ההסתדרות ממשיכה לאיים על מערכת הבריאות

לאחר ששביתת האחיות הוקפאה בינתיים, ההסתדרות מודיעה על שביתת עובדי המעבדות • השביתה עלולה לגרום לשיבושים בניתוחים, בבדיקות דם, במעבדות במכונים הרפואיים ועוד

מעבדה רפואית | צילום אילוסטרציה: פלאש 90

לאחר שבשבוע שעבר, נדחה לזמן מה סכסוך העבודה של האחיות עם מערכת הבריאות, שוב ההסתדרות מאיימת בהשבתת המערכת, הפעם באמצעות עובדי המעבדות הרפואיות.

ההסתדרות הודיעה כי אלפי עובדי המעבדות במערכת הבריאות יחלו בשביתה בכל רחבי הארץ ביום ה' הקרוב.

Box

השביתה, שתכלול את כל המעבדות הרפואיות בבתי החולים הציבוריים, המעבדות המחוזיות של משרד הבריאות, מעבדות לבריאות הציבור ומרפאות הקהילה של שירותי בריאות כללית, עלולה להביא בין היתר לשיבושים בניתוחים, בדיקות דם ומעבדה במכונים ובמרפאות קופ"ח ובבתי החולים.

עוד תקיף השביתה, גם את שירותי הפיקוח והניטור על מים, מזון ומחלות מדבקות. המשמעות היא הפסקת הבדיקות לניטור מי השתייה, מי חופי הרחצה, מי בריכות שחייה ומקוואות; הפסקת הבדיקות לאיתור התפרצויות של מחלות, הרעלות מזון, ושיבושים בשירותים רבים נוספים.

לפי ההודעה, סיבת השביתה היא מחאת העובדים, על עומסי עבודה קשים, קושי בגיוס ובשימור עובדים, ודפוסי העסקה בעייתיים, לטענתם, העוקפים את ההסכמים הקיבוציים, ובשינויים ארגוניים המתווספים באופן חד-צדדי ומטילים משימות חדשות השכם והערב.

לדבריהם, הסתדרות המיקרוביולוגים, הביוכימאים ועובדי המעבדות התריעה במשך תקופה של למעלה משנתיים על משבר המעבדות וההשלכות החמורות של הזנחת המערכת, ואף הכריזה לפני כשנה על סכסוך עבודה בנושא, אך עד כה נמנעה מלפתוח בשביתה, אולם עתה אינה מוכנה להמשיך במצב.

Inner

במסגרת השביתה הצפויה לא תהיה פגיעה בפעילות המעבדות הקשורה לחדרי המיון, למחלקות טיפול נמרץ, פגים, אונקולוגיה ויחידות הפריון. בנוסף לכך, תפעיל הסתדרות המיקרוביולוגים, הביוכימאים ועובדי המעבדות ועדת חריגים שתדון בבקשות ספציפיות שיתקבלו להחרגת השביתה, ותאשר במקרה הצורך ולאחר הפעלת שיקול דעת מקצועי.

סביר להניח, שכמו כל הכרזה על שביתה, ביומיים הקרובים יתקיימו שיחות קדחתניות בין ההסתדרות, לאנשי משרד הבריאות ומשרד האוצר שתמנע את השביתה. בפעם האחרונה, היה זה בית הדין שהחזיר את האחיות לעבודה ואף איפשר למשרד הבריאות להפחית את שכר המשתתפות בעיצומים.

Inner

תגובה אחת ל: "ההסתדרות ממשיכה לאיים על מערכת הבריאות"

  1. מדובר במקצוע ולימודים מאוד קשים, תואר ראשון של 3 שנים שבעצם הוא כמו חצי רפואה. משכורות נמוכות להחריד, מקבלים השלמת הכנסה. כמות עבודה מטורפת שגדלה מיום ליום, במקביל לחוסר בעובדים. התוצאה- עיכובים, טעויות מפחידות שעלולות לעלות בחיי אדם, איכות ודיוק העבודה יורדים דרסטית. אני חוזרת כל יום עם לשון בחוץ ובלחץ תמידי לא לעשות טעויות שנובעות מהלחץ והמהירות להספיק. חולים במצבים שונים וקריטיים ביותר!! קריסה זאת בדיוק המילה. כבר לא נשאר כבוד למקצוע ולעובדים והמטופלים הם אלה שמשלמים את המחיר באופן יומיומי.

כתיבת תגובה