ההסכם עם וייאטנם: עשרות מיליונים ייחסכו בשנה ליבואנים ולצרכנים

שר הכלכלה ניר ברקת חתם על הסכם הסחר ההיסטורי בין ישראל לוייטנאם עם מקבילו הויאטנמי | היקף הסחר בין ישראל לווייטנאם בשנת 2022 הגיע לכ-1.5 מיליארד דולרים | התועלת ליצואנים והחיסכון ליבואנים ולצרכנים במסגרת ההסכם מוערכים בעשרות מיליוני שקלים בשנה

חתימת הסכם הסחר עם וייטנאם | צילום: תקשורת שר הכלכלה

בירושלים חתמו בראשית השבוע שר הכלכלה והתעשייה ניר ברקת, ועמיתו שר התעשייה והסחר הווייטנאמי Nguyen Hong Dien על הסכם אזור סחר חופשי בין ישראל לווייטנאם, במעמד רה"מ בנימין נתניהו וסגן רה"מ הווייטנאמי מר Tran Luu Quang.

ההסכם צפוי להוביל להפחתות מכסים הדדיות על מוצרים מיובאים ומיוצאים, לצד שיפור והקלת הסחר במגוון תחומים נוספים כגון שירותים, השקעות ותקינה. ההסכם יעניק יתרון תחרותי ויקל על פעילות היצואנים הישראלים בשוק הווייטנאמי המתפתח והצומח ובכך יחזק את הייצוא הישראלי ויגדיל את הצמיחה במשק. וייטנאם תהיה המדינה השנייה במזרח אסיה עמה לישראל הסכם סחר חופשי (אחרי דרום קוריאה) והראשונה בגוש מדינות ASEAN.

וייטנאם היא אחת הכלכלות הצומחות והמבטיחות במזרח ובעולם, בעלת סקטור תעשייתי חזק ומתפתח, אוכלוסייה של כ- 100 מיליון תושבים, רשת של הסכמי סחר מתקדמים ופתיחות לסחר בינלאומי.

לווייטנאם יש כיום 16 הסכמי סחר בתוקף עם מדינות וגושי סחר שונים, בראשם ההסכמים האזוריים הגדולים CPTPP, RCEP ו- ASEAN. לווייטנאם גם הסכמים בילטראליים משמעותיים ומתקדמים עם מדינות מובילות כמו האיחוד האירופי, דרום קוריאה, יפן, ובריטניה. ההסכם בין ישראל לווייטנאם יסייע להשוות את תנאי הסחר של ישראל למדינות אלה – ועם השלמת הליך האשרור של הסכם זה בשני הצדדים, ייהנו החברות הישראליות מתנאי סחר ותחרות שווים בשוק הווייטנאמי ומיתרון על פני מתחרות ממדינות אחרות אשר להן עדיין אין הסכם עם וייטנאם.

היקף הסחר בין ישראל לווייטנאם בשנת 2022 הגיע לכ-1.5 מיליארד דולרים, גידול של כ-6% בהשוואה לשנת 2021 ובכך השלים גידול של כ- 35% בחמש השנים האחרונות. כניסתו לתוקף צפויה לקדם את הסחר הבילטראלי בין המדינות ואף לעודד סחר בתחומים חדשים. כתוצאה מכניסתו של ההסכם לתוקף, רובו המוחלט של הייצוא הישראלי לווייטנאם יהיה פטור ממכס, מה שיוביל להגדלת התחרותיות של היצוא הישראלי לווייטנאם ולחסכון כספי למדינה. התועלת ליצואנים והחיסכון ליבואנים ולצרכנים במסגרת ההסכם מוערכים בעשרות מיליוני שקלים בשנה. בין הסחורות העיקריות שנסחרות בין המדינות ניתן למנות: כימיקלים, מוצרי תעשיות כימיות, ציוד אלקטרוני, מכשור אופטי ורפואי, מכונות ומיכון חשמלי ומכני, תוצרת חקלאית טרייה ומוצרי מזון. בנוסף למוצרי תעשייה כמו מכונות וציוד מכני, מוצרי צריכה רבים מגיעים לישראל מווייטנאם כגון ביגוד והנעלה, קפה, טלפונים סלולריים ועוד. כמו כן, בשנים האחרונות אף החלו להימכר בישראל רכבים חשמליים המיוצרים בווייטנאם.

שר הכלכלה ניר ברקת: "חתמנו היום על הסכם סחר חשוב ביותר עם ויאטנם, שהופכת למדינת מפתח ויעמיק את היחסים המדיניים והכלכליים בין המדינות שלנו. אני מודה לראש הממשלה נתניהו על הגיבוי והתמיכה שהביאו לחתימה על ההסכם ההיסטורי. ההסכם יעניק לתעשייה הישראלית יתרון תחרותי, יקל על פעילות חברות ויצואנים בשוק הווייטנאמי ויסייע בהפחתת יוקר המחייה בישראל, בין היתר על ידי הורדת עלויות הייבוא מווייטנאם. משרד הכלכלה בראשותי ממשיך בעבודתו להשגת הסכמים נוספים ושדרוג הסכמים קיימים, על מנת להקל על חברות יצואניות ועל הצרכן הישראלי. אני מבקש להודות למינהל סחר חוץ והצוותים המקצועיים במשרד הכלכלה והתעשייה ולנציגים ממשרדי הממשלה השונים על עבודתם המאומצת בניהול המו"מ. ההסכם יאושרר בחודשים הקרובים, ונוכל כולנו ליהנות מפירותיו".

את ההסכם ותהליך המשא ומתן הוביל מינהל סחר חוץ במשרד הכלכלה והתעשייה בשיתוף עם משרדי החוץ, האוצר, החקלאות והמשפטים וכן רשות האוכלוסין וההגירה ומינהל המכס.

מנהל מינהל סחר חוץ, מר אוהד כהן: "החתימה על הסכם אזור סחר חופשי בין ישראל ו-וייטנאם מהווה אבן דרך חשובה ומשמעותית ביחסי הסחר בין שתי המדינות. אנו צופים כי הסכם הסחר יחזק את מגמת העלייה שנרשמה בייצוא הישראלי לווייטנאם בשנים האחרונות, ויקל על יצואנים ישראלים במגוון רחב של תחומים.

מנהלת אגף בכיר מדיניות סחר והסכמים, גב' יפעת אלון פרל: "ההסכם הוא תוצאת מאמץ מקצועי מורכב ורב שנים, שהובלנו באגף, בשותפות עם גורמים רבים מהמשרד וממשרדי ממשלה נוספים ואני מבקשת להודות לכולם".

הנספח הכלכלי של ישראל לווייטנאם, מר גל סף: "חתימת ההסכם פותחת דלתות חדשות לשיתופי פעולה בין התעשייה הישראלית לבין הממשלה והתעשייה הווייטנאמית. הנספחות הכלכלית של ישראל בווייטנאם תמשיך לסייע ליצואנים וחברות ישראליות להיכנס לשוק הווייטנאמי ולממש את הפוטנציאל הטמון בו".

כתיבת תגובה