הח"כים החרדיים נאבקו, כלל הורי ילדי המעונות ירוויחו

הסתיים בהצלחה מאבק הח”כים החרדיים למען ההנחות להורים במעונות היום והמשפחתונים • בתום פעילותם של יו"ר הוועדה לפניות הציבור ח"כ יעקב טסלר, והח"כים פינדרוס ואזולאי: מספר השעות לקביעת דרגה במעונות יום יישארו כבשנים קודמות • יינתנו מקדמות לקביעת דרגות זמניות

הח"כים טסלר ואזולאי בפגישה עם שר הרווחה איציק שמולי | צילום: באדיבות המצלם

אחרי דיונים רבים ומאמצים של הח"כים טסלר, אזולאי ופינדרוס, מגיעה הבשורה להורים. שר העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים איציק שמולי הודיע כי מספר השעות החודשיות הנדרשות לקביעת דרגה במעונות יום ומשפחתונים יישארו כבשנים קודמות ויעמדו על 144 שעות ולא 155 כמתוכנן. כמו"כ יינתנו מקדמות למפעילים לצורך קביעת דרגות זמניות עד לקבלת הדרגה הסופית.

משרד העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים משתתף בסבסוד עלות השהות של ילדים במסגרות מעונות יום ומשפחתונים, על פי דירוג שנקבע באמצעות מבחן הכנסה ומספר שעות העבודה בשבוע. קבלת הדירוג חיונית להורים השולחים את ילדיהם למעונות, במיוחד בשכבות הסוציו-אקונומיות הנמוכות. ללא סבסוד, משפחה עם 2 ילדים במעון תשלם כ- 4,500 ש"ח. לאחר סבסוד, הסכום הוא כ- 1,500-2,000 ש"ח בלבד.

המערכת לקביעת דירוג נפתחת להגשת בקשות מדי שנה במהלך חודש מאי, ועד לתחילת שנה"ל כ-70-80% אחוז מהפונים כבר מקבלים את הדירוג. השנה, עקב עיכוב בפרסום מבחני התמיכה, המערכת נפתחה רק בשבוע הראשון של חודש אוגוסט והורים רבים חששו כי עד למועד פתיחת שנה"ל בעוד כשבועיים, טרם תיקבע הדרגה והם יאלצו לשלם שכר לימוד מלא עד לקביעת הדרגה.

יתרה מכך, בשנים עברו חושבו מספר השעות השבועיות לצורך קביעת דרגה, בחישוב חודשי ובמכפלה של 4. כך לדוגמא: מספר השעות המינימלי במבחני התמיכה – 36 ש"ש, עמד בחישוב חודשי על 144 שעות. בשנה"ל הנוכחית חישוב המכפלה שונה והועמד על 4.3 ול-36 ש"ש, נדרשו כעת 155 שעות חודשיות. מאחר ותלושי השכר הנדרשים לדרגה הם מתחילת השנה, קביעת ההחלטה במועד זה אינה נותנת להורים שהות להיערך לקראת השינוי ופוגעת בהם בקביעת הדרגה וכפועל ישיר גם בגובה הסבסוד.

בעקבות פניות רבות וחששות הורים, קיימה בשבוע שעבר הוועדה לפניות ציבור שבראשות ח"כ יעקב טסלר דיון בנושא בהשתתפות נציגי משרדי הרווחה והאוצר, ובסיומה נועד טסלר לפגישה עם שר הרווחה איציק שמולי. "בשנה רגילה, ההורים יכלו, אולי, להתאמץ ולספוג את העלויות מספר חודשים עד לקבלת זכאות. בתקופה זו הדבר הפך לבלתי אפשרי ואם לא יהיה דירוג בתחילת שנה"ל, ההורים לא יצליחו לשרוד מבחינה כלכלית. נוסף על כך, השינוי בחישוב השעות, חוטא למטרה לשמה נועד הסבסוד במעונות יום ומשפחתונים ויותיר רבים מחוץ למעגל העבודה", הסביר.

כאמור, במענה ליו"ר הוועדה הודיע שר הרווחה כי לא ייעשה שינוי במספר השעות החודשיות הדרוש לצורך קביעת הדרגה. כמו"כ יועברו מקדמות למפעילי המעונות והמשפחתונים, על מנת שיוכלו לתת סבסוד זמני להורים עד לקביעת הדרגה הסופית על ידי המשרד, ובימים אלו עמל צוות המשרד לבניית המנגנון הטכני והמשפטי להעברת המקדמות.

ח"כ טסלר, שבפעילותו כיו"ר הוועדה לפניות ציבור, עסק רבות בנושא פתיחתה המאוחרת של המערכת לקביעות דרגה למעונות יום ומשפחתונים, אמר עם אישור התהליך, "ברצוני להודות לכל המסייעים ובראשם לשר הרווחה איציק שמולי שנרתם לנושא בכל ליבו ומרצו ופעל להביא לפתרון מיידי, ולחברי הכנסת יצחק פינדרוס וינון אזולאי על פועלם בעניין".

כתיבת תגובה