ההסתדרות הכריזה סכסוך עבודה כללי במגזר הציבורי

מוסדות ההסתדרות התכנסו היום לישיבות מיוחדות בהן אושרה בקשתו של יו”ר ההסתדרות ארנון בר-דוד להכריז סכסוך עבודה כללי במגזר הציבורי • 700 אלף עובדים עשויים לפתוח בשביתה • יו”ר ההסתדרות: “עובדי המגזר הציבורי ניהלו את המשק בתקופה האחרונה והמשיכו לעבוד כרגיל למען הציבור כולו, ובמקום לומר להם תודה כפי שעושים בשאר העולם, פוגעים בהם. לא נאפשר להלך אימים על העובדים ונעמוד כחומה בצורה מול המאבק והכוחניות של האוצר”

יו"ר ההסתדרות ארנון בר-דוד בישיבה בזום | צילום: דוברות ההסתדרות

מוסדות ההסתדרות אישרו היום (ג’) את בקשתו של יו”ר ההסתדרות ארנון בר-דוד להכריז סכסוך עבודה כללי בכל מקומות העבודה במגזר הציבורי בישראל.

בקשת הסכסוך אושרה על ידי חברי הוועדה לתיאום וביצוע של ההסתדרות בראשות רפי מסט ומוקדם יותר אושרה בקשת הסכסוך גם על ידי חברי הנהגת ההסתדרות, בישיבה מיוחדת בהשתתפות כל ראשי האיגודים המקצועיים במגזר הציבורי.

250/200 סייד בר + קובייה

על פי מסמך ההכרזה הרשמי שהועבר על ידי ההסתדרות למשרד העבודה והרווחה, הסכסוך הוכרז על רקע כוונת האוצר לנקוט בצעדים חד-צדדיים לפגיעה, הפחתה ושינוי בשכרם, בתנאי עבודתם ובזכויותיהם הפנסיוניות של עובדי המגזר הציבורי. מדובר בכוונה לנקוט בצעדים חד-צדדיים שיש להם השלכה מהותית, ישירה ומשמעותית על זכויות ותנאי עבודתם של העובדים וזכויות הגמלאים – וזאת תוך עקיפה בוטה, פגיעה וזלזול בארגונם היציג ובעצם זכות היסוד לחופש ההתארגנות ולניהול מו”מ קיבוצי.

בין היתר, ההסתדרות מלינה בסכסוך על היעדר תום לב, שבירת הכללים ורמיסת הנורמות המקובלות והנהוגות במשטר דמוקרטי ובמשק הישראלי מזה עשרות שנים, מתוך מטרה להציב עובדות בשטח ולפגוע בזכויות עובדים.

בתוך כך, ההסתדרות כללה בין עילות הסכסוך, גם את כוונת המדינה לפגוע באופן חד-צדדי בגמלתם של מאות אלפי עמיתי קרנות הפנסיה הוותיקות שבהסדר, צעד שיגרום לגריעת סכומים ולנזקים מבחינת כספי הפנסיה האמורים לשמש אותם לעת זקנה. יצוין כי המדינה נמנעת מהסדרת הסוגיה מול ההסתדרות, על אף פניותיה.

עילה נוספת לסכסוך נעוצה בדרישת ההסתדרות להסדרה מיידית של תשלום לעובדים שנדרשו לשהות בבידוד על בסיס תעודת מחלה גורפת. נזכיר כי בעקבות פסיקת בג”צ וללא התערבות דחופה של המדינה, ההסדר הקיים צפוי להסתיים בסוף חודש ספטמבר.

“לא נאפשר מרחץ דמים”

יו”ר ההסתדרות ארנון בר-דוד אמר בישיבת הנהגת ההסתדרות: “שר האוצר התעורר בוקר אחד והחליט שהוא משתלח במגזר הציבורי, תוך מסע יחסי ציבור עצמי וניסיון לצאת מהמצב הפוליטי והציבורי שהוא נמצא בו, על ידי תקיפת העובדים. אלה עובדים שמנהלים את המשק, שניהלו את משבר הקורונה בפועל, הצילו את המדינה ואת האזרחים בזמן האחרון, טיפלו בחולים, במובטלים, וממשיכים לעשות זאת. בכל העולם מצדיעים לעובדי המגזר הציבורי או לפחות אומרים תודה. רק בישראל פונים לדרך השיסוי והאיומים, ההפחדות והזלזול.

“ההסתדרות התנהלה כמבוגר האחראי ויחד עם עובדי המגזר הציבורי נתנו בתחילת המשבר בחודש מרץ שקט ומרחב פעולה ותמרון לממשלה. נכנסו מתחת לאלונקה, חופשות על חשבון העובדים ותמרונים נוספים כדי שראש הממשלה יוכל לנהל את המשבר הכי גדול שהיה פה. מערכות הבריאות, הרופאים, האחיות, המערכות שתומכות באזרחים, ביטוח לאומי, שירות התעסוקה, רשויות מקומיות, משרדי ממשלה שונים, עובדי הנמלים, תעשיות ביטחוניות, חברת חשמל, מקורות – כל אלה המשיכו לעבוד ולא היו בסגר אלא תיפקדו ונתנו את השירות המסור שהם רגילים לתת.

“אנחנו מוכנים לדבר בכבוד, לא בזלזול, מתוך אחריות לגורל המשק. אנחנו המבוגרים האחראים ומולנו עומד השר כ”ץ כמו איזה בריון, בגסות. זה לא יהיה בבית ספרנו. אנחנו לא שם. לא יתכן שהוא רוצה שניתן כתף – ותמיד נתנו כשהמדינה הייתה בצרה – ומצד שני הוא אומר שאין תקציב, יש רק ‘קופסאות קורונה’, מחלק כספים לכל עבר, אם צריך או לא צריך. יש ממשלה מנופחת, 36 שרים עם משרדים שחלק לא ידוע מה הם עושים עד היום, ולא ייתכן שציבור השכירים בישראל הוא זה שישלם את המחיר.

Inner article

“אנו נערכים לבלום את הכוונות של האוצר. האוצר – ואני משתדל לא להשתמש במילים קשות – מתנהל כחצר כוחנית וחבל, כי בסופו שלח דבר כלכלת מדינה ישראל בקצה, והיא חשובה לכולנו. אף אחד לא יכופף את ההסתדרות ואף אחד לא יאיים על חברי ההסתדרות ולא יהלך אימים על ההסתדרות. לא נהיה המדינה הראשונה בעולם המערבי שתפגע בעובדים של המגזר הציבורי.

“כדאי ללמוד מגרמניה, צרפת ובריטניה איך מנהלים כלכלה בזמן משבר, איך מתייחסים למגזר ציבורי. מבחינתי יכול שר האוצר לחוקק איזה חוקים שהוא רוצה, אנחנו נכריז סכסוך ונהיה ערוכים. כולנו מאוחדים במאבק שלנו מול הכוחניות של משרד האוצר.

“לא נרשה שבחסות הקורונה יבוצע מרחץ דמים בשכר של העובדים בישראל. לא נרשה שבחסות הקורונה תהיה פגיעה בזכויות הפנסיוניות. אנחנו כן יכולים לשבת בשולחן עגול עם הממשלה והמעסיקים ולייצר תכנית שתוכל לעזור למשק. לא אתן שכסף שלכאורה יילקח מפה יחולק בצד שני למי שצריך ולמי שלא צריך. מתוך עשרות מיליארדים ששמו על חלק מתכניות סיוע מתחילת הקורונה, אחוזי הביצוע לא מתקרבים ל-40-50 אחוז. איפה הכסף? זהו ניהול לא נכון שמביא אחריו כאוס, הפגנות וחוסר אמון בממשלה הזאת.

אנחנו בהסתדרות אחראים, הראינו את הדרך ונתנו אפשרויות. אני כיו”ר הסתדרות מצדיע לכל עובדי המגזר הציבורי במדינה על עמידתו האיתנה בקורונה ועל המשך עמידתו גם בתקופה זו. כולנו נמשיך לפעול במסירות ובאחריות ונעשה את כל העבודה, נמשיך לשאת בנטל של המשק הישראלי. מי שירצה לפגוע בנו ימצא אותנו כחומה בצורה וכאיש אחד עומדים כנגד הכוונות לפגוע במגזר הציבורי”.

שולל מכל וכל

עו”ד אוריאל לין, נשיא איגוד לשכות המסחר, פסל ושלל מכל וכל את הכרזת ההסתדרות על סכסוך עבודה. לדבריו, “זוהי הכרזה מיותרת ובלתי רלוונטית. אין היא הולמת את המצב כיום בו המגזר העסקי כולו מצוי במאבק הישרדות אמיתי להפחתת ממדי האבטלה ולייצור מקומות עבודה חדשים. מי שייפגע משביתה מיותרת זו הם המובטלים והשכבות החלשות באוכלוסייה.

“לא ייתכן מצב שבו עובדי המגזר הציבורי והפנסיונרים של המגזר הציבורי לא יתרמו את חלקם, כתף אל כתף יחד עם המגזר העסקי, שעל כתפיו מונחים עתידו של המשק ומוסדות המדינה.”

Inner 620/130

מומלץ עבורך

תגובה אחת ל: "ההסתדרות הכריזה סכסוך עבודה כללי במגזר הציבורי"

  1. אין כל הצדקה לשביתה הזו. במקום שאנשי המגזר הציבורי היושבים קרוב לשמנת ייכנסו מתחת לאלונקה וירגישו מה שכל עם ישראל עובר בחודשים האחרונים, הם מעדיפים ללכלך, להפגין ולשבות. בושה וחרפה שאלו הם עובדי המגזר הציבורי של מדינת ישראל.

כתיבת תגובה