קצב ההפקדות ב'טריא' ירד, קבוצות רכישה מחפשות מימון חילופי

בחודשים האחרונים מתמודדת חברת המימון 'טריא' עם היקף בקשות משיכה העולה על היקף ההפקדות | ל'ביזנעס' נודע, כי בשל המצב, קבוצות רכישה מהמגזר החרדי מעבירות את תיקי המימון לחברות אשראי חוץ בנקאיות אחרות | ואיזו חברה הודיעה כי מצידה תהיה מוכנה להסתמך על נתוני החיתום הקיימים, במידת האפשר?

שחף ארליך מנכ"ל 'טריא' | באדיבות המצלם

בחברת המימון 'טריא' נתקלים לאחרונה בקשיים: על פי פרסום של אלמוג עזר ב'כלכליסט', 225 מיליון שקל שהשקיעו חברי אגודת האשראי אופק בפלטפורמת הלוואות העמיתים (P2P) של חברת הפינטק טריא נכנסו להקפאה, כלומר בלתי ניתנים למשיכה מיידית. על פי הערכות, מתוך היקף הכספים שהושקעו על ידי האגודה בטריא, 30 מיליון כבר ביקשו להימשך אך לא נענו על ידי החברה.

היקף תיק האשראי של טריא, נכון לסוף 2022, עומד על 3.4 מיליארד שקל, כך שההשקעה של חברי אופק, לפי הדיווח, נחשבת משמעותית עבור החברה.

'כלכליסט' דיווח עוד כי מתחילת השנה מתמודדת טריא עם היקף משיכות שעולה על היקף ההפקדות. לפי דו"חות החברה, בשלושת החודשים הראשונים של 2023 התקבלו בקשות למשיכות של 366.5 מיליון שקל, בעוד שההפקדות הגיעו ל־195 מיליון שקל. מדובר על העמקת המגמה, שכן ברבעון הרביעי של 2022 המשיכות הסתכמו ב־324 מיליון שקל, בעוד שההפקדות הגיעו ל־310 מיליון שקל. הפער שהתרחב בין המשיכות להפקדות מקשה על טריא להיענות לכל הבקשות, כולל אלו של חברי אופק.

עזר ציין כי 'טריא' היא חברה ציבורית שנסחרת בבורסת ת"א ממאי 2022, לאחר שמוזגה לשלד של לוזון נדל"ן לפי שווי של 320 מיליון שקל. כיום שווי השוק שלה עומד על 201 מיליון שקל. ב-12 החודשים האחרונים ירדה מניית החברה ב־60%, בשעה שמדד היתר, שבו היא כלולה, ירד ב-26% בלבד.

מטריא נמסר בתגובה לדיווח ב'כלכליסט': "טריא היא חברת תיווך אשראי בין עמיתים הוותיקה והגדולה בישראל, עם תיק האשראי הגדול, המגוון, והבטוח ביותר, אשר מגובה בבטוחות נדל"ן בשיעור של למעלה מ־80%. מיום היווסדה, טיפלה טריא במקצועיות ובהגינות בעשרות אלפי הלוואות אשר השיאו למשקיעיה תשואה עודפת משמעותית ביחס לחלופות הקיימות בשוק. בחודשים האחרונים, בעקבות התמורות בכלכלה המקומית והגלובלית, ובדומה לשאר השחקנים בשוק, עלה מספר הבקשות של הלקוחות להנזיל את ההשקעות. הזמן הנדרש להנזיל את ההשקעה הינו חלק ממהלך העסקים התקין של מודל P2P, ובתקופת ההסתגלות לסביבת ריבית חדשה, אורך זמן ממושך יותר. החברה מטפלת בכספי לקוחותיה בחרדת קודש והיא, כפי שהייתה תמיד, המכשיר הבטוח וההגון ביותר להשקעות בין עמיתים".

גורם בענף הנדל"ן שעימו שוחח 'ביזנעס' אמר, כי בקבוצות הרכישה מחפשים עתה מקורות חלופיים למימון, ולדבריו, נציגים של כמה קבוצות רכישה מהמגזר החרדי, ש'טריא' העמידה עבורם עד כה מימון ועתה סורבו לקבלת אשראי חדש, פנו בשבוע האחרון לחברת המימון 'ברקת' וביקשו להעביר את תיקי המימון אליהם. ברקת, כך לדברי הגורם שעומד בקשר עם חברי קבוצות הרכישה, גילתה מצידה נכונות וגמישות.

המידע החדש, שעובר בקרב קבוצות רכישה נוספות, עשוי להוביל קבוצות נוספות ל'ברקת' כדי לקבל את המימון עבור הפעימות הבאות שעומדות בפניהן, שעה שב'טריא' אין אפשרות להעמיד זאת עבורן.

כתיבת תגובה