הדרך לרשב"י: האם השנה יחולו שינויים ברכבות למירון?

'ביזנעס' פרש במסמך מפורט את קווי הנסיעות העכשוויים המופיעים באתר רכבת ישראל להילולת הרשב"י בל"ג בעומר והגיש שאילתא מדויקת למשרד התחבורה שכללה את כל האופציות האפשריות לשיפור מצב הנסיעות למירון באמצעות הרכבת • ומה הייתה תגובת משרד התחבורה?

חנוכת 'רכבת הגליל' |. צילום: יח"צ

לפני שנתיים, בעיצומו של ל"ג בעומר, עלו שר התחבורה ישראל כץ ומוזמנים רבים מכלי התקשורת החרדים ובכלל, לרכבת ישראל בתחנת בית שמש. רכבת זו עשתה את נסיעת הבכורה שלה לתחנת אחיהוד שבגליל המערבי, במועצה האזורית מטה אשר, כעשרה קילומטרים מזרחית לעכו.

תחנת אחיהוד היא חלק ממסילת הברזל הגלילית ממערב למזרח, ממוקמת קרוב מאוד לכביש העולה מעלה אל הר מירון. ונסיעה זו הייתה הפעם הראשונה בה עלו מתפללים לציון הרשב"י ברכבת ישראל.

Box

מאז, כבר נחנכה גם תחנת כרמיאל הקרובה יותר אל היישוב מירון, ומרוחקת ממנו כ-22 ק"מ בלבד.

כבכל שנה, גם השנה חגיגות ההילולה של ל"ג בעומר ויום פטירתו של רבי שמעון בר יוחאי יגרמו לעומסים תחבורתיים רבים. אלא שלאור העובדה שתחנת כרמיאל ממוקמת כאמור קרוב מאוד למקום החגיגות ולאור העובדה שמערך רכבת יחיד יכול להסיע כ1200-1400 נוסעים בפעם אחת, סכום השווה ל24-28 אוטובוסים, פנינו למשרד התחבורה האם יהיו שינויים השנה שיאפשרו הזרמת יותר נוסעים אל הרכבות.

על פי הבדיקה באתר רכבת ישראל (שבוצעה אתמול, 1.5.19) מתוכננות נסיעות רגילות לתאריכי ההילולה הנ"ל וכדלהלן:

בקו בני ברק – כרמיאל מתוכננות 24 רכבות בטווחי נסיעה של 1:58, 2:09, 2:24. כולן עם החלפה אחת בתחנת האוניברסיטה וחלקן עם החלפה נוספת בקריית מוצקין. רכבת אחרונה בשעה 21:32.

בקו ירושלים יצחק נבון – כרמיאל מתוכננות 24 רכבות בטווחי זמן 2:56, 3:00, 3:06, כולן עם החלפה אחת בתחנת בן גוריון וחלקן עם החלפה נוספת בקריית מוצקין. רכבת אחרונה בשעה 21:00.

בקו בית שמש – כרמיאל מתוכננות 16 נסיעות בלבד בטווחי זמן של 2:41, 3:07 כולן עם החלפה אחת בתחנת האוניברסיטה וחלקם עם החלפה נוספת בקריית מוצקין. רכבת אחרונה בשעה 20:49.

בקו אשדוד – כרמיאל מתוכננות 19 נסיעות בטווחי זמן 2:38, 3:04, 3:19, 3:34, כולן עם החלפה אחת לפחות וחלקם עם שתי החלפות. רכבת אחרונה בשעה 20:22.

ומדוע שהרכבות לא תיסענה בקו ישיר אל תחנת כרמיאל לאור העובדה שהרכבת תתמלא כולה בתחנת המוצא? 'ביזנעס' מזכיר כי רק לאחרונה יצאה רכבת 'פרטית' (שכונתה רכבת אינטל ב- 5.3.19).

פנינו למשרד התחבורה ושאלנו: האם משרד התחבורה נערך להגדיל את כמות הנסיעות אל מעבר לכמות הנסיעות המתוכננת?

האם משרד התחבורה יכול להפעיל את הרכבות לאורך כל שעות הלילה?

כמו כן, לאור ההצלחה ברישום המוקדם בכל הקווים הנוסעים אל מירון מהריכוזים החרדיים מדוע שלא תיערך מכירת כרטיסים ורישום מוקדם לרכבות, דבר שיכול להוריד כמות רבה של אוטובוסים ולשחרר בכך את הכבישים הקורסים שנה אחר שנה?

אם וכאשר תופעלנה רכבות ישירות אל תחנת כרמיאל וממנה, שאל 'ביזנעס', האם משרד התחבורה יתכנן גם שאטלים אל החניון המרכזי בהר וממנו ומתחנות הקצה למרכזי הערים השונות?

לוח הזמנים הנ"ל שנבדק לתאריך 22.5.19 חופף גם ליום שלאחריו 23.5.19 ולפיכך השאלות מתייחסות גם לתאריך זה (או מדויק יותר לאורך כל שעות ההילולה שמתחילה בצהרי יום 22.5 ומסתיימת בחצות שבין 23.5 ל-24.5).

Inner

 

השאלות הנ"ל, כך כתבנו למשרד התחבורה, מופנות ותקפות גם לגבי מקומות יישוב נוספים שקיימים בהם ריכוזים חרדים לצד תחנות רכבת ואפשרי להפעיל גם בהם רכבות ישירות לאחיהוד: אשקלו,. אופקים, באר שבע, חיפה, כפר חב"ד, אחיהוד (תחנה שרחוקה כחצי שעה נסיעה בלבד ממירון ויכולה להוות גיבוי לתחנת כרמיאל באמצעות שאטלים). מודיעין (מכסה את העיר מודיעין עילית), נתיבות, נתניה, פתח תקווה, (שתחנת קרית אריה שלה יכולה להוות גיבוי לתחנת בני ברק), ראש העין (נמצאת כ-10 ק"מ בלבד מהעיר אלעד), קרית גת, רחובות, שדרות.

חלק מהתחנות יכולות להצטרף לתחנות שבדרך והנסיעה בהם תהיה בהזמנה מראש בלבד ולא תתאפשר רכישה בתחנה. כמו"כ רכבות אלו ייסעו ישירות לכרמיאל ולא יעצרו להוריד או להעלות נוסעים בדרך.

ושאלה אחרונה שהצגנו. בעבר דובר על תכנון תחנת הרכבת הר מירון בסמוך לצומת שבע בבקעת חנניה. בנוסף דובר גם על רכבל שיעלה את החוגגים מתחנת הרכבת אל ההר למעלה. האם יש כבר צפי לסיום תכנונה ולפתיחתה? ומה לוח הזמנים המתוכנן בהקשר לרכבל?

על שאלותינו הגיב משרד התחבורה כדלהלן: "משרד התחבורה ורכבת ישראל נערכים לביצוע מערך היסעים למירון בל"ג בעומר. מיד עם גיבושה הסופי של התכנית, תצא הודעה מיוחדת בנושא זה, אשר תופץ גם לכלל גורמי התקשורת".

Inner

כתיבת תגובה