתפקידו הוארך במשך שלוש שנים לאחר הגיל הרשמי ליציאה לגמלאות. בהתאם לנהלים יכול אדם לעבוד בעירייה, במצבים כאלו, רק כיועץ חיצוני, בתחומים המוניציפאליים השונים.

אברהם טננבוים הינו יליד העיר בני-ברק, שלמד בישיבות הקדושות "אור ישראל" בפתח תקוה, ובישיבת סלבודקא בבני ברק. הוא נכנס לעבודתו בעירייה, לפני 45 שנה, בשנת ה'תשל"ד (1974) ונבחר לתפקידו באישור מועצת העירייה, בהתאם ליזמתו ולהמלצתו של הרב יצחק מאיר ז"ל, ראש העיר באותה עת. קודם לכן עבד טננבוים בתפקיד מזכיר לח"כ ר' אברהם ורדיגר ז"ל במסגרת סיעת פועלי אגודת ישראל, והיה כתב בנושאים שונים במשך שנים אחדות בעיתון "שערים" של תנועת פא"י.

עם תחילת תפקידו בעירייה, הוא מונה למנהל לשכת ראש העירייה ולאחר מכן לדובר העירייה, ובתקופתו של הרב שמואל וינברג ז"ל, בראשות העיר הוא מונה גם למזכיר העירייה, והיה אחראי גם על כינוס המועצה וועדותיה.

אברהם טננבוים מנחה את טכס קבלת פרסי החיבורים התורניים | צילום: עיריית בני ברק

בחודש אלול ה'תשמ"ח, בהתארחו אצל הרופא ד"ר פלדמן, בשכונת קראון הייטס ליובאוויטש שבני יורק, לרגל חתונת אחיינו, זומן ע"י ד"ר פלדמן לחלוקת הדולרים ע"י כ"ק מרן האדמו"ר מליובאוויטש זצוק"ל, ואז כשנהג הרבי לחלק דולר לכל פונה, כאשר הציגו ד"ר פלדמן לפני הרבי, בנוכחות מקורבו של הרבי הרה"ח ר' לייבל גרונר, בשמו ובתפקידו העניק לו הרבי שלושה דולר. על דולר אחד בירכו "בהצלחה רבה". בדולר שני אמר "כתיבה וחתימה טובה", ועל הדולר השלישי, כשאז בבני ברק טרם שררו, כהיום, שלווה ונחת, אמר הרבי: "הכנס דולר זה לקופסת צדקה בבני ברק, כדי שיהיה שלום אמיתי וקירוב לבבות".

את תפקידו מילא אברהם טננבוים אצל אחד-עשר ראשי עיר, ממפלגות שונות: הרב יצחק מאיר ז"ל; מר ישראל גוטליב ז"ל; הרב שמואל וינברג ז"ל; הרב משה אירנשטיין ז"ל; הרב ירחמיאל בויאר שליט"א; מר עמוס מר-חיים; הרב מרדכי קרליץ, חברו לספסלי הכיתה בתלמוד-תורה רבי עקיבא מרכז; הרב יששכר פרנקטהל, ח"כ הרב יעקב אשר, הרב אברהם רובינשטיין (שהחליף, לפני כשש שנים, במשך כעשרה חודשים בתפקיד רה"ע, את הרב יעקב אשר שנכנס אז לכנסת), הרב חנוך זייברט, וכיום, שוב הרב אברהם רובינשטיין. 

לא מכבר בכינוס ארצי של דוברי עיריות ומועצות מקומיות נשאל אברהם טננבוים, במסגרת פאנל מקצועי עם ראשי עיריות ח"כים ועיתונאים, על כך שעבד עם אחד-עשר ראשי עיר, שזו תופעה שלא היתה קיימת עד כה, ותשובתו היתה, "לכאורה, עליכם להפנות את השאלה לא אלי, אלא אל ראשי העיר שעבדתי עימם, אך התשובה האמיתית הינה שאנו מתפללים בכל יום לבורא כל העולמים שנמצא חן ושכל טוב בעיני אלוקים ואדם, ואנו מבקשים שתפילתנו תתקבל, וזו האמת היחידה".

את עבודתו בעירייה המשיך המזכיר והדובר עד ליום האחרון בה, למרות שבהתאם לנוהל ישנם שלושה חודשי הסתגלות לקבלת משכורת מבלי להגיע כלל לעבודה, ואת העבודה הוא המשיך בחודשים אלו, בהתאם להנחיות כ"ק האדמו"ר המפורסם רבי דוד אבוחצירא שליט"א.

טננבוים הוא האיש שליווה את בני ברק שלפני מתחם B.B.C. ואת בני ברק שאחריו. זהו מתחם העסקים שהביא את בני ברק ל(כמעט) עצמאות כלכלית.

בימים אלו, כשבני ברק נפרדת מדובר העירייה, זה הזמן להציץ אל 'בני ברק ביזנס סנטר' ה-B.B.C. הישראלי, המתחם שכאמור, הפך את בני ברק מעיר שנסמכת על מענקי ממשלה לעיר בעלת עוגן כלכלי איתן, כזו שמעודכנת לגרסת 2019 ואף צעד אחד קדימה, וכל זה – מבלי לפגוע בצביון הייחודי של בני ברק החרדית.

