ההייטק הישראלי בצמיחה, חשש מהיחלשות ברבעון הבא

IVC ו-ZAG מדווחות: חברות היי-טק ישראליות גייסו 2.74 מיליארד דולר ברבעון הראשון של 2020 – שיא רבעוני חדש • סימן לבאות: עם ההכרה במשבר וירוס הקורונה COVID-19 בוצעו רק 4 סבבי SEED מאז חודש פברואר לעומת 20 עסקאות בינואר

במהלך הרבעון הראשון של 2020 חברות היי-טק ישראליות גייסו 2.74 מיליארד דולר ב- 139 עסקאות. ברבעון זה נרשמה עלייה בפעילות בהשוואה לרבעונים הקודמים: היקף ההון שגוייס זינק ב- 76% מסכום הגיוס ברבעון המקביל אשתקד. ללא המגה-סבב של ויה בסך 400 מיליון דולר, הרבעון הנוכחי מסתכם במספרים כמעט זהים לרבעון האחרון של 2019 – עם 2.34 מיליארד דולר ב- 138 עסקאות, לעומת 2.36 מיליארד דולר ב- 138 עסקאות בהתאמה.

עו"ד שמוליק זיסמן

בהתאם למגמת העלייה מ- 2019 ההון שגוייס בעסקאות מגובות הון סיכון ברבעון הראשון של 2020 הגיע לשיא של כל הזמנים – סכום של 2.43 מיליארד דולר – 89% מסך ההון שגויס – הגבוה ביותר, כאשר מספר העסקאות עמד על 84 ותפס 60% מכלל העסקאות ברבעון, בדומה לממוצע הרבעוני בשנים הקודמות. האפקט של משבר הקורונה הוביל לירידה משמעותית בעסקאות אלו במהלך חודש מרץ – נרשמו רק 17 עסקאות, ירידה של כ- 50% מהנתונים בחודשים הקודמים השנה.

חלקן היחסי של קרנות ההון-סיכון הישראליות בגיוסי ההון המשיך לרדת והגיע לשפל של 7% בודדים מסך ההון שגוייס ברבעון הראשון של 2020 עם 201 מיליון דולר. זו הייתה ירידה של 28% בהשוואה לרבעון הקודם (279 מיליון דולר) ולרבעון המקביל אשתקד (278 מיליון דולר).

ברבעון הראשון של 2020 סבבי סיד (Seed) המשיכו לרדת והגיעו למספר נמוך של 24 עסקאות בלבד, בהשוואה לממוצע רבעוני של כ- 32 סבבי סיד במהלך שנים קודמות מתחילת 2013. עם ההכרה במשבר השקעות SEED כמעט ונעצרו, כאשר בחודשים פברואר-מרץ התבצעו 2 השקעות SEED בכל חודש.

בסך הכל, מספר הסבבים המוקדמים (סבבי סיד וסבבי A) ברבעון הראשון של 2020 הצטמצם ל- 63 עסקאות, ירידה של 17% בהשוואה לממוצע הרבעוני של 2019.

 לפי הממצאים של הרבעון, סבבי גיוס מאוחרים (סבבי C ומעלה) המשיכו להוביל בגיוסי הון, עם נתון של 47 עסקאות אשר הסתכמו לכ- 1.92 מיליארד דולר. כ- 37% מסך ההון שגויס הגיע בחודש מרץ, בעיקר הודות למגה-עסקאות של ויה (400 מיליון דולר) ואינסייטק (150 מיליון דולר).

ברבעון הראשון של 2020  נרשמו 43 עסקאות בטווח של 5 מיליון דולר עד 20 מיליון דולר אשר מהווים ירידה של 12% בהשוואה לרבעון הקודם ולרבעון המקביל אשתקד, עם 49 עסקאות בכל אחד.

במהלך הרבעון ההיי-טק הישראלי המשיך לייצר עסקאות גדולות מ- 50 מיליון דולר כאשר 11 עסקאות כאלה הסתכמו ב- 1.5 מיליארד דולר, 55% מההון הכולל שגוייס בתקופה. מתוכן נרשמו שש מגה-עסקאות – של מעל 100 מיליון דולר כל אחת. חשוב לציין, שמתוך כלל העסקאות הגדולות 4 עסקאות דווחו במהלך חודש מרץ, וביניהן מגה-עסקאות של ויה (400 מיליון דולר) ואינסייטק (150 מיליון דולר).

