הזמנתם נעליים מ'שוז אונליין'? זה מה שתוכלו לעשות

המועצה לצרכנות מפרסמת היום אזהרה לציבור מביצוע עסקאות ואי קבלת תמורה מאתר 'שוז אונליין' | מתברר כי ההזמנות מהאתר נמשכות למרות שהקשיים של החברה פורסמו מכבר | ומה יכול לקוח שיש לו תשלומים עתידיים באשראי לעשות כדי להציל את יתרת כספו?

האתר עדיין פעיל | צילומסך מהיום

בשבועות האחרונים חל גידול ניכר בתלונות שמגיעות למועצה לצרכנות כנגד חברת "סיפקו אונליין בע"מ ח.פ 515064129 " אשר בבעלותה אתר האינטרנט 'שוז אונליין'. ברובן של התלונות מופיע סיפור דומה: המוצרים שרכשו לא נמסרו ללקוחות וכי אינם מקבלים מענה מן החברה.

המועצה לצרכנות העבירה את תלונות הצרכנים להתייחסות החברה, ברם ועל אף שבעבר התקבלו תשובות מאת החברה, נכון למועד כתיבת שורות אלה – החברה חדלה מלהשיב למועצה. 

את האתר הפופולרי 'שוז אונליין' הקימו דקל סטולרו, אלעד טל ויוסי כראדי מנתניה, בשנת 2015. בתוך שלוש שנים, לאחר שהצליחו לצלוח את משוכת העמידה מול מותגי נעליים ידועים שסירבו תחילה לשתף איתם פעולה – הגיעו למחזור של כמיליון שקל בחודש, ולפי הפרסומים, גייסו כ-1.5 מיליון דולר ממשקיעים חיצוניים. בין בעלי המניות רשומה גם חברת שסטוביץ, קבוצת עורק, וגיל מדין – בנה של רעיה שטראוס. אלה השקיעו בחברה בשנת 2021 כ-10 מיליון שקלים, ובנוסף גויס הון ממשקיעים ידועים באנגליה תמורת 40% ממניות החברה. חשוב לציין כי בעלי המניות שהשקיעו באתר כהשקעה פיננסית בלבד, אינם מנהלים בפועל את האתר, ואין להם אחריות בשום אופן וצורה על התנהלותו.

קשיי החברה, כך לפי פרסומים שונים, הגיעו – בדיוק כמו ההצלחה הראשונית – בעקבות שיטת העבודה. ההזמנות מטופלות בידי היבואנים בלבד, כשהאתר גורף כ-20% רווח על העסקה שבוצעה דרכו. עם זאת, בעלי האתר לא יכלו לפקח על המשלוחים, ובעת משלוחים מפוצלים מכמה מותגים, ההזמנות יכלו להגיע באספקה בימים שונים. התרעמות הלקוחות, לצד התחרות בענף, וסביבת הריבית הגבוהה כיום, הביאו ככל הנראה לקשיים התזרימיים של החברה.

על פי פרסומים שונים בתקשורת, החברה נקלעה באחרונה לקשיים לאחר שצברה חובות של 10 מיליון שקל. עוד פורסם, כי ביהמ"ש הוציא צו עיכוב הליכים נגד החברה והמנכ"ל שלה למשך 60 יום וכי מונה נאמן לחברה, עו"ד יוסי בן-נפתלי.

משמעות עיכוב ההליכים היא שלא ניתן כרגע לתבוע את החברה.  

נכון לכתיבת שורות אלה, ההליך טרם עודכן באתר כנ"ר

בהתאם לפרסומים, בשלב הראשוני בית המשפט יבחן כיצד יש לטפל בחברה בהתאם לדו"ח הנאמן ובהמשך תינתן החלטה בדבר שיקומה של החברה ועמידה בהתחייבויותיה; פירוק החברה בדרך שתאפשר להשיא את שיעור החוב שייפרע לנושים.

ככל שתינתן החלטה המורה על פירוק החברה, יהא על ציבור הצרכנים להגיש תביעת חוב לנאמן כדי שיכללו בקופת הנשייה. הגשת תביעת חוב הינה קלה ומהירה

באם תינתן החלטה על שיקום החברה והמשך פעילותה ייתכן כי המוצר שנרכש יסופק בהמשך או תוכלו לבטל את ההזמנה מול החברה, בהתאם להוראות חוק הגנת הצרכן (עד 14 ימים מיום קבלת המוצר) .

בשלב זה, וככל שהמוצר לא סופק ויש תשלומים עתידיים לחברה, או אם חברת האשראי טרם חייבה את חשבונכם, המועצה לצרכנות ממליצה לשלוח הודעה לחברת האשראי, ובה פירוט של תנאי עסקת האשראי ובקשה לעצור את התשלומים העתידיים בשל כשל תמורה. יש לצרף את ההזמנה ואת הודעת הביטול שנשלחה לחברה. בנוסף, יש לציין במכתב כי הוגשה בקשה לעיכוב הליכים בשל חדלות פירעון.

בדיקת המועצה לצרכנות העלתה עוד, כי האתר ממשיך לפעול ולשווק מוצרים לציבור, מבלי לציין כי היא במצב כלכלי-משפטי בעייתי, מאחר והוגשה בקשה לצו עיכוב הליכים בשל חדלות פירעון. "המועצה רואה בחומרה רבה את התנהלות החברה אשר אתר האינטרנט שלה ממשיך לפעול כרגיל וניתן לבצע בו הזמנות, זאת על אף שהגישה בקשה לפי חוק חדלות פירעון דבר העלול להטעות את הצרכנים בדבר הסיכויים לקבל את המוצרים שהוזמנו על אף ששילמו את מלוא התמורה. לכל הפחות היה על החברה לעדכן את ציבור הצרכנים באתר האינטרנט שלה כי הוגשה בקשה דנן ולמנוע אפשרות הזמנות עד למתן החלטת ביהמ"ש בדבר המשך פעילות החברה", נאמר בהודעת המועצה. 

תגובה אחת ל: "הזמנתם נעליים מ'שוז אונליין'? זה מה שתוכלו לעשות"

  1. בכותרת כתוב זה מה שניתן לעשות, בשורה התחתונה אי אפשר לעשות כלום.

כתיבת תגובה