ההוצאה על דיור זינקה ב-18% ב-3 השנים האחרונות

אקסלנס: יו”ר הפד פאואל צפוי להודות בנאומו שמתחיל היום בצורך בהפחתות ריבית • אמיר כהנוביץ מעריך: מדד יוני, הצפוי להתפרסם ביום שני הקרוב, יירד ב-0.4%, ומדד יולי יירד ב-0.1% נוספים

אמיר כהנוביץ, הכלכלן הראשי של בית ההשקעות אקסלנס | צילום: עודד קרני

אמיר כהנוביץ, הכלכלן הראשי של אקסלנס, מעריך בסקירתו השבועית כי יו”ר הפד ג’רום פאואל, הצפוי להתחיל היום את נאומו בפני בית הנבחרים האמריקאי, “כנראה יכופף את ראשו ויודה בצורך בהפחתות ריבית. כזכורת בחודש שעבר פורסמה תחזית חברי הפד לריבית העתידית (ה-Dots), כשרוב החברים התנגדו להפחתה השנה, אבל הרי ברור שתהיה הפחתת ריבית, למעשה כבר החודש. כהנוביץ מסביר כי “מאז, תחזיות הנתונים לגבי הכלכלה האמריקאית נותרו יציבות יחסית ואף נרשם שיפור מפתיע במספר המועסקים והתקדמות חיובית במלחמת הסחר. על פניו אפשר היה לצפות כעת שבאופן וודאי לא תהיה השנה הפחתת ריבית. אלא שהכל רק היה משחק  של ‘התקפלות בכבוד’ של חברי הפד מהתחזיות של עצמם. מי שמוביל הוא בכלל השוק. אל תתייחסו יותר מדי ברצינות לעדות של פאוול השבוע בוועדת הכספים ובסנאט. גם אם יחליט להתנגש בשוק, מהר מאוד השוק יאפס אותו”.

כהנוביץ מתייחס גם לכלכלה הישראלית ומעריך כי “הצריכה הפרטית בישראל נשענת יותר מדי על דיור. בשבוע שעבר דיווחה חברת ריס כי פדיון הקניונים בישראל צנחו בלמעלה מ-4%. הנתון הזה תואם את כיוון נתוני למ”ס שמתארים קיפאון בפדיון רשתות השיווק. גם חברות עצמן מדווחות על חולשה במכירות, ביניהן ‘קסטרו’ שהודיעה על סגירת סניפים.

250/200 סייד בר + קובייה

“למרות שלל הנתונים החלשים, נתוני התמ”ג לרבעון הראשון דווקא הראו כזכור זינוק בצריכה הפרטית ב-6.6%. אז מה קורה פה? פילוח הנתונים מלמד שגם בנתוני התמ”ג הצריכה הפרטית של הלבשה והנעלה רשמה ירידה וכן ריהוט וציוד חשמלי לבית. מי שמשך את נתוני הצריכה בתמ”ג לעליה היו בעיקר רכבים, מזון (בעיקר ירקות, פירות ודגים)  ודיור (שכירות). להמחשה, בשלוש השנים האחרונות ההוצאה של ישראלים על הלבשה והנעלה ירדה ב 4% ואילו ההוצאה על דיור זינקה ב-18% (במחירים שוטפים). בניכוי רכישות רכבים (בשל עיוות עיתוי המס), הגידול בהוצאות על דיור מסביר כמעט שליש מהגידול של השנים האחרונות בהוצאה לצריכה פרטית”.

כהנוביץ מתייחס גם למדד הצפוי להתפרסם בשבוע הבא ומעריך כי ישנן “אינדיקציות לירידה חדה במחירי הירקות והפירות שמאיימת לחתוך את מדד המחירים לצרכן . איסוף מחירי ירקות ופירות מראה ירידה בולטת במחירים, בצורה רוחבית בחודשים יוני-יולי”. כהנוביץ מעריך כי מדד יוני, הצפוי להתפרסם ביום שני הקרוב, יירד ב-0.4%, ומדד יולי יירד ב-0.1% נוספים.

Inner article

כהנוביץ מעריך עוד כי “רימינו בצמיחה של המשק ב-2018. ככל שהזמן עובר הולך ומתברר עומק הגירעון התקציבי שישראל נכנסה אליו, שהגיע כבר ל-3.9% מהתמ”ג. בנוסף מתברר גם עומק ההוצאות החוץ תקציביות, שלפי דו”ח החשב הכללי הגיעו בשנת 2018 לכ-7 מיליארד שקל (קרקעות, פיתוח ומענקים) לטובת עידוד ענף הנדל”ן (בתכנית מחיר למשתכן). או במלים אחרות – בלי ששמנו לב חווינו ‘הרחבה פיסקלית’ אגרסיבית. כעת, כשבנק ישראל מבין שנתוני הצמיחה שראה מולו לא היו טבעיים, אלא נשענו על סטרואידים, הוא כבר לא יכול עוד להתייחס אליהם באותה צורה חיובית כמקודם.

“החשש קדימה אפילו גדול יותר, שכן לפי התכניות הגידול בהוצאות הממשלה יקטן בהמשך השנה וכנראה גם בשנים הבאות ואז ההשפעה על הצמיחה האיטית תהפוך לשלילית. בנק ישראל יכול אומנם לחכות עם הפחתת ריבית, כדי לראות לאן הדברים מתגלגלים ומה יקרה לצמיחה משוללת התמריצים, אך מכיוון שכמעט ולא נשארו לו כלי תגובה הוא לא יוכל להרשות לעצמו להסתכן בתגובה מאוחרת, שכן הפחתת ריבית של 25 נ”ב ואפילו של אחוז עשויה להיות חסרת משמעות במקרה שבו הוא יגלה שטעה, ומרווחי האשראי נפתחו.

“גם התחזקות השקל מוסיפה ללחץ על התנאים הפיננסים של החברות ותכביד גם על הכלכלה המקומית”.

Inner 620/130

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה