הוועדה לבדיקת אירועי הרכבת הגישה את מסקנותיה

הוועדה בראשות השופט בדימוס, אמנון סטרשנוב, לבדיקת אירועי שביתת הרכבת לפני כחודשיים, סיימה את עבודתה והגישה את הדוח עם מסקנותיה והמלצותיה ליו"ר ההסתדרות • "ועד העובדים שקדם לוועד העובדים הנוכחי היה הרבה יותר ענייני ושיתף פעולה עם ההנהלה, ובתקופה זו הושג 'שקט תעשייתי' בפעילות הרכבת"

לא באה הרכבת, באה הוועדה | צילום אילוסטרציה: עיריית בית שאן

"יחסי עבודה תקינים במקום עבודה הינם ערובה להצלחתו ושגשוגו של מקום העבודה. מערכת תקינה זו חשובה לכל הצדדים. עובדים שבעי רצון חשים מחויבות גדולה יותר למקום העבודה ולהצלחתו. יחסי עבודה תקינים הם ביטוי ליחס של כבוד והערכה של ההנהלה לצוות העובדים, והבטחה כי העובד יגיע בשמחה למקום העבודה, יעשה את עבודתו על הצד הטוב, ייתן שירות מיטבי, ויידע כי הוא זוכה לכבוד ולהערכה בעבודתו. ברי כי כאשר מדובר בשירות הניתן לציבור הרחב או בשירות מונופוליסטי – המרוויח הגדול מיחסי עבודה טובים, מעבר לצדדים הישירים ליחסי העבודה, יהיה הציבור בכללותו".

את הדברים הללו כותב עו"ד יחיאל שמיר חבר ועדת הבדיקה שהקימה ההסתדרות לאירועי הרכבת ביום שישי, 12.4.19. על הקמת הוועדה החליט יו"ר ההסתדרות, מר ארנון בר דוד והוא העמיד בראשה את השופט (בדימוס) אמנון סטרשנוב – כיו"ר יחד עו"ד יחיאל שמיר, היועץ המשפטי להסתדרות, ועו"ד רמי בן גל, יו"ר ארגון עובדי עיריית ת"א.

Box

בשנים האחרונות (ויש שיאמרו: עם התרבות חילולי השבת) סובלת הרכבת מבעיות שונות שמעיקות על תפקודה הרציף. אחד מהם הוא ועד העובדים שלהגדרת יו"ר ועדת הבדיקה "ניתן לומר כי הרבה 'דם רע' זורם בין ועד העובדים לבין הנהלת הרכבת, דבר הגורם ליחסים העכורים ביותר בין שני הגופים הללו, ופוגע קשות בתיפקודה הכולל של הרכבת".

לדבריו, "נראה, כי מסקנה זו עולה גם מהדברים ששמעתי במהלך עבודת הוועדה ולפיהם, ועד העובדים שקדם לוועד העובדים הנוכחי היה הרבה יותר ענייני ושיתף פעולה עם ההנהלה, ובתקופה זו הושג 'שקט תעשייתי' בפעילות הרכבת".

רכבת ישראל משרתת מאות אלפי נוסעים בשנה והמלחמה בין ועד העובדים להנהלת הרכבת משפיעה ישירות על ציבור הנוסעים. קשה לו להחליט מי באמת אשם במצב אולם הוא כותב מפורשות, כי "לא מתקבל על הדעת, כי אזרחי ישראל, בכלל וחיילי צה"ל, בפרט ישמשו כ'בני ערובה' בסכסוכים חוזרים ונשנים בין הנהלת הרכבת לבין ועד העובדים, חדשות לבקרים. מדובר בשירות חיוני מהמעלה הראשונה, אותו זכאים וחייבים אזרחי המדינה לקבל ללא תנאים, עיכובים או עיצומים – בין אם האחריות לכך רובצת לפתחם של עובדי הרכבת ובין אם, במקרים מסויימים, היא מוטלת על הנהלת הרכבת".

כזכור, ביום שישי 12.4.19 נעצרה למשך כשעתיים תנועת הרכבות בכל הארץ, בין השעות 8:00 ל-10:00 בבוקר לאחר שעובדים הודיעו לילה קודם על 'מחלה'. הכאוס בכל תחנות הרכבת היה מוחלט והאוטובוסים לא הצליחו לעמוד בעומסים. בעקבות האירוע, הורה יו"ר ההסתדרות ארנון בר דוד, על הקמת ועדת בדיקה מיוחדת שתבחן ותבדוק את האירועים שהתרחשו בחברת רכבת ישראל.

מדיוני הוועדה עולה כי ישנם בעיות בניהול העובדים של מחלקת משוא"ה – מרכז שליטה ופיקוד ארצי, אשר עיקר פעילותו הוא ניהול, תפעול ובקרה של תנועת הרכבות בזמן אמת, תוך כדי הקפדה על בטיחות ודיוק התנועה, במטרה למנוע תקלות ותאונות.

בשל החשיבות הגבוהה של פעילות מחלקת המשוא"ה, עליה להיות מאוישת 24 שעות ביממה על ידי מנהל משמרת ושלושה פקדים. מהעדויות עלו טענות קשות על משמרות ארוכות ומייגעות של 12 שעות, ומאידך טענה הנהלת הרכבת שקורסים לפקדים חדשים נדחו על ידי ועד העובדים.

נציין עוד, כי הנהלת הרכבת לא נטלה חלק בדיוני הוועדה, שכן לטענתה, "הוועדה הוקמה ע"י יו"ר ההסתדרות באופן חד צדדי, ללא תיאום איתה ושלא על דעתה". לטענת הנהלת הרכבת, גם הרכבה של הוועדה מוטה, שכן רוב חבריה הינם חברי ההסתדרות, שהיא צד לסכסוך הנדון.

Inner

אין לדעת מי באמת אשם בהתנהלות וראוי לציין שהוועדה לא קיבלה סמכות לדון בכל ההתנהלות והסכסוכים (ששה במספר) שבין הנהלת הרכבת לעובדים, אך ציבור הנוסעים שנופל פעם אחד פעם בין הרכבות הוא הסובל העיקרי ועליו לחפש פתרונות אחרים שאחד מהם הוא רכב פרטי שמעלה את הגודש בכבישים.

הרווח הגולמי של רכבת ישראל שירד דרסטית יכול להעיד על כך. מקרוב ל-36 מיליון ₪ ברבעון הראשון של 2018 צנח הרווח הגולמי ל-22 מיליון ₪ ברבעון הראשון של 2019, למרות גידול בכמות הנוסעים של 1.6 אחוזים ופתיחת תחנות חדשות ביניהן תחנת 'יצחק נבון' בירושלים.

רכבת הנוסעת במהירות ויעילות וללא פקקים, היא ערובה לשגשוג כלכלי ותעסוקתי ובפרט לאזורי הפריפריה הרחוקים מהמרכז. משום כך, ראוי שממשלת ישראל תיקח אחריות על מסילות הברזל, ותביא שקט ושגשוג לאחד מכלי התחבורה הציבוריים המרכזיים בישראל.

Inner

כתיבת תגובה