ההמלצה: להקים סביבת ניסוי רגולטורית לחברות פינטק

צוות בין-משרדי בהובלת משרדי האוצר והמשפטים מציע להקים לראשונה בישראל, סביבת ניסוי רגולטורית לחברות פינטק • התכנית מיועדת לחברות פינטק בתחילת דרכן, וכוללת ליווי רגולטורי צמוד לצד הקלות רגולטוריות לתקופה מוגבלת • המטרה: להעמיק את פעילות חברות הפינטק במדינה ולאפשר לצרכן ליהנות ממגוון שירותים מתקדמים בתחום הפיננסי

המשנה הכלכלי ליועהמ"ש, מאיר לוין | צילום: באדיבות דוברות משרד המשפטים

ענף הפינטק (פיננסיה טכנולוגית) נמצא במגמת צמיחה משמעותית בעשור האחרון והתעשייה הישראלית נחשבת כמובילה עולמית בתחום. על-פי נתוני משרד האוצר, בישראל פועלות כיום כ-400 חברות פינטק. לתעשייה פוטנציאל לשנות את פני תעשיית הפיננסים בישראל באמצעות עידוד החדשנות, התאמת השירותים הפיננסים ללקוחות ושיפור נוחות השימוש בהם, התייעלות המערכת הפיננסית והגברת התחרות. אולם, רק מעט חברות פינטק ישראליות מציעות את שירותיהן באופן נרחב לצרכן הישראלי. בחינת הקשיים עימם מתמודדות חברות הפינטק בישראל מעלה כי דרישות רגולטוריות רבות ומורכבות מעכבות את קידום החדשנות בעולם הפיננסי.

לפיכך, הוקם צוות בין-משרדי, בהובלת נציגי משרד האוצר ומשרד המשפטים, ובהשתתפות הפיקוח על הבנקים, רשות ני”ע, רשות שוק ההון ביטוח וחיסכון, הרשות לאיסור הלבנת הון במשרד המשפטים, רשות המסים והמפקחת על מערכות תשלומים בבנק ישראל, שמטרתו להקים “סביבת ניסוי רגולטורית” לחברות פינטק.

250/200 סייד בר + קובייה בכתבה

הצוות הגיש היום את המלצותיו לשר האוצר, מר משה כחלון, ולשרת המשפטים, גב’ איילת שקד. הצוות המליץ על הקמת סביבת ניסוי מותאמת אישית לחברות הפינטק הישראליות, שתאפשר למידה, ניסוי וטעייה להתמודדות עם האתגרים הרגולטוריים המאפיינים את חברות הפינטק, הן מצד החברות והן מצד הרגולטורים. סביבת הניסוי תכלול מתווה “רגולציה מותאמת”, במסגרתו יותאמו הכללים הרגולטוריים לפעילות החברות ומאפייניה, וזאת תוך התחשבות במסגרת הנורמטיבית בישראל, בטובת הצרכנים ובמאפייני השוק. בנוסף, יוקם מתווה ליווי ייעודי שיספק מענה רגולטורי לקשיים הייחודיים של חברות המבקשות לפעול בישראל ואינן נזקקות לרישיון בהתאם לדין הקיים.

עבודת הצוות מבשרת על שינוי תפיסה רגולטורי ואימוץ גישה מקורית המקדמת חדשנות, שניהם חיוניים להתפתחות כלכלת ישראל בכלל ותעשיית הפינטק בפרט.

המלצות הצוות יבואו לידי ביטוי בחקיקת חוק שיקים ועדה שתפעיל את התוכנית, ויקנה לרגולטורים את הסמכויות הנדרשות ליישום התוכנית, כך שניתן יהיה לאפשר הטמעה בטוחה של טכנולוגיות פיננסיות בישראל, לתועלת הצרכנים והמשק הישראלי כולו.

“החדשנות הישראלית היא שם דבר בעולם, ולכן אין זה מפתיע שגם בתעשיית הפינטק מדינת ישראל בצמרת העולמית”, הסביר שר האוצר, משה כחלון. “אחריותנו כמדינה לוודא שלתעשיית ההייטק יהיו את התנאים להצליח ולשגשג, ללא נטל רגולטורי מיותר. ארגז החול ייתן מענה לצורך הזה ויאפשר לחדשנות הטכנולוגית להגיע ללקוחות בלי להכביד בנטל בירוקרטי ורגולטורי על החברות הקטנות תוך שמירה והגנה על הלקוחות. מדובר בדחיפה משמעותית לתחום החדשנות הפיננסית בישראל שכולנו נרוויח ממנה”, אמר כחלון.

“הקמת הצוות היא צעד נוסף במאמץ הכולל לפיתוח התעשייה במדינת ישראל. עידודה ופיתוחה של תעשיית הפינטק בישראל יביאו לשיפור משמעותי בשירותים הפיננסיים המוצעים לצרכן הישראלי, וכן יתרמו הם לפיתוח חדשנות ישראלית ברמה בין-לאומית. הכול מתוך תפיסה כלכלית של הפחתת רגולציה והסרת חסמים בשוק. אני מברכת על עבודת הצוות ועל תרומתה של המחלקה הכלכלית בייעוץ וחקיקה בראשותו של המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, מאיר לוין, ובטוחה כי עבודת הצוות תוכיח את עצמה בכלכלה הישראלית”, אמרה שרת המשפטים איילת שקד.

Inner article

לדברים הצטרף מאיר לוין, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה (כלכלי) שאמר, כי “ישראל מובילה בחדשנות ועליה להוביל גם ברגולציה המעודדת חדשנות. הקמת סביבת הניסוי הרגולטורית תאפשר לחברות הפינטק לצמוח בישראל מבלי להטביע אותן בתחילת דרכן בדרישות וכללים, אך בה בעת, מבלי להתפשר על ביטחון הלקוחות. לרגולטורים תהיה ההזדמנות ללמוד את החדשנות הפיננסית בשטח, בזמן אמת, ולהתאים לה רגולציה ממוקדת”.

את העובדה שהצרכנים בישראל לא נהנים מפירות הפינטק, הבהיר יוגב גרדוס, סגן הממונה על התקציבים במשרד האוצר. “בישראל קיימת תעשיית פינטק מובילה בקנה מידה בין-לאומי, אבל הצרכן הפיננסי הישראלי כמעט ולא נהנה ממנה. בהקמת סביבת הניסוי אנחנו מקווים ליצור בישראל סביבה תומכת ומתמרצת לחדשנות ויצירתיות בתחום הפיננסי, אשר תאפשר לציבור כולו ליהנות מהפירות של החדשנות הישראלית. הסרת חסמים לחברות הפינטק תאפשר להן להתפתח בישראל וירחיב את מגוון השירותים והמוצרים שהן מציעות לצרכן הישראלי, ואנחנו מקווים שיהיה בכך כדי לתרום למשק כולו”, אמר גרדוס.

Inner 620/130

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה