הות"ל אישרה את המטרו בבני ברק | מתי יתקיימו העבודות?

הות"ל אישרה הבוקר בניית מנהרות לקו המטרו גם תחת אדמת העיר בני ברק | זאת, למרות שהעבודות יימשכו גם בשבת – משום שלא ניתן להפסיק את עבודת מכונת הכרייה | במקביל, הות"ל דנה היום בבקשת משרד התחבורה לקידום שלושת ה'האבים' בדרום | היכן יוקמו המסופים המשמעותיים?

המטרו בגוש דן | הדמיה: נת"ע

קו המטרו (M2) שיעבור תחת בני ברק צפוי להיות כזה שעבודותיו יתקיימו בשבת. מלכתחילה, תוכנן מסלול חילופי שאינו עובר תחת העיר, אולם עתה התברר כי הות"ל דנה בתכנית המקורית, ובמסגרת העבודות יימשכו גם בשבתות.

הדבר יקרה, משום שלא ניתן לעצור את מכונת החפירה, והדבר כרוך, כך הוסבר בתקשורת, בפיקוח נפש ובסיכון העובדים. לפיכך, ההיתר שהעניקה עיריית בני ברק מצידה לעבודות, כולל גם את המשך ביצוע החפירות בשבת.

250/200 סייד בר + קובייה

במקביל, תכנית השרה רגב לפיתוח התחבורה הציבורית בפריסה ארצית עולה שלב. הוועדה לתשתיות לאומיות (הות"ל) דנה היום (יום ב') בבקשת משרד התחבורה לקדם שלושה מתקני תשתית בעלי חשיבות אסטרטגית לתחבורה הציבורית באזור הדרום.

הבקשה נדונה במסגרת תכניתה של השרה רגב להקמת עשרות "האבים" (מרכזי תחבורה ציבורית משולבים חדשים), בכל הארץ שיכללו גם עמדות טעינה לאוטובוסים חשמליים.

במסגרת התוכנית של משרד התחבורה, המבוצעת באמצעות חברת נתיבי איילון, יקודם מיזם הכולל הקמה של שלושה מסופים חדשים בדרום הארץ: מסוף קרית התקשוב בבאר שבע, מסוף אשקלון צפון וחניון אזור התעשייה הצפוני אשדוד.

מסוף קרית התקשוב בבאר שבע מתוכנן בסמוך למחנה קרית התקשוב שבהקמה במזרח באר שבע וישרת הן את אלפי החיילים הצפויים להגיע למחנה בעתיד והן את הבאים לאזור התעסוקה העתידי המזרחי של העיר באר שבע. המסוף יכלול מרחב לנוסעי התחבורה הציבורית בסטנדרטיים הגבוהים ביותר וכן אזור תפעולי למנוחת ורווחת הנהגים ולטעינת האוטובוסים החשמליים.

מסוף אשקלון צפון מתוכנן בסמוך לכניסה הצפונית החדשה של אשקלון וייתן שירות לצפון העיר ולכ-15 אלף יחידות דיור (כ-50 אלף איש) בתוכניות מועדפות לדיור שבפיתוח. המסוף יכלול מרחב לנוסעי התחבורה הציבורית בסטנדרטיים הגבוהים ביותר וכן אזור תפעולי למנוחת הנהגים ולטעינת האוטובוסים החשמליים.

חניון אזור תעשיה צפוני אשדוד מתוכנן בסמוך למחלף אשדוד צפון ויהווה את חניון הלילה הגדול של האוטובוסים הפועלים בעיר ובכך יאפשר את המשך פיתוח ושיפור התחבורה הציבורית. בנוסף, המתקן יבטיח שיפור בתנאי העבודה והרווחה של נהגי האוטובוסים, באמצעות הקמה של מבני מנוחה ותפעול. בנוסף, יאפשר המתקן חשמול מלא של צי האוטובוסים באשדוד.

870/135 ליינר ארטקל

שרת התחבורה מירי רגב: "מרכזי התחבורה המשולבים, "האבים", עומדים במרכז חזון התחבורה הציבורית שלי, המבוסס על חיבוריות וקישוריות מיטביות. תפיסת התחבורה המרחבית שאני מקדמת מבוססת על מתחמי תחבורה משולבים, המקשרים בין כל אמצעי התחבורה בסביבת ה"האב", במרחב האזורי ולכל חלקי הארץ. המרכזים החדשים מספקים שילוב ומעבר נוח ויעיל בין מערכות התחבורה השונות, ומאפשרים לכל נוסע לתכנן לעצמו את השילוב המתאים לו – להגיע לתחנה בדרך הנוחה לו, מאופניים וקורקינט ועד אוטובוס או רכב פרטי, לעלות על הקו המתאים לו, ולהגיע ליעד הסופי עם אותו מגוון אפשרויות."

מנכ"ל משרד התחבורה והבטיחות בדרכים, משה בן זקן: "חזון השרה רגב להקמת מרכזי תחבורה משולבים צובר היום תאוצה עם קידומם של שלושה מרכזים חדשים בדרום הארץ. התכנית שנדונה היום בות"ל מהווה צעד נוסף בקידום התכנית האסטרטגית לפיתוח, תכנון ובניית מסופי תחבורה ציבורית עבור כלל משתמשי הדרך. התכנית מהווה תנאי הכרחי לשיפור והרחבת שירות התחבורה הציבורית בכל רחבי הארץ, לצד הרחבת השימוש במערך האוטובוסים החשמליים".

Inner 620/130

4 תגובות ל: "הות"ל אישרה את המטרו בבני ברק | מתי יתקיימו העבודות?"

 1. אפשר להבין מה ההאב באשקלון יעשה? יחבר בין סוג תחבורה של אוטובוס לסוג תחבורה של אוטובוס?
  ולא את ההודעה הסטנדרטית הזאת שאני רואה מועתקת בכל כתבה ולא אומרת כלום?

 2. לא מאמין לשום דבר עד שיביאו חו"ד של מהנדס נכרי שאין אפשרות לכרות מנהרה ללא הפסקה בשבת.

  הרי את המכונה היקרה (TBM) עוצרים אם נתקלים במכשול אשר עלול להרוס את המכונה יקרה אז למה בשבת אי אפשר להפסיק?

  יש גם שיטות כריה שונות. האם ביררו שגם אצלם אי אפשר להפסיק?

  אבל כמובן שבישראל הדמוקרטית וה"ליברלית" רק הכסף הוא המדד לזכייה במכרז אז ברור שמכונות הTBM זכו ולא נבחנה אף חלופה אחרת.

  עיריית בני ברק יכולה וצריכה להתעקש לבדוק שיבדקו חלופות ללא חילול שבת.

 3. הות"ל צריכה לאשר גם את הקו המטרו "M1" שעובר מרחובות ונס-ציונה, ראשון-לציון, רמלה ולוד, תל-אביב ולעבוד עליו בעיצומן כמו שעובדים על קווי הרכבת הקלה (נת"ע): הירוק והסגול

 4. הם לא למדו לקח מהקו האדום שמחילולי שבת לא מרוויחים!!!!

כתיבת תגובה