החוק שיעשה סוף לשביתות יוכנס להסכמים הקואליציוניים?

האם ייכנס חוק הבוררות להסכמים הקואליציונים הנחתמים בימים אלו? • החוק, ישם קץ לשליטה המוחלטת של וועדי העובדים במשק • אם נתניהו יצליח, החוק שיגביל את כוחן של הקבוצות, יעמוד בבסיס ההסכמים הקואליציוניים ובהמשך אף יעבור בכנסת

ארנון בר דוד, יו''ר ההסתדרות בכנס בוועידת ההסתדרות |צילום: פלאש 90

השביתה שננקטה על ידי וועד עובדי הרכבת טרם הבחירות הייתה, ככל הנראה, הקש ששבר את גב הגמל מבחינת כמה מפלגות הקואליציה. שר התחבורה ישראל כץ התבטא בעקבות כך על הצורך בחקיקת ‘חוק בוררות חובה’ אשר אמור לחייב את העובדים להסכים ולקבל על עצמם את החלטתו של הבורר בכל סכסוך עתידי שיתגלע מול הממשלה.

בתגובה, כינסו בכירים בהסתדרות דיון חירום בראשות היו”ר החדש, ארנון בר דוד, שאמר באותו דיון כי “בוררות חובה היא צעד אנטי-דמוקרטי ולא חוקתי. זו חכמה קטנה מאד להכניס את המשק למלחמות מיותרות. אני מקווה שהממשלה שתקום תסתכל בעיניים של העובדים ותנהל דו שיח לרפורמות ושלא יבחנו את סבלנותנו. אם לא תהיה ברירה נלך לשנים קשות”.

250/200 סייד בר + קובייה בכתבה

הסיכום היה כי לעת עתה, יש להרגיע את השטח ולאחר החג יכונס שוב דיון בנוגע לסוגיה וכי או אז יוחלט על צעדים מתבקשים לנוכח היזמה.

כזכור, בהסתדרות טענו שוב ושוב כי בוועד עובדי הרכבת לא הוחלט על שביתה וכל שהיה הוא צירוף מקרים של מחלה של כמה עובדים חיוניים, שבלעדיהם לא ניתן להפעיל את שירות הרכבות.

למרבה האבסורד, בכירי עובדי הרכבת כיוונו בדבריהם למצב שהציבור כולו לא יאמין לעובדות שהם עצמם הציגו, וכי כולם ובראשם הממשלה יבינו מבין השורות, כי המדובר בשביתה לכל דבר רק מבלי שניתן יהיה להאשים מאן דהו כי הוא עושה דין לעצמו. הגדילו לעשות בוועד העובדים, כשאיימו בתביעת דיבה נגד ההנהלה על הטענה ולפיה ההשבתה הייתה במכוון.

השיטה שננקטה, גרמה מצד אחד סבל מיותר לציבור כולו, ומן העבר השני, השמיעה הצטדקות קטנונית כי הדבר לא נעשה חלילה בכוונת מכוון ורק יד המקרה היא זו ששלטה ברצף האירועים שהובילו מאות אלפי אזרחים למצוא עצמם נותרים בתחנת רכבת ללא תחבורה.

נזכיר, כי ערב הקמתה של ממשלת נתניהו הקודמת הוכן כבר חוק הבוררות לפרטי פרטים והוא עמד להיכנס לקווי היסוד של הממשלה, כאשר מי שבלם זאת היה לא אחר משר האוצר המיועד דאז, משה כחלון, אשר קרץ לבכירי ההסתדרות כי הוא מעוניין להיות בן בריתם הפוליטי. בהמשך נכנע כחלון ללא כל מאבק לעוד שורה של דרישות מוגזמות מההסתדרות, תוך שהוא בונה לעצמו בסיס כח פוליטי לקראת הבחירות – מהלך שכזכור לא צלח. היה זה לאחרונה, כשיו”ר ההסתדרות היוצא, אבי נסנקורן הפנה את גבו ברגע האחרון וקפץ לעגלת ‘כחול לבן’ הנוצצת, שמחצה אלקטורלית את מפלגת ‘כולנו’.

870/135 ליינר ארטקל 1

השבוע, בהמשך לכינוס של ערב החג, התכנסו כמה עשרות חברי וועדים מחברות שונות במשק המאוגדות בהסתדרות ואשר בין היתר הינם חברי מרכז הליכוד, וקראו לראש הממשלה לסגת מהחוק המסתמן בטענה שהוא מהווה פגיעה בדמוקרטיה ובעבודה המאורגנת. הללו אמרו, כי מניסיון, מהלכים חד צדדיים אינם צולחים וכי יש לקדם כל יוזמה בשיתוף עם העובדים.

בחשש מפני כך שנשק יום הדין עשוי להינטל מהם ואם יעבור החוק – יעברו מן העולם איתו יחד גם דרישותיהם התקציביות, שלא יתבצעו עוד מתוך עמדה של לחץ על הממשלה אלא רק בהחלטת הבורר – הודיעו חברי מרכז הליכוד כי בכוונתם לבצע מספר מהלכים על מנת להוריד את החוק מסדר היום. בין היתר, החליטו אלה, כי יבצעו מפקד המוני של חברי הוועדים למרכז הליכוד אשר תהיה לו השפעה עתידית על חברי הכנסת שירצו להמשיך בתפקידם בכנסות הבאות.

ימים יגידו ידם של מי תהיה על העליונה: האם וועדי העובדים החזקים ימשיכו להחזיק ב’שלטר’ של המדינה או שהשכל היישר יגבר ומערכת איזונים חדשה המגבילה את כוחם של קבוצות כח תיכנס בצורתו של חוק הבוררות.

Inner 620/130

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה