הוגשה הצעת חוק שתגביל את יכולת הפרסום של חברות אשראי

חברת הכנסת איציק שמולי ממפלגת העבודה הניח על שולחן הכנסת הצעת חוק שתחייב חברות אשראי חוץ בנקאיות לקבל אישור מפורש מהלקוחות אליהם הן שולחות הצעות להלוואה באמצעות הסלולר או האי-מייל

הצעת הלוואה. צילום מסך.

“להצעה להלוואה עד 70 אלף שח בתנאי סף מינימליים לכולם חייגו כוכבית 5748”. ההודעה הזאת נחסכה מכם במידה ואתם מחזיקים במכשיר סלולר כשר. אבל לכל אותם אנשים שמשתמשים בטלפון בין היתר לשליחת וקבלת הודעות, אין כל דרך להתמודד עם מכת הספאם של חברות אשראי חוץ בנקאיות.

יתרה מכך. במקרים רבים מדובר בחברות שוק אפור. ההודעות אינן מספרות מה גובה הריבית או מה יקרה אם תפגרו חס ושלום בתשלום אחד. יש מי שמנסה לעשות לזה סוף. חה”כ איציק שמולי (עבודה) הגיש הצעת חוק שתחייב את הגופים הללו לקבל אישור מפורש מבעל המכשיר על מנת להציע לו הלוואה באמצעות הסלולר או האי-מייל.

apps=box

בדברי ההסבר להצעת החוק נכתב כי מדובר במטרד וכי מטרת החוק להגביל את השימוש בפניות מהסוג הזה “לעיתים תוך ניצול מצוקתם הכלכלית של הלקוחות” שלא הסכימו לקבל את המסרונים הללו. עוד כותב שמולי כי “מדובר בחברות שוק אפור מפוקפקות שמנסות לדחוף הלוואות בתנאים מופקעים. מאגרי המידע שלהן מושגים באופן לא חוקי ובעזרתם הן מנסות להפיל בפח צרכנים חסרי אוריינטציה בעולם האשראי”.

הנימוקים להצעת החוק נעים בין הטעיה ומניפולציה לחדירה לפרטיותו של האדם ולמרחב האישי שלו. אבל חלק מדברי ההסבר להצעת החוק פוגע באינטליגנציה של הציבור שכן שמולי טוען כי ישנם אנשים שפרסומים אלה גורמים להם לקחת הלוואה “באימפולסיביות וללא מחשבה מוקדמת ותכנון”, מה שמסיר את האחריות מהלווים ומעביר אותה לאותן חברות שמבקשות להתפרנס על גבם. כך או כך, הצעת החוק צפויה לעלות לדיון במושב החורף של הכנסת.

side
inner

כתיבת תגובה