ההתנפלות הגדולה: הציבור חוטף את עודפי ‘מחיר למשתכן’

דירות גדולות, דופלקסים, דירות גן ופנטהאוזים שנדחו ע”י זוכי ההגדלות של מחיר למשתכן – עומדות לבחירתם של הזכאים ומשפרי הדיור הזכאים בלי הגרלה • מעל 400 יח”ד מוזלות יחסית למחירי השוק נמכרו מתחילת השנה, 330 מתוכן, בחודשיים האחרונים • המובילות במכירות: הפריפריות הצפוניות

רמת שלמה - פרויקט מחיר למשתכן | צילום: 'ביזנעס'

אם בשבוע שעבר קראנו על כך ששוק המשכנתאות מתעורר ולמרות משבר הקורונה מתחילת השנה ועד סוף יולי זינק היקף המשכנתאות החדשות ב-12% לעומת התקופה המקבילה,  כעת מתבררת לה אחת הסיבות לזינוק. מתחילת השנה ועד אמצע אוגוסט נמכרו למעלה מ-400 דירות מוזלות יחסית שהזוכים בהגרלות ‘מחיר למשתכן’ ויתרו עליהם. כ-330 מהן נמכרו בחודשיים האחרונים. זאת, כאשר כזכור, מתחילת השנה העמידו הבנקים למשקי הבית משכנתאות חדשות בהיקף של 43.6 מיליארד שקל. 

מדובר בדירות שהועמדו להגרלה פעם אחר פעם אולם הזוכים ויתרו על הדירה בגלל הגודל, 7-8 חדרים, המיקום באזורי הפריפריה או נתוני הדירה כגון פנטהאוז, דופלקס, או דירות גג. אלו דירות יקרות ביחס ליכולות של זוגי מחיר למשתכן אולם זולות ביחס לשוק. וכך, זכאים מחוסרי דיור ומי שנרשמים כזכאים משפרי דיור, יכולים לרכוש את הדירות שנותרו – ללא הגרלה.

250/200 סייד בר + קובייה

על פי דיווח של אריק מירובסקי ב’גלובס’ הרוכשים צמצמו את מלאי הדירות ללא הגרלה באזורי הביקוש. כך, למשל, ביבנה, שבה היו 17 דירות למכירה באפריל, לא נותרו דירות. באור יהודה נמכרו 13 מתוך 15 הדירות שבמלאי, ובנתניה נמכרו 20 מתוך 33 דירות.

עוד נטען כי בפריפריה הצפונית הצניחה במלאי הדירות שהוצעו למכירה ללא הגרלה הייתה גדולה יותר. בעכו נמכרו 132 דירות מחודש אפריל ועד היום (למרות זאת, עדיין העיר נמצאת במקום הראשון מבחינת מספר דירות שמוצעות למכירה), בנהריה נמכרו 86 דירות  ובקרית ביאליק 80 דירות. ראש העין היא בין הערים החריגות שבהם נמכרו רק 3 דירות מתוך המלאי המדובר. מאידך, בערים נתיבות וקריית גת נוספו למלאי בחודשים האחרונים 48 ו-32 דירות בהתאמה, לאחר שהיזמים לא הצליחו למכור אותן במשך השנה האחרונה.

על השאלה, מי הם ה’רוכשים המאוחרים’, שנזכרו להצטרף לתוכנית רק לקראת סיומה? כותב מירובסקי כי מדובר ככל הנראה במשפרי דיור. בתחילת אפריל מספרם של המשפרים שזכו בדירות מוזלות במסגרת התוכנית הגיע ל-2,150. לפני שבוע המספר עודכן ל-2,430, כך שנראה שחלק גדול מהם סגרו עסקאות בפרויקטים ללא הגרלה. 

870/135 ליינר ארטקל

לדברי אנשי נדל”ן המצוטטים בדיווח, עצם העובדה שהתוכנית עומדת בפני סיום והצהרות שר השיכון ליצמן שהוא עומד לעזור בעיקר לפריפריה, הן שהביאו לרכישות הגבוהות ולירידה מן הגדר. נזכיר כי משפרי הדיור צריכים לחתום על כך שדירתם הנוכחית שבבעלותם, תימכר בתוך שנה. הדבר אפשרי בהחלט, זאת כאשר מרבית הדירות הנרכשות כעת אינן שרויות בחוסר וודאות של סחרחרת היתרי בנייה, אלא נמצאות בשלבים מתקדמים של בנייה.

במקביל, על פי הדיווח, הציבור מתנפל כעת על הדירות שנותרו ועומדות להגרלה. כך למשל פרסם משרד הבינוי והשיכון כי 17 אלף משקי בית התמודדו על 790 דירות מחיר למשתכן בכל רחבי הארץ, שהוצעו במסגרת הגרלות חוזרות: ביבנה נרשמו 5,793 משקי בית; אור יהודה 5,276 ובית שמש 4,220. הערכה הרווחת שהייתה עד כה טענה, כי מרבית סדרה א’ שנרשמו לתוכנית עד לפני כארבע שנים כבר רכשו דירות בהגרלות, החליטו לא לרכוש כלל או פנו לרכישה בשוק החופשי. הנתון ולפיו כ-450 ממשקי הבית שנרשמו להגרלה האחרונה היו שייכים לסדרה א’, היכה את כל התחזיות והערכות. בחודשים הקרובים עוד נראה טפטופים אחרונים של הגרלות והצעות של דירות למכירה, מי שחולם על דירה משלו ועומד בקריטריונים כדאי לו להזדרז.

Inner 620/130

מומלץ עבורך

7 תגובות ל: "ההתנפלות הגדולה: הציבור חוטף את עודפי ‘מחיר למשתכן’"

  1. יאללה להזדרז,תיכף לא נשארות דירות,לא לחשוב יותר מידי פשוט לקנות…

    לפמפם בכל הכח!!!

  2. השוק על הפנים . קבלנים מורידים מחירים באוםן דרמטי ואני לא מצליח למכור דירה כבר חצי שנה למרות שהורדתי ראלית 9%. אצל מי אתם עובדים ?

  3. אין מתנות חינם

  4. “כדאי לו להזדרז” ? מה זה השטויות האלה ? חבל על הכסף שמושקע ב “כתבה” !

  5. להגיד לכם את האמת? נשמע לא אמיתי בכלל.

  6. כמו שנראה כל התוכנית הזאת חול לעיניים. למה לא לתת לצעירים שזכאים הזדמנות לקנות דירה בהון עצמי 10%, ולא צריך את התוכנית שלהם. אתה מוצע דירה חדשה שאתה רוצה, ונותן 10% + משכנתא וזה פותר כל הבעיות ולא צריך פרויקט של מדינה וכל השקרים של פוליטיקאים. למה לבנות 5+ חדרים??? למי כל זה? יש מישהו שעושה על זה כסף וזה לא משפחות צעירות.

  7. אמיתי לגמריי… ובאמת מי שלא קנה … יהייה לו קשה לקנות בעתיד !!

כתיבת תגובה