הח”כים החרדיים חייגו בשידור ישיר והוכיחו: אין חסימה

במהלך דיון סוער לאור טענות כי הקווים הכשרים חסומים למספרי חירום, הח”כים החרדיים הוציאו טלפונים ניידים והוכיחו: אין חסימת שיחות חירום בקווי הטלפון הסלולר הכשרים • משרד התקשורת: חוק התקשורת מאפשר לקבוצת מנויים לבחור הגבלות שיוטלו עליו • רשות התחרות בודקת הסכמים של ועדת הרבנים מול חברות הסלולר

יעקב מרגי יו"ר ועדת הכלכלה | צילום: דוברות הכנסת, עדינה ולמן

ועדת הכלכלה של הכנסת, בראשות ח”כ יעקב מרגי, דנה בחסימת מספרי טלפון מצילי חיים בקווי סלולר כשרים. בתום דיון סוער, בו עלו טענות לחסימות שמבצעת ועדת הרבנים לענייני תקשורת בקווי טלפון סלולרי כשרים, אמר ח”כ מרגי כי נושא החסימה מחייב הסדרה כוללת, כדי לשמור על זכויות כלל הצרכנים. עם זאת ציין, כי הוועדה לא השתכנעה שיש חסימה של קווי חירום. מרגי דרש מהרשות להגבלים עסקיים לסיים את בדיקתה בעניין בתוך כחודש, ולעביר את עמדתה לוועדה. עוד ציין מרגי כי הוועדה תקיים ישיבה נוספת על השלכות החסימה, כדי להבטיח שלא יהיה ניצול לרעה.

הישיבה התקיימה לאחר שהח”כים פרידמן וסובה טענו כי ועדת הרבנים לענייני תקשורת, המעניקה כשרות למכשירי סלולר, מסננת תכנים עבור לקוחות המספרים הכשרים. ח”כ פרידמן אמרה כי החלה לטפל בנושא לאחר שדווח לה על קו סיוע שמטפל באלימות נחסם, ואז גילתה שקווי סיוע רבים נוספים חסומים להתקשרות ממספרי טלפון כשרים. היא הוסיפה כי ועדת הרבנים לענייני תקשורת מקבלת 19 אגורות בחודש על כל קו טלפון כשר. ח”כ סובה הוסיף כי יש שאלות למשרד התקשורת, שמקבל הוראות מוועדת הרבנים במקום שזה יהיה הפוך.

250/200 סייד בר + קובייה בכתבה

מנגד, ח”כ יצחק פינדרוס אמר כי הטלפון הכשר הוא חוזה וולונטרי בין הצרכן לספק השירות . לדבריו, “אי אפשר לחסום מספרי חירום, ואם יש מספר עם חיוג מקוצר וקידומת כוכבית שלא עודכן כמספר חירום אז אפשר לפתוח אותו בקלות ולא צריך דיון פרלמנטרי על זה”.

870/135 ליינר ארטקל

ח”כ מתן כהנא הצטרף לדברים ואמר: “זכותו של ח”כ פינדרוס לקנות טלפון כמו שהוא רוצה”. ח”כ אליהו חסיד הוסיף כי קו החירום של נעמ”ת פתוח בכל החברות, למעט פרטנר. לדבריו, החסימה בפרטנר הייתה בטעות ובאותו היום שהתגלתה, היא הוסרה. “כל קווי החירום פתוחים בטלפונים הכשרים”, אמר ח”כ חסיד. הוא הוסיף כי ניתן לנייד את הקווים בתנאי שהניוד הוא לקומה כשרה.

ח”כ יעקב טסלר הוסיף כי טלפון כשר חסום לשימושים רבים, והלקוח רוכש אותו כי מראש הוא לא רוצה להגיע לשיחות לא ראויות. לדבריו, יש מענה ומי שלא רוצה יכול לקנות סלולרי רגיל ולהתקשר למי שהוא רוצה. ח”כ אוריאל בוסו אמר כי אף אחד לא יטיף לציבור החרדי על אורחות חייו.

הח”כים שולפים את הנייד

עו”ד אבי רימון, המשמש כיועץ משפטי חיצוני של ועדת הרבנים לענייני תקשורת, טען כי חוק התקשורת מציין 12 קווי חירום שלא ניתן לחסום. עם זאת, היו”ר מרגי העיר כי החוק לא מדבר על חסימה. עו”ד רימון הוסיף כי תכלית ההסדר היא לאפשר לציבור החרדי להשתמש בסלולרי, כך שתתאפשר חסימת גישה לתכנים שלא עולים בקנה אחד עם התפיסה של המגזר החרדי, ולכן נחסמים תכנים שלא מקובלים ורק מה שמקובל על הרבנים נפתח. היו”ר מרגי שאל האם אין פגיעה בחוקים אחרים, כמו הגבלים עסקיים, ורימון השיב שלא.

ח”כ תמר זנדברג אמרה כי היא תומכת בבקרת הורים וחסימה, אך הוסיפה כי התרשמה שיש מצוקה בקהילה שלא נענית וכי נחסמים מספרים בהן של מוקד לניצולי שואה. הדברים עוררו סערה. ח”כ אליהו חסיד בדק את טענתה תוך כדי דיון ולדבריו, מוקד ניצולי השואה פתוח. ח”כ ינון אזולאי אמר כי ועדת הרבנים עושה עבודה טובה עבור הציבור החרדי, וזה לא אומר שאין בעיות שצריך לטפל בהם. היו”ר מרגי הגיב ואמר כי אם הוועדה לא תדע לתת מענה לציבור, יקומו לה חלופות אחרות.

בדיקת הסכמים

נציג רשות התחרות, מוטי כץ, אמר כי לוועדת הרבנים יש נתח שוק משמעותי והיא נהנית ממיעוט תחרות. הוא הוסיף כי הרשות בודקת את ההסכמים שלה מול חברות הסלולר ועדיין אין ממצאים סופיים. היו”ר מרגי דרש להעביר לוועדה חוות דעת בעניין התחרות תוך חודש, כץ השיב כי הוא בספק אם הבדיקה תסתיים והיו”ר מרגי הבהיר: “תסיים כשאני מבקש”.

המשנה למנכ”לית משרד התקשורת, מימון שמילה, הגיב לכל הטענות שעלו בדיון ואמר, כי חוק התקשורת מאפשר לקבוצת מנויים לבחור הגבלות שיוטלו עליו. הוא הוסיף כי המשרד אוסר על חברות התקשורת לאסור חסימת מספרי חירום המוגדרים בחוק, ואמר: “אם מישהו חושב שנגרם לו נזק הוא יכול לפנות לוועדת הרבנים או למשרד התקשורת, והפנייה מטופלת מידית. לא מצאנו מספרים שנחסמו”. באשר לניידות אמר שמילה כי אסור להגביל ניידות אך מי שיש לו מספר כשר יכול לעבור רק לקומה כשרה בחברה אחרת.

היו”ר מרגי סיכם ואמר כי חסימת קווי הסלולר מחייבת הסדרה, כדי לשמור על זכויות כלל הצרכנים. לדבריו, “טלפונים כשרים נרכשים רק על ידי מי שמעוניין בכך, לפי הנחיית ועדת הרבנים. הוועדה לא השתכנעה שיש חסימה של קווי חירום, ההפך הוא הנכון. הוועדה דורשת מרשות התחרות לסיים את בדיקתה ולהעביר אליה את תוצאותיה עד ה-6 בספטמבר. הוועדה תקיים ישיבה נוספת על השלכות חסימת קווי טלפון סלולריים, כדי להבטיח שלא יהיה ניצול לרעה. הוועדה תבחן גם את סוגיית המונופול ואת עניין הניידות לפי החוק. הסעיף שהזכיר היועץ המשפטי של ועדת הרבנים, עניינו בשיחות ללא תשלום למוקדים מסוימים, ולא עוסק באיסור חסימת מוקדי חירום – והוועדה תשקול לעגן בחקיקה את האיסור על חסימת קווי החירום מצילי החיים”.

מומלץ עבורך

2 תגובות ל: "הח”כים החרדיים חייגו בשידור ישיר והוכיחו: אין חסימה"

  1. ועדת הגנבים ,הם פותחים וסוגרים מספרים לפי החלטתם האישית בלי שום קשר לתוכן של הקו

  2. מי שלא נראה לו שלא ישתמש בטלפון כשר! אל תכנס לתוך מסגרת ותנסה לפרוץ אותה!

כתיבת תגובה