אברהם טננבוים לוחץ את ידו של רה"מ יצחק שמיר בביקורו בבני ברק | צילום עיריית בני ברק

קרוב ל-200,000 תושבים חיים בעיר הצפופה ביותר בישראל. בעיר יש מספר שיא של ישיבות, כוללים, ומוסדות דת. מרבית התושבים נמצאים במצב סוציו אקונומי נמוך, מה שמזכה אותם בהנחות בארנונה ובעצם מונע מהעירייה להתקיים על ידי עצמה אלא להסתמך על גורמים אחרים, משרדי ממשלה ועוד.

מי שהחליט לשנות את המצב הזה ולעשות את הבלתי ייאמן – להפוך את בני ברק למרכז עסקים ולכוח כלכלי עולה, היה ר' משה אירנשטיין שהגה את רעיון ייעוד צפון העיר למשרדים ומתחמי מסחר, אך לא היה סיפק בידו להוציא את התכניות אל הפועל. אחריו המשיכו בקידום הנושא ר' ירחמיאל בויאר שיבלחט"א, וכן הבאים אחריו, ר' ישכר פרנקנטל, ר' מרדכי קרליץ, ר' יעקב אשר ור' חנוך זייברט. מכל הרשימה הנאה הזו, זכה דווקא ח"כ כיום יעקב אשר, להוביל את הבינוי בפועל בקדנציה שבה כיהן כראש עיר כשבמלאכה החל תחת ראשות העיר של פרנקנטל, כמ"מ רה"ע ויו"ר ועדת תכנון ובנייה.

המתחם עצמו מתפרש על פני הרחובות בר כוכבא, החשמונאים, כנרת, והוא גובל ברחובות ז'בוטינסקי, דרך אם המושבות, דרך מבצע קדש ורחוב בן-גוריון, החוצץ בין רמת גן ובני ברק. המגדלים שכבר קמו במקום, הצילו את בני ברק מקריסה כלכלית (מהוועדה הקרואה שכיהנה בה בראשות עמוס מר חיים, ומאיום החשב המלווה שליווה את העיר דרך קבע בתקופת פרנקנטל), ואלו שייבנו בעתיד יחזקו אותה עוד יותר ויניבו לה סכומי ארנונה נאים מאוד.

נקודה נוספת הנזקפת לזכות המתחם היא הנראות של המגדלים החדשים, כאשר אלה מתקדמים ומרשימים, ומושכים גם תל אביבים ורמת-גנים רבים, למרות שבעריהם לא חסרים מגדלי משרדים.

מגדלי ב.ס.ר. ב-BBC | צילום: יעקב נחומי, פלאש 90

ח"כ אשר מתאר ל'ביזנעס' כי היו לא מעט קשיים בפריצה של ה-BBC: "הקושי הראשון היה אי אמון במקום, אנשים לא הסתכלו על בני ברק כעיר שיכולה להיות מרכז תעסוקה, בשביל זה עשינו את המיתוג החדש, שינינו תדמית והצלחנו להגיע לפריצת דרך בכביש אם המושבות. במקביל, הדבר הכי חשוב במרכז עסקים זו נגישות תחבורתית טובה", מסביר חה"כ אשר, "המתחם יושב על שני צירים, ז'בוטינסקי ואם המושבות, הצלחנו לגרום לאנשים להאמין במקום, במיקום ובעיריה, אמרו לנו שיהיה מתחם מלא 'פילים לבנים', אמרו לנו 'לא תצליחו ואף אחד לא יקנה', אבל אתה רואה שהיום אין מטר פנוי במתחם, וגם מה שבבניה הרוב כבר תפוס".

ואיפה אתה רואה את בני ברק בעוד עשור?

"הצפי הוא שהתכנית תושלם וכך גם כל הביצוע שלה, כך שאמורים להיות שם יותר מחמשה עשר מגדלים, מדובר על מאות אלפי מטרים כאשר כל מטר ארנונה מכניס פי ארבעה ממגורים רגילים. הדבר חיוני במיוחד עבור עיר כמו בני ברק, עיר שיש בה הרבה זכאים להנחות בארנונה על פי חוק, ובשורה התחתונה אתה חייב לכסות את זה, בסיכומו של דבר העיר צועדת בבטחה לעבר עתיד טוב". אומר ח"כ אשר.

כיום קיימת במקום מנהלת המתחם, שמכשירה עבור העסקים באזור תשתית תואמת לפעילות העסקית השונה, תוך כדי יצירת זמינות למגוון השירותים המוניציפליים, ביניהם: שימור ופיתוח תמידי של התשתיות במתחם, שמירה על רמת ביטחון ובטיחות גבוהים, הסדרת מקומות חניה, טיפוח הגינון והנוף, מתחמי בילוי ופנאי וקידום יזמות חדשנית לתפארת ארץ ישראל ולתפארת מדינת בני ברק.

תגובה אחת ל: "הדובר שליווה את בני ברק, מעניות – לעצמאות כלכלית"

  1. למה הספד לאדם חי ????

כתיבת תגובה