הותר לפרסום: האם שופטים מונו על ידי מנגנון מושחת?

הפרשה שמטלטלת את עולם המשפט מכה גלים: עורך דין בכיר, עורכת דין ושופטת נעצרו • יו"ר לשכת עורכי הדין אפי נווה צפוי לפרוש מתפקידו • שקד וחיות בהודעה משותפת: "יש לשמור על מעמדה של הרשות השופטת ועל אמון הציבור בה".

עו"ד אפי נווה, ראש לשכת עוה"ד | צילום: יח"צ

הפרשה החדשה שמסעירה את המערכת המשפטית בישראל ורובה עדיין אסור בפרסום, מכה גלים. היום התירה המשטרה לפרסם חלק קטן מאוד מהפרשה לפיו מתנהלת חקירה בנוגע לעבירה על טוהר המידות בנושאי מינוי שופטים.

'ביזנעס' מתרחב בניו-מדיה: מהיום, כל העדכונים – גם בוואטסאפ!

לפי הודעת המשטרה, לפני כשבועיים הגיע מידע למשטרה בנוגע למינוי שופטת ועוד ניסיון למינוי שופט, באמצעים שאינם כשרים. במסגרת הפעילות נקראו לחקירה שופטת שלום ועוד שני עורכי דין. מלבד זאת, לא מסרה המשטרה פרטים נוספים, אך למעשה מדובר בפרשה שכאשר תתפרסם היא תזעזע ללא ספק את המערכת המשפטית בישראל כהוגן.

לפי הפרסומים היום, חלק מהדברים שבהם נחשדים אותם בכירים היו ידועים למקורביהם, שידעו ש"ככה זה הולך אצלם". אך למרות זאת, ההתנהלות הנפשעת וחסרת המוסר והרסן המשיכה להתקיים.

בינתיים, מנסים בוועדה למינוי שופטים להרגיע את הרוחות, מה שגרם להודעה משותפת של נשיאת העליון אסתר חיות ושל יריבתה הגדולה ביותר איילת שקד. לפי ההודעה המשותפת, בימים האחרונים נפוצה "חרושת שמועות בנוגע לפרשה הנחקרת ביחידת להב 433 והנוגעת למינוי שופטים. היום הותרו לפרסום פרטים הנוגעים לחקירה והובהר כי מדובר בחשד לביצוע עבירות מתחום טוהר המידות בקשר למינוי של שופטת שלום אחת לפני מספר שנים ולניסיון להביא למינוי שופט שלום לבית המשפט המחוזי שלא קודם".

שקד וחיות אמרו בהודעתן שהן "סמוכות ובטוחות כי מערכת אכיפת החוק תמצה את חקירת הפרשה ותגיע לחקר האמת". בנוסף הן ניסו 'למזער נזקים' באומרן שלמעשה בכל תקופת כהונתה של שקד כשרת המשפטים, מונו מעל 330 שופטים, כך שמקרה יחיד של שופטת אחת שנבדק, אינו משפיע על הכלל.

בסיום הודעתן קראו שקד וחיות לחזק את האמון במערכת המשפטית, למרות שלא ברור כיצד הדבר יקרה, מחמת וככל שמתפרסמים פרטים חדשים, השרשרת מתחילה להיסדק ואנו רואים עזיבות של בכירים בלשכת עורכי הדין ובעוד מקומות. מה שאומר שאולי לא מדובר בכזו פרשה שולית, כפי שמנסות שקד וחיות להציג.

ח״כ רוברט אילטוב, חבר הוועדה לבחירת שופטים, הגיב לפרשיה החדשה ואמר כי "הוועדה לבחירת שופטים היא קודש הקודשים של החברה הישראלית. מהיום הראשון שנבחרתי לכהן בוועדה, פעלתי רבות לניפוץ תקרת הזכוכית עבור ציבורים שלמים אשר חשו מודרים ממערכת המשפט. אני גאה לומר שבמהלך כהונתי מונו בפעם הראשונה במדינת ישראל, שופטות בנות העדה האתיופית לתפקידי שפיטה בערכאות השונות ושופט דובר רוסית לתפקיד שופט בית המשפט העליון. זו זכות ושליחות עצומה לכהן בוועדה לבחירת שופטים ועלינו, חברי הוועדה מוטלת החובה המוסרית הגבוהה ביותר לשמור עליה נקיה מכל רבב".

הבוקר התפרסם כי גם יו"ר לשכת עורכי הדין, אפי נווה, עשוי לפרוש מתפקידו, לאחר ששמו נקשר בעבר במספר פרשיות שהושתקו כלעומת שפורסמו.

בחודשים האחרונים, לאחר "מקרה נתב"ג" של נווה, החלה להיסדק חומת ההגנה שסביבו. וכעת, הפרשה החדשה, שלכאורה טרם ידוע אם היא קשורה אליו בכלל, גורמת לאחד האנשים החזקים בעולם המשפט הישראלי, לעזוב את תפקידו.

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה