הונאה ברשת לא רק באמצעות סליקת אשראי מזוייפת

על פי מחקר שפורסם על מצב ההונאות ברשת, קיימת עלייה משמעותית מאוד בכמות, בתחכום ובאופי הפשיעה במסחר המקוון • סוגה מתפתחת של הונאה ברשת, מתמקדת דווקא בזיכויים על מוצרים ובגריפת קופונים מלקוחות

הונאה ברשת | צילום אילוסטרציה: אנדריי רחלסקי, שאטרסטוק

רמות התחכום של הגנבות עולות ביחס ישיר לרמות ההגנה של החנויות הפיזיות והמקוונות. חברת Forter (פורטר) הישראלית, פרסמה את  המהדורה השביעית של מדד מתקפות ההונאה שלה. הדו”ח עוקב אחר הטרנדים הבולטים בפעילויות עוינות, המכוונות כנגד אתרי סחר מקוון ומציג ממצאים המספקים מבט מקיף על ממדי התופעה.

חברת פורטר העורכת את הדו”ח פועלת בתחום מניעת הונאות סחר אלקטרוני. הפתרון של החברה מוטמע באתרי הסחר המקוון של קמעונאיות גדולות בעולם (Fortune 500)  ומגן על מחזור עסקאות של למעלה מ- 140 מיליארד דולר המבוצע על ידי  למעלה מ -500 מיליון צרכנים ברחבי העולם.

250/200 סייד בר + קובייה בכתבה

בין היתר חושף הדו”ח עלייה מדאיגה בפעילות עוינת, המתמקדת במועדוני לקוחות. הדו”ח מצביע על עלייה בשימוש במתווי תקיפה הכוללים השתלטות ושכפול חשבונות לקוחות. מדובר באיום משמעותי על נקודות התורפה של עולם הקמעונאות המקוונת, שוק גלובלי המוערך בכ-18 מיליארד דולר כשערכו עולה ללא הרף.

בפורטר מסבירים, כי מרחב הפשיעה וההונאה ברשת, מתפתח במהירות אל מעבר לנקודת התשלום וביצוע העסקה עצמה. מהנתונים עולה כי חלה עלייה חדה של 89% ביחס לשנה הקודמת, בהונאות “מועדוני לקוחות” (Loyalty Programs), כמו גם מגמה בולטת של עלייה בהונאות, המתמקדות בניצול לרעה של מדיניות ההחזרה והזיכויים הכספיים. עוד חושף המדד כי היקף הכנסות הפשיעה כתוצאה מהונאות מקוונות, עלה ב- 12% ביחס לשנה החולפת.

“בשנה האחרונה אנו עדים למגמה ברורה המתפתחת בעולם הפשיעה המקוונת”, אמר מייקל רייטבלט, מנכ”ל ומייסד משותף של פורטר. “בעוד בתעשייה כולה מושקעים מאמצים אדירים באיתור ומניעה של הונאות תשלום, הממוקדות בנקודת ביצוע העסקה – מה שבעצם מסכל פעילות עבריינית ברמה נמוכה, הרי שאנו עדים לכך שיותר רמאים ונוכלים, מפנים את המאמצים שלהם לשלבים מוקדמים יותר במסע הלקוחות בעת הליך הרכישה, זאת במטרה לקבל גישה לחשבונות שלהם”.

מעיון במדד מתקפות ההונאה, נראה כי מתווה תקיפה העושה שימוש בהשתלטות על חשבונות, הוא בעל שיעור הצלחה גבוה לאין ערוך ביחס למתווי תקיפה אחרים. בנוסף חושף הדו”ח כי מספר שיא של 1.5 מיליון חשבונות צרכנים באתרי קניות שונים שנפרצו, שוכפלו על ידי עבריינים אשר העבירו כספים מחשבונותיהם הלגיטימיים של הקורבנות.

 “מגמה נוספת שזיהינו”, אומר רייטבלט, “מעידה על כך כי קיימת עלייה במקרי הונאה שאינם מתמקדים בחיובי אשראי שונים, וכי עבריינים עוברים בהדרגה להונאות שבבסיסם נמצאות צורת תשלום שאינן מושתתות בהכרח על חיוב אשראי, כי אם מה שמכונה ‘מטבעות פיננסים רכים’, דוגמת הונאות המבוססות על הטבות מועדוני חברים וכאלו הכוללות ניצול מדיניות החזרת המוצרים”.

870/135 ליינר ארטקל

 

כחלק מפרויקט ‘ביזנעסוכות’ סקרנו בכתבת מגזין ארוכה את תהליך החיבור בין עולמות הקנייה הפיזיים והווירטואליים. הפשיעה המקוונת מחפשת כהרגלה את החולשות בין החיבורים. כתוצאה מכך, אחוז הפשיעה – העושה שימוש בחולשות הטמונות בהפרדה המבנית בין עולם האוף ליין והאונליין של הקמעונאיים, נמצא במגמת עלייה משמעותית.

הדו”ח מציג עלייה של 23 אחוזים, בהונאות המבוססות על זיכויים שניתנו למוצרים שנרכשו אונליין, ועלייה דומה בהונאות המבוססות על זיכויים של מוצרים שנרכשו בחנויות פיזיות. טרנד נוסף שנמצא בעלייה של 10% הוא הונאות העושות שימוש לרעה בקופונים.

“כיום, מה שמכונה ‘מסע הלקוח’ (מכלול חוויות הלקוח בכל שלב במהלך חווית הקנייה המקוונת), נעשה מורכב מאי פעם. זאת כאשר הצרכן מתממשק עם חברות ומותגים שונים לאורך תהליך הרכישה, במספר רב של נקודות מגע ועל פני פלטפורמות שונות ומרובות”, ציין ג’ורדן מקי, מנהל מחקר בחברת ‘451 Research’. לדבריו, “הנתונים המוצגים בדו”ח מתקפות ההונאה, הם הוכחה לכך שבעוד מערכות התשלומים וענף המסחר האלקטרוני העולמי עוברים שינויים, הפושעים לא נותרים מאחור ומתאימים עצמם למציאות המשתנה.

“בזמן שמרחב ההונאה ואסטרטגיית הפשיעה, מתאימים עצמם לנקודות התורפה החדשות בממשק החיבור של הלקוח, על הקמעונאיים להרחיב את המיקוד שלהם בכל הנוגע לסיכול פעולות הונאה, אל עבר כלל נקודות הממשק לאורכו של כל מסע הלקוח”.

 “כדי להתמודד עם האתגרים הללו,” אומר רייטבלט, “על הקמעונאים להטמיע מערכות שינטרו ברציפות ובזמן אמת אירועים חריגים לאורך כל מסע הלקוחות. תמו הימים בהם היה די בהגנה מפני הונאות אשראי ברגע החיוב. רק הטמעת פלטפורמת מניעת הונאה משולבת, תאפשר לסוחרים לטפל באיום המתגבר הזה בצורה הוליסטית ומדויקת לאורך מסע הלקוחות כולו”.

Inner 620/130

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה