הוארכה הוראת השעה המעניקה דמי בידוד לעובדים

ועדת העבודה והרווחה האריכה בחודשיים את הארכת הוראת השעה המעניקה דמי בידוד לעובדים שהם או ילדיהם נאלצים לשהות בבידוד | הביטוח הלאומי חושף: נכון לאתמול אושרו כ-99,000 תביעות לשיפוי על ימי בידוד באמצעות כ-11,000 מעסיקים, שולמו 530,000 ימי בידוד בעלות כוללת של 152 מיליון ₪ | הממוצע נקבע על 5.4 ימי בידוד לעובד

קשישים בקורונה | צילום אילוסטרציה: יהונתן סינדל, פלאש 90 ??? ??????? ?????? ????? ?????? ???? ?????

לאחר שהוראת השעה הקיימת פגה, אישרה ועדת העבודה והרווחה את הארכת הוראת השעה המעניקה דמי בידוד לעובדים שהם או ילדיהם נאלצים לשהות בבידוד. ההארכה היא לחודשיים, עד לסוף שנת 2021.

במהלך הדיון בוועדה הסביר איציק דניאל, רכז תעסוקה באגף התקציבים במשרד האוצר כי על פי הצו הקיים אדם לא מחוסן שנדרש להיכנס לבידוד מקבל כיום 75% מגובה שווי דמי המחלה. במקרה של הורה שנעדר בעקבות ילד שנדרש בבידוד, ההורה זכאי ל-100% מהשווי, ללא אבחנה בין הורה מחוסן ללא מחוסן. בגין דמי הבידוד ששולמו לעובדים, בעל עסק זכאי לקבל שיפוי של 50%-75% מגובה התשלום מהביטוח הלאומי, בתלות לגודל העסק. הוא הוסיף כי השיקולים בהארכת הוראת השעה בחודשיים בלבד היו תקציביים וכן הצפי לתחילת חיסוני ילדים, שאמורים לדבריו "להוריד משמעותית את מספר ימי הבידוד".

עו"ד שלומי מור, סגן בכיר ליועמ"ש הביטוח הלאומי עדכן בדיון כי נכון לאתמול אושרו כ-99,000 תביעות לשיפוי על ימי בידוד באמצעות כ-11,000 מעסיקים, שולמו 530,000 ימי בידוד בעלות כוללת של 152 מיליון ש"ח. בממוצע – 5.4 ימי בידוד לעובד.

ח"כ יוראי להב הרצנו תהה בדיון מדוע לתת דמי בידוד לאדם שבחר לא להתחסן, לדבריו: "מי שבחר שלא להתחסן, שינצל ימי מחלה או חופשה. זה מייצר סרגל תמריצים שלילי להתחסנות".

שי גל, ראש תחום כנסת וממשלה בהסתדרות החדשה אמר בדיון: "בידוד הוא לא בחירה, הוא הפך לחובה אזרחית אבל אנחנו חייבים למנוע פגיעה בעצמאים ובעובדים. ההסתדרות ופורום העצמאים חושבים שדרושה מדרגה נוספת של 100% לעסק קטן שנאלץ לסגור בשל בידוד עובדים או עסק יחידני (של אדם אחד) המהווים 67% מהעסקים הקטנים. זה תיקון מינורי שלא יעלה הבה כסף לאוצר".

נציגת התאחדות התעשיינים התייחסה אף היא לנושא החיסונים: "החוק הזה נחקק כשלא הייתה אפשרות להתחסן. המציאות השתנתה מאז ובנסיבות כאלה שזה נתון לבחירת העובד אין סיבה שימי הבידוד ימומנו על ידי המעסיק והמדינה. המצב הנוכחי מעודד את הציבור לא להתחסן- לכן אנחנו קוראים להפסיק את ההסדר הזה למי שבוחר לא להתחסן".

יו"ר הוועדה ח"כ אפרת רייטן מרום הגיבה לדברים: "לא מצאנו עד היום הוכחה לכך שתשלום דמי הבידוד מהווה תמריץ שלילי להתחסן. אסור להידרדר למצב שהחוקים האלה הופכים לענישה שלוקחת מאנשים את זכויותיהם".

בהתייחס לסוגיית היעדר המענה לעצמאים הנדרשים לבידוד עדכן איציק דניאל ממשרד האוצר לבקשת יו"ר הוועדה כי המשרד יגיש את התייחסותו לבית המשפט לתביעה שהגיש ארגון לה"ב עד ה-21.11. ח"כ רייטן מרום אמרה: "לא ניתן להפריד את סוגיית העצמאים מהדיון שמתקיים כאן היום. אנחנו שבים וקוראים לצדדים להגיע לפתרון ולדווחו בהקדם לוועדה".

בתום הדיון סיכמה ח"כ רייטן מרום: "הארכה של חודשיים זה זמן מספק כדי להגיע למסקנות חדשות, לרבות לגבי חיסוני הילדים, סוגיית העצמאים וכל מה שדורש חשיבה מחודשת. נשמח בנוסף לקבל נתונים אודות פילוח ימי הבידוד מבחינה מגדרית, גיאוגרפית ועוד, מה שיאפשר לנו להבין לעומק את החלוקה ולבצע חשיבה בהתאם".

כתיבת תגובה