הח"כים הופתעו: מייצרי המיגוניות – פלסטינים הפועלים ללא היתר

בעלי מפעל פלסטיני לא חוקי למיגוניות – קצינים בכירים לשעבר בפיקוד העורף | דיון סוער היום בועדת חוץ וביטחון לענייני יו"ש בסוגיית מפעלי המיגוניות בשטחים | יו"ר הוועדה, ח"כ צבי סוכות: "אירוע חמור, לא ייתכן שהרווחים מהמיגוניות מגיעים הישר לכיסם של מחבלי הרשות הפלסטינית. דם אחינו זועק אלינו מן האדמה"

מפעל המיגוניות שיוצרו שלא כחוק | צילום: רגבים

ועדת חוץ וביטחון לענייני יו"ש התכנסה היום (חמישי) בכנסת לדיון מיוחד בנושא מפעלי המיגוניות בשטחי C. בפתח הדיון שאל יו"ר הוועדה ח"כ צבי סוכות (הציונות הדתית) את נציגת משרד הביטחון אורנה רביבי "האם משרד הביטחון רוכש מיגוניות שנבנו במפעלים בלתי חוקיים בשטחי C ביו"ש"? רביבי השיבה בהחלטיות כי מכל הבדיקות שערכה ניתן לומר בוודאות כי למשרד הביטחון: "אין דבר וחצי דבר עם מפעלים מהסוג זה".

מנגד, נציגי המנהל האזרחי הודו כי הם מכירים מפעל אחד בלבד הפועל בניגוד לחוק הממוקם בהר חברון.

עם זאת, נציגי מחלקת קרקעות במועצה אזורית הר חברון הציגו תיעוד ובו שורת מפעלים פלסטינים בלתי חוקיים לבניית מיגוניות עבור משרד הביטחון ורשויות מקומיות.

על פי הנתונים, בהר חברון פועלים לפחות שלושה מפעלים בלתי חוקיים בהם מיוצרות מאות מיגוניות המועברות בין השאר לבסיסי צה"ל בדרום.

תנועת רגבים חשפה לראשונה מפעלי מיגוניות בלתי חוקיים בכפר ברטעה שבצפון השומרון שחלקו נמצא בשטח מדינת ישראל וחלקו בתחום יו"ש ובין שני חלקי הכפר ישנו מעבר חופשי ללא כל בידוק ביטחוני.

עוד נחשף כי השילוט שעל המיגוניות מעלה כי הן מיוצרות על ידי חברת 'טופ חדב בע"מ' והן מאושרות על ידי פיקוד העורף, כמו כן באתר החברה מופיע כי בראשותה מכהנים שלושה קצינים בכירים לשעבר במערך המיגון וההנדסה של פיקוד העורף.

במהלך הדיון הוקרן סרטון בו נראות מיגוניות עוברות בלי כל בידוק ביטחוני במחסום. יצוין, כי החברה המדוברת מדורגת ראשונה מתוך עשרות ספקי המיגוניות המאושרים על ידי פיקוד העורף.

ח"כ טלי גוטליב אמרה בדיון: "שידע עם ישראל שיש "לשעברים" שפוגעים בחוסן של מדינת ישראל, בנראות שלה, בעוצמה שלה ונותנים יד לאויב הפוטנציאלי שלו."

מיגוניות שיוצרו שלא כחוק | צילום: רגבים

יו"ר הועדה ח"כ סוכות הבהיר עם חשיפת הנתונים: "מדובר בתופעה מזעזעת וחמורה וברור שמישהו כאן לא אומר את האמת, אנחנו בתקופה שבה עם ישראל חווה את הזוועות הכי גדולות שידעה האנושות, הרווחים של המיגוניות הללו מגיעים הישר למחבלי הרשות הפלסטינית, אסור שהמציאות הזאת תמשיך, דם אחינו זועק אלינו מן האדמה. בכוונתי לקיים דיון נוסף בנושא הזה כבר בשבוע הבא וגם לבדוק את ההיבטים הפליליים שלו ". דברי סוכות.

אברהם בנימין, מנהל אגף מדיניות בתנועת רגבים: "אנו עדים למקרה חמור של "יד רוחצת יד". לנגד עינינו, בכירים לשעבר בצה"ל מפעילים לכאורה מפעל לא חוקי ביהודה ושומרון, שמספק תוצרת למערכת הבטחון ולרשויות מקומיות, כל זאת בעיצומה של מלחמה. המפעל הזה הוא אחד מיני רבים. הגיע הזמן שמשרד הביטחון יפתח את העיניים. אין בדל ספק שאם הוא יחקור, הוא יגלה לא מעט שחיתויות לכאורה מעין אלו."

ממועצת הר חברון נמסר: "בעקבות סיורים של סיירי מחלקת הקרקעות ודיווחים ותיעודים של תושבים, זיהינו בשטחי c ברחבי המועצה שלושה מפעלים לייצור מיגוניות. בזכות התיעודים הנושא עלה לתקשורת ותודתינו על כך לאיילה חסון ובעקבות כך גם עלה לוועדת חוץ וביטחון ויצא צו להפסקת העבודות. ראש המועצה אלירם אזולאי מודה על כינוס דיון חשוב זה לח"כ צבי סוכות, ולתושבי המועצה על ולמחלקת הקרקעות של המועצה."

כתיבת תגובה