ההסתדרות הכריזה על סכסוך עבודה בנמלי חיפה ואשדוד

זאת, בעקבות הכוונה לאפשר לנמלי המפרץ והדרום לפרוק אניות מטען כללי בשטחם | השביתה תחל ב-1 בפברואר ובמהלכה ישבתו 1,400 עובדי נמל אשדוד ו-1,000 עובדי נמל חיפה | איגוד לשכות המסחר: "הפקרת אינטרסים של כלל המשק והמגזר העסקי על מנת להגן על אינטרסים עקרוניים של קומץ עובדים בנמלי הים"

אנייה עוגנת בנמל חיפה | צילום: משה שי, פלאש 90

לנוכח כוונת המדינה, לאפשר לנמל המפרץ ולנמל הדרום לפרוק אניות מטען כללי ברציפיהם, ולא רק אניות מכולה כפי שנקבע בין המדינה לוועדים במסגרת הרפורמה בנמלים – הודיעה אמש ההסתדרות למדינה על סכסוך עבודה בנמל חיפה ובנמל אשדוד.

בכוונת ההסתדרות להשבית את הנמלים החל מ-1 בפברואר. בשביתה ייקחו חלק 1,400 עובדי בנמל אשדוד ו-1,000 עובדי נמל חיפה, וזאת, לנוכח הכוונה "לעשות שימוש בנמלי הים החדשים, או במי מהם, לפריקת מטען כללי, וזאת באופן חד-צדדי, כרעם ביום בהיר ובניגוד מוחלט להבנות רבות שנים אשר היוו את הנחת העבודה בעת ניהול המשא-ומתן לחתימת הסכמי הרפורמה בנמלי הים. כל זאת מבלי שהנושא יהיה מוסדר מול צד העובדים, וזאת כנובע מחוסר תום לב קיצוני של צד המעסיקים במהלך המשא ומתן כאמור", כלשון הודעת ההסתדרות.

250/200 סייד בר + קובייה

בנמל אשדוד קיבלו את ההודעה באי הבנה, לאור העיתוי. "אנו מוכרחים להביע את התדהמה שהכתה בנו נוכח עיתוי מסירת ההודעה, זאת בעיצומו של גל קורונה בו ישנו היקף חסר תקדים של מאומתים ובאופן המשפיע על המשק הישראלי. עצם מסירת ההודעה בעיתוי זה הוא בבחינת חוסר תום לב בהתגלמותו ובבחינת ניצול ציני וחסר תקדים של ׳מצב החירום׳ בו מצויה המדינה ובתוך התעלמות מוחלטת מכך שהנמל הוא בבחינת שירות חיוני וקיומי. במהלך כל תקופת המגיפה, החל מחודש מארס 2020, לא נגדע מקור פרנסתם של עובדי החברה ולו ליום אחד. זאת, בניגוד גמור לסקטורים אחרים במשק שספגו את ׳נחת זרועה׳ של הקורונה", כך כתב בראשית השבוע סמנכ"ל המשאבים של חברת נמל אשדוד לאבי אדרי, יו"ר ועד איגוד עובדי תחבורה בהסתדרות.

נמל אשדוד | צילום: gary yim, שאטרסטוק

גם נשיא איגוד לשכות המסחר, עו״ד אוריאל לין, הגיב אמש על הכרזת סכסוך העבודה של ההסתדרות הכללית בנמלי הים, ואמר, כי "לא ייתכן שמדינת ישראל תמשיך להתנהל תוך הפקרת אינטרסים של כלל המשק והמגזר העסקי על מנת להגן על אינטרסים עקרוניים של קומץ עובדים בנמלי הים. זוהי התנהלות שמתאימה יותר לרפובליקת בננות ולא למדינה מסודרת. ההסתדרות הכללית וועדי העובדים בנמלי הים חייבים לדעת שעליהם להשתתף באינטרס הלאומי הכולל.

870/135 ליינר ארטקל

"יש להצטער על כך שהסתדרות העובדים הכללית הכריזה על סכסוך עבודה כללי בנמלי הים של ישראל בתקופה שהיא כה קריטית במשק המדינה. וזאת לאחר שכל המשק וכל רשויות המדינה מודעים לכך שבמיוחד בשנים 2020 ו-2021 היו פיגורים ממושכים מאוד בפריקת מטעני יבוא, במיוחד בפריקת מטעני מטען כללי וצובר, מה שהעלה מאוד את יוקר המחייה בישראל. חמישה רציפים עומדים כיום שוממים בנמלי הים של ישראל. הם תשתית הנמלים בבעלות מדינת ישראל.

"עובדי הנמלים הוותיקים לא ייפגעו במאומה אם בתקופת החירום הנוכחית ייעשה שימוש ברציפים אלה לצורך פריקת מטען כללי וצובר, במיוחד שאין שום התחייבות של המדינה שלא להפעיל את חמשת הרציפים 7 8 והמערבי בחיפה ו 25 28 באשדוד. זו הייתה רק ציפייה של ההסתדרות. לכל ברור שהשימוש ברציפים אלה יאפשר חיסכון זמן גדול בפריקת מטענים כלליים, ימנע הטלת עלויות נוספות, המוטלות ישירות על המגזר העסקי, על כלל המשק וכלל הציבור".

Inner 620/130

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה