החוואי יגדל ירקות עלים בנמל, המכירה במקום

חסות, פטרוזיליה, כוסברה, קייל, בזיליקום ועוד, הם רק חלק מהתוצרת שתימכר בחנות קונספט שתוקם בצמוד לחווה הורטיקלית ובמשאית מזון "פוד טראק" שתוצב בשוק הנמל • מטרת הפרויקט שהכנסותיו קודש לקהילה: לבחון התכנות של גידול מזון בתוך סביבה אורבנית בהיקף מסחרי

קיר גידול אנכי של חסות, שגדלות בתוך החווה הוורטיקלית | צילום: יח"צ

כחלק ממתחם פופ-אפ קיימות שהקימה עיריית תל אביב-יפו בנמל תל אביב, משיקה בימים אלה חברת ורטיקל פילד, בשיתוף העירייה, חווה חקלאית ורטיקלית, שתכלול חוות גידול לתוצרת חקלאית ובצמוד אליה תוקם חנות קונספט למכירת התוצרת מיד עם הקטיף, כמו כן התוצרת תימכר במשאית מזון – "פוד טראק" – שתוצב בשוק הנמל. בחנות ובפוד טראק יימכרו גידולים מגוונים כגון חסות מסוגים שונים, כוסברה, פטרוזיליה, בזיליקום, ארוגולה, קייל ונענע – שנקטפו במקום ישירות לצרכן. פרויקט ייחודי זה מתאפשר הודות להשקעה של למעלה ממיליון שקלים, שנעשתה על ידי מר מיכאל מירילשווילי, בעלי ורטיקל פילד. כל ההכנסות תרומה לקהילה.

'ביזנעס' בדק, ומדובר בירק הגדל על מצע מנותק וללא חרקים, עם זאת לא הופרשו ממנו תרומות ומעשרות, ובחנות ייתלה שלט המודיע כי הירקות אינם מעושרים כמו בכל מקרה של רכישה הישר מהחקלאי ויש צורך לעשר את התוצרת בבית.

החווה החקלאית-ורטיקלית שתעמוד בנמל תל אביב עד לינואר 2021, תשמש נקודת מכירה לתוצרת חקלאית טרייה שגדלה במקום וכן תהווה מודול יישומי לגידול מזון בסביבה אורבנית בהיקף מסחרי. החנות תהיה פתוחה לקהל, ותפעל בהתאם להנחיות התו הסגול, כל ימות השבוע כולל סופי שבוע. כמו-כן יתבצע שיתוף פעולה עם השוק החקלאי בנמל תל-אביב לאורך השבוע.

החווה הורטיקלית שתוצב בנמל תל אביב | הדמיה: יח"צ

החווה הורטיקלית מוקמת בתוך מכולת מטען ממוחזרת ("קונטיינר") בגודל של 12 מטר בה מוטמעת הטכנולוגיה החדשנית תוצרת כחול לבן של חברת ורטיקל פילד הישראלית. שיטת הגידול היא גיאופונית (על מצע אדמה) וורטקילית (צומחת לגובה). יחידת הגידול נשלטת ומבוקרת ע"י תוכנת ניטור פנימית שמנהלת את שלבי הגידול של היבול באופן אוטומטי ומורכבת מחיישנים, מערכת השקיה וטכנולוגיית תאורת מתקדמת המדמה את אור השמש ומאפשרת לבחור את אורכי הגל הרצויים והמועילים בלבד לטובת גידול אופטימלי של הצמח. התוצרת החקלאית גדלה באופן סטרילי עם צורך מינימלי בטיפול אנושי ובחסכון של עד 90% מים. האספקה שוטפת לתוצרת טרייה ובריאה, ללא חומרי הדברה וללא תלות בעונות השנה ומזג האוויר.

במסגרת הפרויקט, חברת ורטיקל פילד משתפת פעולה עם חברת Watergen הישראלית, גם היא בבעלות מיכאל מירילשווילי שמעורב בהשקעות בחברות שמקדמות קיימות והשקעות אימפקט, במטרה לייצר טכנולוגיות שיאפשרו עולם ירוק ובריא יותר. בחנות תוצב עמדת מים לרווחת הקונים, שפיתחה החברה בטכנולוגיה ייחודית לייצור מים טהורים ונקיים מהאוויר.

גיא אליצור, מנכ"ל ורטיקל פילד: "פיתוח החוות הורטיקליות נועד לאפשר גידול חקלאי בעיר, כאשר המכולה מהווה שדה לכל דבר באמצעות קירות המהווים מצע של אדמה. הגידול נעשה לגובה על מנת לנצל שטח עירוני מצומצם, והאפקט המתקבל הוא ממש כמו בשדות הפתוחים. כך התוצרת גדלה ונקטפת ישירות לצרכן, מבלי הצורך לשנע את התוצרת מהשדות המרוחקים לעיר. תנאי הגידול הסטריליים והאופטימליים, במינימום מגע יד אדם מבטיחים תוצר טרי, טעים, איכותי ובריא, עם חיי מדף ארוכים יותר. הלקוח יכול לרכוש את הירק מיד עם הוצאתו מהאדמה וליהנות מכל היתרונות התזונתיים שמעניקה האדמה לירק. ומה שלא פחות חשוב, שכל זה במחירים שווים לכל נפש".

כתיבת תגובה