הורחבו הסנקציות האמריקאיות נגד המיליארדר החרדי דן גרטלר

הממשל האמריקאי הטיל על 14 חברות נוספות סנקציות וזא בעקבות קשר עסקי שקיימו עם איש העסקים החרדי, כך עלה מספרם של החברות שהוטלו עליהם עיצומים לסך של 34 חברות

המילארדר המסתורי, דן גרטלר | צילום: אתר חב"ד - שטורעם נט

דן גרטלר ממשיך להסתבך: לפי פרסום של 'כלכליסט' המיליארדר החרדי חוטף מכה נוספת.

'ביזנעס' מתרחב בניו-מדיה: מהיום, כל העדכונים – גם בוואטסאפ!

לאחר שלפני כחצי שנה הוטלו על גרטלר סנקציות אמריקאיות, הטילה המחלקה לפיקוח על נכסים זרים במשרד האוצר האמריקאי (OFAC) סנקציות על 14 ישויות עסקיות עקב היותן קשורות לאיש העסקים והמיליארדר הישראלי דן גרטלר, וזאת בהתאם לסעיף שקשור לעבירות חמורות של שחיתות והפרת זכויות אדם.

כאמור, בדצמבר 2017 הטילה ארה"ב סנקציות על 52 גופים ואנשים, כשבנייהם נכלל דן גרטלר, איש עסקים ישראלי חרדי שעסקיו הבינלאומיים כוללים עסקאות כרייה ונפט ברפובליקה הדמוקרטית של קונגו. לטענת הממשל האמריקאי גרטלר השתמש ביחסיו הקרובים עם נשיא קונגו ג'וזף קבילה כדי לקבל תפקיד של מתווך לחברות בינלאומיות שהביעו עניין בעסקים עם המדינה חויבו "לעבור" דרכו.

נטען בנוסף, כי גרטלר וחברתו Fleurette Properties השתמשו בחברות חוץ-גבוליות (offshore) כדי לבצע את העסקאות, וכתוצאה מכך הרפובליקה הקונגולזית הפסידה בין השנים 2010 ו-2012 בלבד כ-1.36 מיליארד דולר עקב תת-התמחור של נכסי כרייה שנמכרו לחברות חוץ גבוליות שקשורות לגרטלר. נכון לעכשיו מספר החברות הכולל עליהן מוטלות סנקציות עקב קשריהן לגרטלר הוא 34.

חקירות בכל העולם

בשנה האחרונה התפרסמו דיווחים רבים בכלי התקשורת אודות דן גרטלר והחקירות בענייניו שנפתחו במדינות שונות ברחבי העולם. בין היתר, ביולי אשתקד פורסם שהרשויות בקנדה חוקרות העברת 100 מיליון דולר מגלנקור לחברה שבבעלות הישראלי דן גרטלר. החקירה מתמקדת בתשלומים שחברת כריית נחושת הפועלת בקונגו תחת גלנקור היתה אמורה להעביר לחברת הכרייה הממשלתית של המדינה, אך העבירה לחברה שבבעלות גרטלר. בעבר נטען נגד גרטלר כי שיחד בכירים בקונגו תמורת זכויות כרייה, אולם הוא הכחיש זאת.

כמו כן, בינואר השנה דיווח העיתון הגרמני זידויטשה צייטונג כי הממשל האמריקאי פנה לממשלת שוויץ בבקשה לקבל רישומי פעולות בנקאיות של איל היהלומים הישראלי, ששמו נקשר לפרשת שחיתות גדולה בקונגו; עתירתו למנוע את המהלך נדחתה; הדיווח מעלה כי גרטלר נתון למעקב כבר שנים.

בנוסף, בפברואר השנה, חודשיים לאחר הטלת הסנקציות האמריקאיות, פורסם כי הן מאיימות על עסקיו. מנכ"ל רנדגולד ריסורסס, חברה לכריית זהב ששיתפה עם גרטלר פעולה אמר: "אנחנו לא יכולים לעשות איתו עסקים, מכל סוג שהוא". יו"ר חברת הכרייה הממשלתית בקונגו הוסיף: "הסנקציות אינן הוגנות".

לפני כחודש פורסם בבלומברג, כי בריטניה פותחת בחקירה נגד גלנקור בחשד למעשי שוחד בקונגו יחד עם דן גרטלר. המשרד להונאות חמורות בבריטניה יחקור את ענקית הכרייה השוויצרית ואת עסקיה במדינה האפריקאית. בפברואר אשתקד מכר גרטלר לגלנקור ב-2 מיליארד שקל את חלקו במכרות בקונגו: עוה"ד של גרטלר מסר עם פרסום הדברים לפני כחודש: "בשלב זה אין לנו מה להגיב. במקרה הצורך תינתן התייחסות הולמת".

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה