הודעת הנגידה – להשבית את חגיגות השר כחלון

בזמן שכחלון פרסם כביכול מודעת 'דרוש יס-מן לראשות בנק ישראל', הוכיחה פלוג כי בנק ישראל נשאר (עדיין) גוף מקצועי נטול אינטרסים פוליטיים • הקרב בין השניים הגיע לראש הכותרות עם פרסום הדו"חות ותגובתו הפזיזה של כחלון שירתה היטב את הפוליטיקאי האלים במגרש – נתניהו – שעדיין נהנה מפרותיה • כעת, ממהרת גם הנגידה פלוג להשבית את שמחת השר • פרשנות

בנק ישראל | צילום: shutterstock

למרות שנראה כי עיקר פעילותה במסגרת כהונתה כנגידת בנק ישראל התבטאה במקצועיות נטולת שיקולים פוליטיים, נראה כי הפעם בחרה הנגידה לנקוט בצעד שמאחוריו כן מטרה פוליטית – השבתת חגיגות השמחה בלשכת השר כחלון, שהודיע פומבית כי הוא אינו מעוניין בכהונה שנייה של נגידת בנק ישראל המכהנת, ד"ר קרנית פלוג. זאת, בניגוד למרבית הנגידים הקודמים שכוהנתם הוארכה לכהונה שניה.

מי שעקב אחר יחסי פלוג-כחלון בחודשים האחרונים, ממש לא הופתע מהודעת הנגידה בסוף השבוע האחרון, המכתב ששלחה לרה"מ נתניהו ושיחת הטלפון המפורסמת. "זכיתי לעמוד בראש ארגון איכותי ביותר, העושה את מלאכתו במקצועיות, ממלכתיות, ונאמנות, ואשר מממש יום יום את החזון שהציב לעצמו – להיות בנק מרכזי מתקדם, שתורם לשגשוג כלכלת ישראל ואזרחיה", כתבה הנגידה פלוג במכתב ששלחה לראש הממשלה נתניהו.

"אין זו עת לסיכומים, אולם אני יכולה לומר כבר עכשיו שאסיים את תפקידי תוך תחושת סיפוק רב, היות ולבנק ישראל יש חלק נכבד במצב האיתן וביציבות שהפגינה כלכלת ישראל בשנים האחרונות, כמו גם בניתוח ובהצפת האתגרים המשמעותיים בפניהם נעמוד בשנים הבאות", כתבה לרה"מ נתניהו.

מערכת היחסים המורכבת בין המכהנת בראש אחד הגופים המקצועיים היחידים שאינם תלויים במערכת הפוליטית לבין משרד האוצר ידעה תמיד עליות ומורדות והנסיבות, אפשר לומר, מובנות מאליהן. אלא שבחודשים האחרונים הפך המאבק לתקשורתי והוא אף התנהל בראש חוצות, עד אשר הודיע השר כחלון בפומבי כי לא יאריך בשנית את כהונתה של פלוג. זאת, למרות שאין זה מסמכותו למנות או לפסול את מינויו של נגיד כזה או אחר וכי מדובר בסמכותו בלעדית של ראש הממשלה – שבדרך כלל נוטה למנות מועמד המוסכם גם על שר האוצר.

זה התחיל בדו"ח השנתי של בנק ישראל, שם ביקרה הנגידה פלוג את מהלכיו של השר כחלון במגוון תחומים, וזאת בלשון המעטה. בין היתר, ביקר הדו"ח את תוכנית מחיר למשתכן וגרס כי הוותמ"לים אינם מקדמים את מהירות תכנון הדירות בארץ כמצופה. במקביל הופיעו בדו"ח אזהרות מפני המשך במדיניות הורדת מסים על ידי הממשלה ומפני ההשלכות של המדיניות המרחיבה של השנה האחרונה בתרחיש שבו המומנטום הכלכלי ישנה כיוון.

למעשה, בעוד בעת קבלת הדו"ח, עוד טרם פרסום תוכנו, הרעיף השר כחלון מחמאות לעברה של הנגידה ודיבר על כך שמדובר במתנה למשרד האוצר ועל כך שהאוצר ובנק ישראל פועלים בשיתוף פעולה למען המשק – לא עברו שעות אחדות וחמתו של השר שינתה את המנגינה.

במשרד האוצר מיהרו להדליף בתקשורת, באמצעות ערוצים לא רשמיים, כי כהונת הנגידה לא תוארך, ובבנק ישראל מיהרו להשיב בשיחות סגורות כי המתקפה הפרסונלית על שומר סף נוסף היא "חמורה", כלשונם – תוך שהם מזכירים את החלפתו של השמאי הממשלתי לפני שנה.

"גורם מקצועי, אובייקטיבי ועצמאי, שמוערך בארץ ובעולם – הוא נכס למדינה. בנק ישראל הוא לא סניף של מפלגה ולא כפוף לשר זה או אחר – גם אם לא אוהבים את הביקורת. מי זאת החבורה היהירה שמשווה את בנק ישראל לקבלנים ולאינטרסנטים אחרים? זו הזיה", אמרו אז בזעם.

לא לחינם זעם השר כחלון, שכן אפילו על ירידות המחירים בין ספטמבר לדצמבר 2017 סירבו בבנק ישראל לפרגן לו בקרדיט כלשהו. להיפך, מיד אחרי סקירת המחירים היבשה, התריעו כותבי פרק הדיור בדו"ח השנתי של בנק ישראל, שתוכנית מחיר למשתכן עלולה להעלות את מחירי הדירות בשוק החופשי ושהוותמ"ל מאשרת אסופת תוכניות גרועות שאינה פותרת שום בעיית תכנון אמיתית ואף אינה מקצרת את הליכי התכנון.

וזה ממש לא הכל. באותו שבוע פרסם בנק ישראל את תכנית העבודה השנתית שלו ל–2018, ומשום מה הוא כלל לא כלל את סעיף הורדת מחירי הדיור. להיפך, הסעיף הראשון שלו עסק בשמירה על יציבות המחירים. הסעיף השני סתר באותו בעקיפין, מכיוון שעסק בחיזוק יציבות המערכת הפיננסית. גם לא קשה לנחש מדוע, שכן אם מחירי הדיור יירדו – ענף מרכזי של הבנקים הישראליים ייפגע.

לא עבר שבוע מאז הדו"ח שהוכיח יותר מכל כי כחלון מעדיף יס-מן שישרת אותו נאמנה על פני נגיד שלא יבחל לבקרו במידת הצורך, והודעה רשמית מטעם שר האוצר הופצה לעיתונאים, ובה הכריז כחלון כי לא ימנה את פלוג לכהונה שניה.

בכך חתם כחלון על טעות מרה, שכן לא צריך להיות גאון בשביל לדעת שאין זה נתון להחלטתו מי ימונה לנגיד הבא (כפי שציינתי למעלה) ואת מי שזה שירת הכי טוב, זה את ראש הממשלה נתניהו, שצפה בהסתבכות של כחלון כשהוא מיצב את עצמו כפוליטקאי אלים, שאינו ראוי לסמכות ולאחריות של תפקיד שר האוצר – וחיכך ידיו בהנאה.

נתניהו, שכידוע האחרון להיות פוליטיקאי לא מחושב דיו, השאיר את כחלון לחכות שלושה חודשים ברמיזות הפוכות לגבי זהות הנגיד הבא ועדיין שומר את הקלפים טוב טוב אצלו ביד. לא מן הנמנע שגם כעת, כשעל הפרק החוקים המורכבים ביותר שידעה הממשלה במושב זה (גיוס, לאום ועוד), משתמש נתניהו בקלף זה בכדי לזכות בתמיכת 'כולנו' למהלכיו הפוליטיים.

כעת, ארבעה חודשים טרם סיום תפקידה, בעוד שלכולם כבר ידוע כי פלוג לא תמונה לכהונה נוספת, נראה כי היא לא ממהרת לאפשר לשר כחלון לחגוג ומודיעה מיוזמתה – עוד טרם הכרזת מינוי מחליפתה – כי היא לא מתכוונת להמשיך בכהונה נוספת – וכך להשבית את שמחתו של השר כחלון ולא לאפשר לו לטעון לקרדיט על התוצאה שהוא עשוי להציג כהישג אישי.

כתיבת תגובה