נתוני הרבעון ממשיכים את המגמה של השנים האחרונות ברם לא מרמזים על ההמשך בטווח הקרוב. חברות בשלבי צמיחה הוכיחו את יכולתן לגייס הון אבל גם הן יזדקקו לערוך התאמות בהוצאות ובתחזיות הצמיחה. גיוסי הון של חברות צעירות ממשיכים לרדת ובעקבות אפקט וירוס הקורונה המגמה צפויה להימשך ובמקביל הדבר יוביל לירידה בפעילות ההון סיכון ובקצב הקמה של חברות חדשות בישראל.

עו"ד שמוליק זיסמן, שותף מנהל העומד בראש תחום ההייטק במשרד זיסמן, אהרוני, גייר ושות' (ZAG-S&W) אומר כי: "אחרי ש-2019 הסתיימה בשיאים מרשימים, הגיע הרבעון הראשון של 2020 – וחודש מרץ. הרבעון הראשון של 2020 הוא הרבעון המוצלח ביותר ב- 6 השנים האחרונות. כל זאת בזכות חודשיים וחצי בלבד! אבל איך אמרו בתקופתי הילדים, "שברו את הכלים ולא משחקים". לרבעונים הבאים, אין לשיא הזה כל משמעות.

"תוך שבועיים מתחילת מרץ, השוק נעצר במקום. רוב המשקיעים בשלבים שונים של המו"מ פשוט נסוגו לאחור. כן, כשיורד גשם, כולם נרטבים – גם הטובים ביותר. היום כבר ברור שגם תעשיית ההייטק לא תצליח להימלט מהשפעות נגיף הקורונה.

"לשם ההמחשה, סך הגיוסים בתחום מדעי החיים ברבעון זה גבוה ביותר מ- 200% ממוצע הגיוסים בתחום זה ב- 6 השנים האחרונות. עם זאת, אנו חווים עצירה דרמטית בתחום זה, לאור העובדה שכלל המשאבים של המערכת הרפואית הציבורית בעולם מושקעים בטיפול בנגיף.

"לצערנו הרב, ברור לחלוטין שסך העסקאות ברבעון השני של 2020 יהיה נמוך משמעותית מהסכומים אליהם התרגלנו בשנים האחרונות. ההתאוששות לא תהיה פשוטה; האלמנטים הפסיכולוגיים הנובעים ממשבר הקורונה, שזורים בפסיכולוגיית ההשקעות ועקרון העדר, דבר שחוזר על עצמו בכל משבר".

גיא הולצמן, מנכ"ל IVC  אמר: "תוצאות הרבעון הראשון ב- 2020 הן המשך של 2019 ולא מרמזות על המגמה של השנה. חוסנו של ההייטק הישראלי יעמוד השנה לבחינה. הפעם זאת תעשייה שונה לגמרי מהמשבר הקודם ולמרות שיהיו חברות רבות שיסבלו, התעשייה הישראלית ככלל תתחזק כאשר תתגבר על האתגר הזה. בטווח הארוך, המשבר יהווה הזדמנות לחברות מקומיות ובינ"ל, קרנות תאגידיות וקרנות VC להגביר את המעורבות שלהן ברכישות ובהשקעות.

"נקודת אור היא ההתאוששות של סין. מאידך, ארה"ב לפני שיא המגפה ואנחנו יכולים להעריך בוודאות שתהיינה לכך השלכות בטווח הקצר על ההייטק הישראלי.

"אבל בלי אופטימיות הרי אי אפשר… אנו בטוחים שתעשיית ההייטק הישראלית תחזור לעדנה – והשאלה היחידה היא מתי. סביר להניח שזה לא יקרה ברבעון השני, אך ניצנים ראשונים נראה  ברבעון השלישי. כמובן שנחבק בחום כל הפתעה לטובה."

כתיבת תגובה