הדיור החרדי לקראת מהפך?

כל הסימנים לכך שמהפכת הדיור החרדי קרובה מתמיד והקשר לדוח העוני של המוסד לביטוח לאומי

ראש עיריית ביתר על רקע הבנייה בעיר | צילום: יהודה קלמן

את שנת הכספים 2019 פתח המוסד לביטוח לאומי עם דוח העוני השנתי שמספר את סיפורה הכלכלי של מדינת ישראל – העשירים מסודרים והעניים נעשים עניים יותר.

'ביזנעס' מתרחב בניו-מדיה: מהיום, כל העדכונים – גם בוואטסאפ!

Box

בשנת הכספים שנכנסה זה עתה, ריבוי החוקים, ההגבלות והרגולציה, עשויים להעמיק את התופעה ולהיטיב עם אלה שיש להם על חשבון אלה שיש להם פחות. בזה תמיד היינו טובים.

אבל בזמן שהפרשנים עסוקים במדד מחירי הדירות, כישלון מחיר למשתכן ויוקר המחיה, מאזן הדיור החרדי צפוי להשתנות ואף לחוות מהפך של ממש בשנים הבאות. אם עד היום 68.6% מהמגזר החרדי, ויש אומרים 69.9%, מחזיקים דירה בבעלותם, המספרים הללו עשויים לרדת באופן משמעותי בשנים הבאות. גם בהשוואה לאוכלוסייה הכללית, אחוזי הבעלות על דירות במגזר החרדי גבוהים במידה ניכרת. הסיבות לכך הן בעיקר תרבותיות ותוצאה של המנהג הרווח בתוך המגזר 'לסדר' את הילדים עם דירות.

הבעיה היא שההתקדמות הטכנולוגית וריבוי הרגולציה סביב מערכת הבנקאות והדיור, עשויים להקשות על תהליך רכישת הדירות ובכך להפחית את מספר מחזיקי הדירות במגזר החרדי. בשנים הקרובות הבנקים כבר לא יהיו כאלה נחמדים – מערכת נתוני האשראי צפויה להגביל את היקף ההלוואות שיינתנו למשקי הבית; חוק צמצום השימוש במזומן יקשה על שוק ההלוואות והתשלומים; הטלת קנסות מנהליים על חורגי בנייה ומחזיקי יחידות דיור לא חוקיות יצמצמו את מספר נוטלי המשכנתאות שמעתה לא יוכלו להתבסס על יחידות דיור כאמצעי כיסוי למשכנתה; עליית שיעורי הריבית תכביד את הנטל על משקי הבית שנטלו הלוואות ותמנע מאחרים לעשות את הצעד הזה.

Inner – Calcala

אם לא די בכך, המבנה של החברה החרדית ואורח החיים שהיא סיגלה לעצמה במהלך השנים, יביאו לכך שהדור הבא כבר לא יוכל לרכוש דירות לילדיו בשל היעדר אמצעים. אנשי הדור הנוכחי, שכמעט שבעים אחוז מהם מחזיקים דירות בבעלותם, הגיעו לזה באמצעות ההורים שהניחו עבורם את הסכום ההתחלתי או שיעבדו את דירתם לצורך נטילת משכנתה. להורים זה התאפשר הודות לדירות שהם קיבלו וסכומי הכסף שהם ירשו מההורים שלהם.

אם נחזור לרגע לדור ההוא, היו בו פחות אברכי כוללים שנשענו על מלגה מצומצמת, יותר אנשים עבדו וחלקים ניכרים ממנו קיבלו סכומי כסף גדולים כפיצויים מגרמניה. בנוסף, מחירי הדירות בעידן שלהם עמדו על עשרות אלפי שקלים ואפשרו להם לחיות בדירה משלהם ללא משכנתה.

באופן הזה, כשאין משכנתה וההכנסות יציבות, היה יותר קל לסדר את הילדים עם דירות. זו הייתה דרישה לגיטימית. אבל בעוד שנים ספורות, כשבני הדור הצעיר הנוכחי יתחילו לחתן את ילדיהם, הם עדיין יתמודדו עם המשכנתה של עצמם והדירות המשועבדות של הוריהם. כבר לא יהיה מה לשעבד.

די בכל אחת מהסיבות האמורות כדי ליצור מהפך בשוק הדיור החרדי. השנים הבאות יבשרו על תחילתו של עידן חדש – עידן של ירידה בכמות מחזיקי הדירות ועלייה בכמות שוכרי הדירות. הפרת המאזן שרווח במגזר בשנים האחרונות, תעלה את הביקושים בשוק השכירות ותביא, כדרכה של מדינת ישראל, תשואות נאות לאלה שכבר יש להם. המרוויחים העיקריים יהיו המשקיעים שישכירו את הדירות שבבעלותם לאלה שידם לא אפשרה להם. כמו תמיד.

תשמרו את טיוטת הדוח האחרון של המוסד לביטוח לאומי. הדוחות של השנים הבאות לא יהיו שונים בהרבה.

הכותב הוא איש תקשורת חרדי, כתב השבועון 'משפחה'

Inner – Nadlan

8 תגובות ל: "הדיור החרדי לקראת מהפך?"

 1. דמגוגיה והבלים.

 2. כתבה מדהימה!!!!! מילים כדורבנות, הרבה נקודות למחשבה. טוב לראות שמישהו למודעות הציבורית את זה שמקבלי ההחלטות לא בדיוק חושבים על הציבור החרדי בנושא. שאפו ענק!!! קראתי ונהניתי.

 3. המהפכה כבר כאן
  אלפי זוגות צעירים במגזר החרדי כבר גרים בשכירות ואינם חולמים להגיע לדירה משלהם, כי הדור השני שנהנה מדירות על ידי עזרה מההורים כבר מחתנים את צאצאיהם ויודעם שלא יכולים להתחייב לתת הון עצמי התחלתי והפנימו לתת לזוגות להתמודד בעצמם

 4. כתבה יפה מעוררת מחשבה!1

 5. כל הכבוד יענקי שאתה כותב את האמת ולא שם על אף אחד אנחנו כאנשים צעירים צריכים כבר מעכשיו לחשוב על העתיד ולא להתעורר עוד 15 20 שנה מול שוקת שבורה

 6. כן, תקשיבו לתעמולה של הנדלניסטים!
  תקנו דירה בשוק קורס שכבר ירד 2.5% בשנה!
  תצילו את העסקנים ואת הקבלנים ע"י זריקת כספכם לאסלה
  קחו משכנתא ל-90 שנה
  כי קראתם כתבה ממומנת באתר כלשהו שבעוד שקר כלשהו שנים כולם יגורו בשכירות ואתם תתעשרו

 7. שוק הדיור מנופח כל כך שאין סיכוי הגיוני שזוג צעיר רגיל יוכל להרשות לעצמו לרכוש דירה באיזור נורמלי.
  גם אנחנו זוג עובדים המשתכרים מעל הממוצע בארץ לא יכולים לרכוש דירה לעצמנו וודאי שלא לתת לילדינו.
  הפתרון היחיד הקיים הוא שהרגולטור שספסר במחירי הקרקע יואיל בטובו לבנות דירות לזוגות הצעירים בסיבסודיה גדולה.

 8. אבל יתכן שזה מה שיעצור את עליית המחירים (שכבר נעצרו יחסית),
  כי אם אין לאנשים כסף זה אומר פחות בביקושים…

כתיבת תגובה