וועדת הגבולות ממליצה: להרחיב את שטחי בית שמש

בשורה משמעותית לבית שמש: העיר עשויה להתרחב בעשרות אלפי דונמים | ראש העיר שמואל גרינברג הודה לוועדה על עבודתה המקצועית, וציין כי הוא מצפה לאישור מזורז של שר הפנים | אולם הדגיש, כי בעיריית בית שמש לא ממש מרוצים: "המילה האחרונה טרם נאמרה בנושא"

רה"ע בית שמש שמואל גרינברג וסגנו שמעון גולדברג | צילום: אלי סגל

הוועדה לחקירת גבולות שמונתה על ידי שר הפנים לבחינת גבולותיה של העיר בית שמש וחלוקת ההכנסות משטחי מסחר היושבים על התפר שבין תחום השיפוט העירוני לזה של המועצה האזורית מטה יהודה סיימה את עבודתה והגישה את מסקנותיה לשר הפנים משה ארבל.

הוועדה ניהלה דיון מקיף אודות טענותיה של בית שמש להרחבת שטחי המסחר שלה, והעברת שטחים המסונפים כיום למועצה האזורית מטה יהודה.

בסיס הטענה של בית שמש בהקשר זה היה כי בנוסף לעובדה שהעיר סופגת את השלכות הרעש, הזיהום הסביבתי, העומס התעבורתי ושאר ההשלכות של אזור התעשייה, המסחר באזור התעשייה הר טוב וכן באזורי תעשייה אחרים הסמוכים לבית שמש, מורכב רובו ככולו מתושבי בית שמש שעובדים במקומות מסחר אלו ומהווים הלקוחות המרכזיים של כל בתי העסק באזור התעשייה.

גם המיקום הגאוגרפי של אזור התעשייה בצמוד לעיר בית שמש מעלה את הסברה שמן הראוי שהוא יוגדר כאזור תעשייה של בית שמש ולא של המועצה האזורית המשתרעת על פני שטחי ענק ונהנית ממקורות הכנסה רבים אחרים.

טענה דומה הועלתה גם לגבי בסיס חיל האוויר 'כנף 2' השוכן בקרבת בית שמש, ומעלה תשלומי ארנונה למועצה האזורית מטה יהודה. מדובר בבסיס המשתרע על פני שטח של כ-24 אלף דונמים, כך שמדובר בהכנסה לא מבוטלת של ארנונה לקופת הרשות המקומית. המיקום של הבסיס מגביל מאוד את בית שמש ומונע ממנה להתרחב מערבה עם שורה של שכונות נוספות שהיו יכולות להיבנות. לשכנות עם בסיס צבאי יש השלכות שונות, ולכן יהיה זה צודק והוגן שההכנסות המגיעות ממנו יגיעו לעיר השוכנת בסמוך אליו.

ועדת חקירת הגבולות קיבלה את עמדתה של בית שמש באופן חלקי, והחליטה להעביר את בסיס 'כנף 2' לתחום השיפוט של בית שמש, תוך שמירת זיקה בינו לבין מטה יהודה כך שבית שמש תעביר חלק מההכנסות המגיעות מהבסיס למטה יהודה.

עם זאת, בנושא התביעה המרכזית של בית שמש, לגבי אזור התעשייה הר טוב התקבלה למרבה האכזבה החלטה הפוכה לפיה אזור התעשייה ימשיך להיות בתחום השיפוט של המועצה האזורית מטה יהודה'וזו תעביר חלק מההכנסות לידי עיריית בית שמש.

זאת, בנוסף להעברת שטח של קצת יותר מ-20 דונמים לידי בית שמש, בשטחים שבינה ובין מושב זנוח, המשויך גם הוא למועצה האזורית מטה יהודה.

ראש העיר שמואל גרינברג אמר בעקבות פרסום החלטת הוועדה: "אני מודה לוועדה על עבודתה המקצועית, ומצפה לאישור מזורז של שר הפנים משה ארבל. ההחלטה תאפשר לעיריית בית שמש להעמיק באופן משמעותי את פיתוח התשתיות וכן לקדם פרויקטים לטובת תושבי העיר ולהמשיך לקדם את מה שהבטחנו לציבור. המלצות הועדה הן חשובות מאוד ומביאות בשורה לעיר. הטענות של בית שמש, לפי ראות עינינו הן צודקות ומבוססות על ההיגיון הסביר, הובלנו את המהלך הזה כדי לחזק את בית שמש ולתת לה את חלקה הראוי על מנת שנוכל לתת יותר לתושבים בכל התחומים".

ברוח דומה הגיב סגן ומ"מ ראש העיר שמעון גולדברג, שאמר כי "הוועדה עשתה עבודה מקצועית ואנחנו מודים לה על כך. אבל מבחינתנו התוצאה לא מספקת. אנחנו ממתינים בכיליון עיניים לאישור הסופי של ההחלטות הללו, ובמקביל פועלים מול משרד השיכון במטרה להביא להקמת של ועדה נוספת לחקירת גבולות, על מנת לאפשר את הפיתוח של עוד שטחים ועוד אזורי תעשייה לבית שמש. יחד עם ראש העיר אני משתדל להשתמש בכל הכלים העומדים לרשותנו כדי להביא עוד ועוד שטחי מחסר וכמובן גם שטחי מגורים נוספים לבית שמש".

כתיבת תגובה