הוזלה בדלק? שימוע לחברות הדלק לבחינת מרווח השיווק

מרווח השיווק צפוי לרדת בכשמונה אגורות ועמלת התדלוק בשירות עצמי תרד גם היא ותעמוד על 16 אגורות. אבל אל תצפו שהממשלה עצמה תוותר על חלקה במחיר הדלק. המחירים, אם תהיתם, יישארו יקרים

העלייה תשפיע על המדדים. תחנת דלק | צילום אילוסטרציה: אורי לנז, פלאש 90

ועדת המחירים המשותפת למשרד האנרגיה ולמשרד האוצר הפיצה היום (ג) לחברות הדלק את הדו”ח המעודכן שהוכן בנושא מרווח השיווק לקראת שימוע. מהדוח עולה כי מרווח השיווק צפוי לרדת בכשמונה אגורות ועמלת התדלוק בשירות עצמי תרד גם היא ותעמוד על 16 אגורות. במשרד האנרגיה מזכירים כי כל ירידה באגורה במחיר הבנזין משמעותה חיסכון של כ-28 מיליוני שקלים בשנה לציבור הנהגים.

סל הוצאות השיווק (מרווח השיווק) מורכב מכלל עלויות האספקה בהן נושאות חברות הדלק מבית הזיקוק ועד לרכב המתודלק. וכוללות עלויות כמו שכר, פחת, דמי שכירות, אחזקת התחנות, הובלות, הוצאות הנהלה וכלליות ועוד. השימוע הופץ היום לאחר תהליך ארוך של בדיקות כלכליות. בשנה האחרונה ערך מינהל הדלק במשרד האנרגיה בחינה של מאפייני השוק ממנה עלה כי רמת התחרותיות במשק עדיין נמוכה מהמצופה והוחלט להתקדם לבדיקת מרכיבי העלות של מרווח השיווק.

250/200 סייד בר + קובייה

בין השאר עלה מהבדיקה כי היקף המכירות השנתי של בנזין עלה בשיעור של 15% ביחס לבדיקה קודמת שנערכה ב-2011. כמו כן נחשפו תהליכי התייעלות שבוצעו בחברות הדלק שהובילו להפחתת עלויות במרכיבי השכירות, השכר ועוד בהשוואה להוצאות שנמדדו בבדיקה הקודמת. לפיכך הוחלט במסגרת טיוטת הדוח להציג מרווח שנמוך כאמור בשמונה אגורות מהמרווח הקיים כיום.

במסגרת השימוע מקבלת כל חברה את פירוט החישובים הרלוונטיים אליה. לאחר קבלת התייחסויות מהחברות תתכנס ועדת המחירים המשותפת, תגבש המלצותיה ותעבירם להחלטת השרים. מוזר שהממשלה עצמה שנוטלת לקופתה את חלק הארי במחיר הדלק אינה טורחת לקרוא את עצמה לשימוע.

Inner 620/130

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה