הורידו רגל מהגז, מצלמת המהירות שוב לפניכם

אגף התנועה: מצלמות המהירות א-3 אמינות ומדויקות • נחזור לאכוף את התנועה באמצעותן • ההליכים לאלו שבחרו ברירת משפט, יימשכו

מצלמת מהירות | צילום אילוסטרציה: נתי שוחט, פלאש 90

התעלמתם ממצלמות המהירות בשל פסיקות שפסלו אותן? תרגעו.

אגף התנועה של המשטרה הודיע בסוף השבוע, כי יחזור לבצע אכיפה באמצעות מצלמות המהירות מסוג 'א-3'. זאת, אך שבועות מספר אחרי שערכאה משפטית נוספת הורתה להפסיק בהן את השימוש ולאחר ההערכה כי יארכו חודשים רבים עד להצבתן של מצלמות חדשות.

250/200 סייד בר + קובייה

בהודעת המשטרה נאמר כי התקבל האישור מפרקליטות המדינה להפעלת המצלמות משום שנמצא שהמערכת ה"בעייתית" לכאורה, "אמינה ומדויקת".

על פי ההודעה, "בחודשים האחרונים פעלה המשטרה בתיאום מלא עם פרקליטות המדינה לקבלת חוות דעת מקצועיות מכלל הגורמים הרלוונטיים, על מנת לבסס את אמינות ודיוק מערכת א-3 במישור המשפטי. לאחר קבלת כל חוות הדעת הנדרשות, נמצא כי מערכת א-3 אמינה ומדויקת, וניתן אישור מפרקליטות המדינה לחדש את האכיפה ובהתאם לחוזר להנפיק דו"חות. לאור האמור, תחודש באופן מלא האכיפה באמצעות המצלמות אשר ימשיכו להיות חלק מסל האמצעים הרחב שבשימוש המשטרה, במשימתה החשובה- להיאבק בקטל בכבישים ולהציל חיים".

בהתאם לכך, יימשכו ההליכים בנוגע לנהגים שקיבלו זימון לדיון או אשר החליטו להישפט במקום לשלום את הד"וח.

כזכור, ב-2018 חטפה המשטרה מהלומות בכמה בתי משפט, שביטלו קנסות אשר הסתמכו על צילומים ממערכת א-3, בין היתר, מכוח סעיף 56 לפקודת הראיות, הקובע כי אדם לא יורשע בעבירה פלילית, אלא אם כן יש ראיות נוספות שבגינן ניתן להרשיע את הנאשם. מכיוון שהמצלמות לא קיבלו את תו התקן כפי שנדרש בתקנות, נוצר מצב בו לכאורה הראיה התקבלה בניגוד לדין.

Inner article

כך לדוגמא לפני כשנה דיווחנו ב'ביזנעס', כי בית משפט השלום בעכו זיכה 21 נהגים שקיבלו דו"חות תנועה באמצעות מצלמות המהירות הנייחות הללו, משום שהן אינן אמינות. בהחלטת בית המשפט נקבע, כי "המומחה לא אמר אמת בבית המשפט, עת העיד שהוא ואחרים מהמכון נכחו בניסויים שבוצעו בהולנד לצורך דיוק המדידה של המערכת. בהתאם, יש לתת לעדותו משקל נמוך אם בכלל. לא הובאו לעדות המומחים ההולנדים שחתומים על דו"ח בדיקות יחידות הקצה שבוצעו לכאורה במעבדה. לא הוגש כל מסמך מטעם המאשימה המעיד על ניסויים שהיא ביצעה". לכן, טען ביהמ"ש "באופן חד וברור" כי הבדיקות שקוימו לטענת המשיבה היו "בגדר שמועה בלבד, על כל המשתמע מכך", ולכן "עובדות כתבי האישום לא הוכחו מעבר לספק סביר, ולטעמי לא הוכחו כלל מעבר לנדרש".

כאמור, עתה השלימה פרקליטות המדינה את הבדיקות להוכחת תקינות המצלמות וישובו לשמור בעזרתן מפני עברייני דרך.

Inner 620/130

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה