ההשקעה הפנטסטית התבררה כ”פייק ניוז” מתוזמן

הפעם זה אמיתי: רשות ני”ע השיקה בכוונה תחילה אתר השקעות מדומה המציע 10% תשואה • “תחום ההשקעות הלא מפוקחות באינטרנט לאחד האתגרים המרכזיים של הרגולטורים”, אמרה יו”ר הרשות

.rne.co.il - האתר המזוייף | צילומסך

“אסטרטגיית ההשקעה פשוטה ואטרקטיבית: אם יש לכם 10,000 שקל לפחות, הפקידו אותם אצלנו, בפיקוח רו”ח ועו”ד, ולאחר שישה חודשים בלבד תרוויחו 10% מסכום ההפקדה. משקיעים יותר – מרוויחים יותר”; “תשואות גבוהות ורווחים מהירים”; “10% תשואה מהירה על השקעתך” – ועוד אינספור קלישאות מוכרות מלוות את האתר שתוכלו להקליק עליו כאן.

‘ביזנעס’ מתרחב בניו-מדיה: מהיום, כל העדכונים – גם בוואטסאפ!

250/200 סייד בר + קובייה

זהו אתר מדומה שהשיקה רשות ני”ע במטרה להבהיר לאנשים כמה קל להפיל אותם בפח באמצעות תרמיות והונאות.

האתר המדומה הוקם במסגרת אירועי ‘שבוע המשקיעים הבינלאומי’ שצוין ברחבי העולם, אשר במהלכו פועלות רשויות ניירות ערך בעולם להעלות את המודעות לסכנות הכרוכות בהשקעות באמצעות האינטרנט. רשות ני”ע הישראלית היא מהרשויות הבודדות בעולם שהקימו אתרי השקעות מזויפים. שותפות למהלך ארה”ב, סינגפור וצרפת.

יו”ר רשות ניירות ערך, ענת גואטה הסבירה את המהלך: “סביבת ריבית יחסית נמוכה בצירוף עם ההתפתחויות הדיגיטליות של היום, הופכים את תחום ההשקעות הלא מפוקחות באינטרנט לאחד האתגרים המרכזיים של הרגולטורים. במהלך תקדימי החלטנו להקים אתר השקעות מזויף על מנת לנסות ולפצח את ה”חומה הפסיכולוגית” של ציבור המשקיעים ולהמחיש את החשיבות שבהשקעות המפוקחות על ידי הרשות. אני תקווה כי צעדים אלו ונוספים שמקדמת הרשות יגבירו את המודעות של הציבור להשקעות אחראיות”.

הממונה על חינוך הציבור ודוברת הרשות, הדר הורן הבהירה, כי “בעידן הדיגיטלי, המידע זמין ונגיש לכולם והאינטרנט הפך כר פורה לניסיונות לביצוע תרמיות. בשנים האחרונות הצטבר ברשות מידע המבטא את ההצפה של ההצעות להשקעות, חלקן אמיתיות וחלקן רק נראות טוב מכדי להיות אמיתיות. אלפי אנשים נכנסו בשבוע האחרון לאתר ההשקעות המזויף שהקמנו ומאות מהם כמעט נפלו בתרמית והיו עלולים לאבד את כספם ואת חסכונותיהם. אנו קוראים לציבור לעקוב אחר פרסומי הרשות ולהצטרף לסדנאות שאנו מקיימים ברחבי הארץ, ללא עלות, להיכרות עם שוק ההון”.

מתברר, כי משנת 2015 מיפתה רשות ני”ע באינטרנט למעלה מ-50 חברות ויחידים, שהתגלו כנוכלויות. “הבדיקה הובילה לסגירה ולהפסקת פעילות אסורה של כ-40 חברות ויחידים”, נאמר בהודעת הרשות. “בנוסף, מיפתה הרשות את תחום ההשקעות הלא מפוקחות ברשת האינטרנט, שם זוהו למעלה מ 100 חברות שהציעו השקעות מסוג זה. בעקבות זאת, פנתה הרשות לאותן חברות לבדיקה באם הן פועלות על פי חוק וכנגד חלקן ננקטו הליכי אכיפה ונסגרה פעילותן. כתוצאה מהפעילות היזומה של הרשות, רבות מהחברות הללו החלו לפרסם תשקיף לציבור ולמעשה נכנסו תחת פיקוח רגולטורי.

“בנוסף, מקדמת הרשות חקיקה, במסגרתה הוחלו חוקים, כגון: סגירת תחום אופציות בינאריות, זירות מסחר וכעת חוק הברוקר דילר. לצד החקיקה, הפיקוח והאכיפה, פועלת הרשות פועלת להגביר את המודעות של הציבור באמצעות פרסום מידע ואזהרות וקיום סדנאות לציבור, ללא עלות, להכרות עם מושגי בסיס בשוק ההון”.

Inner 620/130

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה