ההתרחבות נמשכת: עוד ארנקים דיגיטליים בדרך

Yellow וסופר-פארם ישיקו ארנק דיגיטלי משותף • לרגל ההשקה: מחזיקי האשראי LifeStyle של סופר פארם יזכו להנחה של עד 30 אג' לליטר • שיטת התשלום של Yellow אינה מצריכה את שבב ה-NFC המותקן באייפון ובמסוף הסליקה של כרטיסי אשראי בבית העסק, וגם אינו מצריך תשתית התומכת תקן EMV • וגם: אחרי הארנק הדיגיטלי, רמי לוי רוצה לפרוץ לעולם הביטוח

yellow | צילום: יח"צ

שוק הארנקים הדיגיטליים ואפליקציות התשלומים תוסס. חברת פז משלבת ידיים עם סופר-פארם בדרך לשיתוף פעולה אסטרטגי בתחום מועדוני הלקוחות ואפליקציות התשלום. אחרי שאפליקציית אפל פיי נכנסה בסערה ארצה ולאחר השקת אפליקציית התשלום של רמי לוי במקביל לששה אפליקציות וארנקים נוספים בארץ אנו עדים להמשך שיתופי פעולה בתחום שכובש את עולם התשלומים.

על פי דיווח של יורם גביזון ב-TheMarker, חברת Yellow וסופר-פארם ישיקו ארנק דיגיטלי משותף. בשלב הראשון יזכו 600 אלף לקוחות כרטיסי האשראי LifeStyle של סופר־פארם להנחה קבועה של 30 אגורות לליטר בשירות מלא ושל 9 אגורות לליטר בשירות עצמי ב–240 תחנות הדלק של חברת פז. בנוסף, מחזיקי הכרטיס LifeStyle יקבלו הנחה משמעותית בשטיפת הרכב, ויצברו הנחות על כל תדלוק באפליקציית Yellow.

מן הצד השני, משתמשי אפליקציית Yellow יוכלו לשלם בסניפי סופר־פארם בכסף שנצבר אצלם בארנק הדיגיטלי של Yellow. על פי הדיווח, אפליקציית yellow מאפשרת כיום תשלום ללא מגע ברשת המכולות האוטונומית Mini Yellow, ברשת חנויות הנוחות Yellow, ברשת Yellow Market, ברחיצת מכוניות פז wash וב–Yellow Box.

החל מחודש יולי הקרוב ולאחר השלמת תהליכי ההטמעה והפיתוח בין שני מועדוני הלקוחות LifeStyle ו-Yellow, יינתנו הטבות נוספות למשתמשי האפליקציה. בשלב מאוחר יותר מתכננות החברות להקים ארנק דיגיטלי מלא, ככל הנראה בשיתוף פעולה עם גורם פיננסי כמו בנק או חברת כרטיסי אשראי.

הייחודיות של הארנק הדיגיטלי של Yellow כפולה, מעבר לכך שהוא פועל בכל סוגי הטלפונים הניידים, שיטת התשלום של Yellow אינה מצריכה את שבב ה-NFC המותקן באייפון ובמסוף הסליקה של כרטיסי אשראי בבית העסק, וגם אינו מצריך תשתית התומכת תקן האבטחה EMV, שמתקשרת עם השבב. באופן כזה, קל יהיה טכנולוגית לממשק את קופות המכירה של סופר־פארם עם אפליקציית Yellow, כך שלקוח שיבקש להשתמש בכסף המזומן שצבר באפליקציית Yellow יוכל לעשות זאת.

הביטוח מחכה לאישור

נזכיר כי גם הארנק הדיגיטלי של רמי לוי אינו צורך בשלב זה את שבב ה-NFC המותקן באייפון, אלא בשלב התשלום מוסר הלקוח בעל-פה את מספר הטלפון שלו לקופאי. בשלב הבא הלקוח יקבל הודעת פוש עם בקשת תשלום ויידרש לאשר אותה.

רמי לוי שמבקש להתרחב לעוד ועוד תחומי צרכנות הודיע לאחרונה על התקשרות עם חברת מגדל לטובת הקמת סוכנות ביטוח. על פי ההודעה הקצרה ששיגרה חברת רמי לוי שיווק השיקמה לבורסה, "יספקו מגדל והסוכנות המתפעלת שירותי ייעוץ ותמיכה בהקמת סוכנות ביטוח ייעודית אשר תהיה בבעלותה המלאה של החברה (רמי לוי. ד"ש), ואשר תשרת את לקוחותיה בתחומי ביטוח שונים, וכן תספק הסוכנות המתפעלת שירותי תפעול מלאים וכוללים הנדרשים להפעלת סוכנות הביטוח ולהענקת תנאים תחרותיים למבוטחי הסוכנות החדשה".

ההערכה היא שכלל הפרטים עדיין לא נסגרו סופית ולכן לא מופיעים בהודעה. בנוסף, המהלך מצריך אישור של רשות ההון ועל פי דיווחה של ג'ניה וולינסקי ב-TheMarker, לאור קיומם של מתווים דומים בשוק, לא בטוח שקבלת האישור צפויה להיות בעייתית. באחרונה הודיעו גם וואלה ומגדל על שיתוף פעולה בתחום הביטוח, כשבשלב זה וואלה היא רק ערוץ הפצה אך פועלת גם כן להקים סוכנות ביטוח בבעלותה שתשרת את לקוחות הקבוצה.

ואיפה החרדים?

ראוי לציין כי מכשירי הסלולר החכמים מכילים כבר כיום – לפני שמותקנים בהם ארנקי דיגיטל חדשים – אופציות תשלום והעברת כספים רבות מספור. החל מאפליקציית bit ודומיה להעברות כספים, תשלום בתחבורה ציבורית באפליקציות Anyway, מוביט או רב-קו אונליין, תשלום במוניות באמצעות ג'ט, תשלומי חניות עם אפליקציות פנגו או סלופארק וכמובן הארנקים הדיגיטליים של חברות האשראי והבנקים. אפילו מזומן ניתן למשוך כיום בחלק מהבנקים באמצעות קוד וללא צורך בכרטיס פיזי.

אלא שכל אלה והבאזז סביב הכניסה של אפל לארץ, אינם באמת מסייעים לרוב רובו של המגזר החרדי, אלו ממתינים לאפשרויות תשלום דרך הסלולרי המיועד לדיבור בלבד. משיחות גם גורמים טכנולוגיים העוסקים בתחום נראה שהדבר אפשרי, אלא שעדיין יש צורך להתגבר על חסמים טכנולוגיים שונים, בדרך לפריצות דרך בתחום. נזכיר כי גם במשרד התחבורה הבטיחו בעבר למגזר החרדי צמידים ופתרונות לתשלום בתחבורה הציבורית, אולם עד כה הדברים לא התקדמו.

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה