הוריד את כספי המשקיעים לטמיון: פסק הדין של ברמלי

אמיר ברמלי, שהציג עצמו כאיש עסקים בעל מוניטין גייס מעל 400 מיליון שקלים ממשקיעים, ורוב הכסף שהיה אמור להיות מופנה להלוואות קצרות הופנה להשקעות פרטיות כספי המשקיעים ירדו לטמיון • לאחרונה נפתחה חקירה של רשות ני"ע נגד חברה נוספת בבעלותו בחשד שלכאורה פעלה באופן דומה

אמיר ברמלי בועידה לעסקים קטנים ובינונים מבית כלכליסט | צילומסך מיוטיוב

פסק דין מהדהד של בית המשפט המחוזי בתל אביב ע"י השופט כבוב, שהרשיע את אמיר ברמלי בגניבת למעלה מ-300 מיליון שקלים ממשקיעים בחברת קרן קלע וכן בעבירות מרמה, זיוף הלבנת הון ועבירות נוספות לפי חוק ניירות ערך.

לפי כתב האישום שהוגש לפני כחמש שנים, ברמלי ביצע עבירות של גניבה בידי מורשה בהיקף של למעלה מ-400 מיליון שקל, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, גיוס משקיעים ללא תשקיף, זיוף ועבירות הלבנת הון. בכתב האישום נטען כי קרן קלע שבבעלות ברמלי גייסה מאות מיליוני שקלים ממאות משקיעים, ללא פרסום תשקיף כדין, תוך הבטחת תשואה חריגה כתוצאה מהשקעות בסיכון נמוך ותוך מסירת מצגים כוזבים בדבר אופי ההשקעה.

לפי כתב האישום הוא עשה שימוש בשיטה המכונה "הונאת פונזי" ו-"הפירמידה" כשמימן לכאורה את ההחזרים למשקיעיו בכספי הלוואות חדשות שנטל ממשקיעים חדשים. "ברמלי המשיך לגייס כספים בדרך זו, תוך שהוא מסתיר מהמשקיעים בקרנות קלע כי לאורך כל התקופה הרלוונטית נחלה פעילות רוביקון המתוארת באישום זה הפסדים כבדים, לא הניבה תזרים מזומנים חיובי לרוביקון או לקלע, וההון העצמי של החברה היה גרעוני; ותוך שהוא מוסר נתונים כוזבים בדבר תשואות גבוהות שהושגו, כביכול, בעקבות פעילות של השלמות הון, שכלל לא התבצעה" נכתב בכתב האישום.

"התרשמותי הינה שמדובר באדם חריף ושנון, בעל אישיות עוצמתית שהילך קסמים על סביבתו, יכולת שכנוע מרשימה, גרסתו שוטפת אך מלאת סתירות. דבק בגרסתו, בחר בתשובה לא עניינית. מניפולטיבי, התחמק ממתן תשובות ענייניות", אמר השופט. "התוכנית שהוצגה על ידי הנאשם הבטיחה למשקיעים תשואה גבוהה, הרבה יותר מהמקובל בשוק. לא היתה כל התכנות מעשית אלא הטעייה והונאה של מאות משקיעים".

"גרסתו של ברמלי במשפט", הוסיף השופט, "לגבי ההשקעה והשימוש בכספים הייתה מתפתחת, מתגלגלת, מכילה סתירה רבות. שמעתי למעלה מ-170 עדים. התרשמתי שאף אחד מלבד ברמלי לא הבין איך התבצעה הפעילות. חוץ ממנו איש לא ידע מה נעשה בכספים. התנהלותו הייתה קלוקלת. כאשר הוצגו לא עובדות או מסמכים הוא ענה לא לעניין, התחמק, אמר שיספק מידע סותר. 18 מיליון שקלים נמשכו לעסקים הפרטיים שלו".

מרוצים מהפסיקה: מסר מרתיע

בפרקליטות מיסוי וכלכלה הגיבו היום לפסק הדין ואמרו, כי "‏איש העסקים אמיר ברמלי הורשע בהונאת משקיעים בסכומי עתק. בית המשפט המחוזי בתל אביב קבע כי ברמלי גייס כ-400 מיליון שקלים ממשקיעים תוך הבטחת שווא שהכספים יושקעו בהלוואות קצרות. בדיעבד התברר שהכסף הופנה להשקעות פרטיות, וכספי המשקיעים ירדו לטמיון.

"בית המשפט המחוזי קבע היום שאמיר ברמלי רימה והונה מאות רבות של משקיעים וגנב מאות מיליוני שקלים שהשקיעו בחברת קרן קלע".

"ברמלי, שהציג עצמו כאיש עסקים בעל מוניטין, גייס השקעות תוך הבטחה לתשואה גבוהה וחסרת סיכון. בית המשפט קיבל את עמדת התביעה, לפיה הבטחותיו של ברמלי היו כוזבות ומטעות, ובבחינת "אחיזת עיניים". בפועל, ברמלי עשה ברכוש הזולת כבשלו: העביר כספי המשקיעים להשקעה במיזמים עתירי סיכון בבעלותו הפרטית, שילם באמצעות כספי משקיעים את התחייבויותיו למשקיעים אחרים והשתמש בכספים לצרכיו הפרטיים והמשפחתיים.

"הרשעתו של ברמלי בגניבה של מאות מיליונים היא מסר חשוב ומרתיע לכל יזם הסבור שהוא יכול לגייס כספים מן הציבור ללא אחריות ולהתעלם מחובותיו לפרסם בתשקיף את הפרטים המהותיים הנוגעים להשקעה: כספי משקיעים אינם הפקר והבטחות וכזבים לציבור המשקיעים לא ייעלמו מעיניהם של גופי האכיפה".

התיק נוהל על ידי עו"ד חנה קורין ועו"ד יוני לבני ממחלקת ניירות ערך בפרקליטות מיסוי וכלכלה. התיק נחקר על ידי מחלקת חקירות, מודיעין ובבקרת מסחר ברשות ניירות ערך, שלאחרונה פתחה בחקירה נוספת על חברה אחרת בבעלות ברמלי, בחשד שפעלה לכאורה באופן דומה.

כתיבת תגובה