החל”ת לבני 45 ומטה יופסק: ומי שולט בנתונים?

בוועדת הכספים של הכנסת דנו באופן חישוב דמי האבטלה | ח”כ יעקב אשר טען כי אלפי אזרחים שאינם מקבלים דמי חל”ת או אבטלה הגיעו לפת לחם | הוא ציין כי האוצר מסתמך רק על נתוני הלמ”ס תוך התעלמות מנתוני שירות התעסוקה – דבר היוצר עיוות בחישוב הנתונים

ועדת הכספים | צילום: דוברות הכנסת

פארסה: משרד האוצר לא מכיר בנתוני האבטלה שמפרסם לשכת התעסוקה.

בדיון שהתקיים הבוקר בוועדת הכספים על החלטת הממשלה לבטל החל”ת לכל מי שמתחת גיל 45, נחשף כי משרד האוצר אינו מכיר בנתוני האבטלה העדכניים המתפרסמים על ידי לשכת התעסוקה הממשלתית.

250/200 סייד בר + קובייה

הדיון נקבע לבקשת ח”כ יעקב אשר, לאחר ששר האוצר אביגדור ליברמן הודיע על הפסקת תשלום דמי החל”ת לגילאי 45 ומטה ללא יוצאי דופן, וזאת בשונה מהמתווה שהוכן על ידי קודמו בתפקיד ישראל כץ שהכיל מספר מדרגות גיל, והתייחס גם לנושא המצב המשפחתי והגדיר סיוע ספציפי יותר.

ח”כ אשר ציין כי “החלטה זו של משרד האוצר שללה זכאות לדמי אבטלה ליותר מרבע מיליון איש ובכך גזרה עוני על מאות אלפי משפחות, בנוסף ביטול מתווה החל”ת בחודשי החופש פגע בזכאותם לדמי אבטלה של עובדים רבים שענף העבודה שלהם מושבת בימי החופשה כדוגמת: מאבטחי ושרתי בתי ספר, מלווי הסעות למוסדות חינוך, וצוות עזר בהוראה”.

אך הבוקר, בדיון בוועדת הכספים, נחשף כי האוצר אינו מוכן להכיר בנתוני האבטלה של לשכת התעסוקה. כך שבעוד בלשכת התעסוקה טענו ליותר מ-200 אלף דורשי עבודה שאינם זכאים לדמי אבטלה בגלל ביטול החל”ת, נציג האוצר טען שמבחינתו רק נתוני הלמ”ס הם בלבד אלה שקובעים את מצב האבטלה במשק.

ח”כ יעקב אשר, יוזם הדיון, תקף את האוצר: “אנשים רעבים ללחם ואתם מתקשקשים עם מספרים תלושים מהמציאות. אתם מתעלמים מהחיים עצמם. אנשים רוצים לעבוד ואין להם היכן לעבוד ומנגד שוללים מהם זכאות לדמי אבטלה, מאיפה הם יביאו לחם הביתה?”.

עוד האשים ח”כ אשר כי “הממשלה נוקטת במדיניות של הסתרת נתוני קורונה ומדחיקה את המצב ממניעים כלכליים בלבד – כי לא רוצים לתת מענקים. זה חמור מאוד!”.

Inner article

מול הסתירה בנתוני הגופים ממשלתיים באשר למצבם של מי שהפסיקו לקבל דמי אבטלה, טען  יו”ר הוועדה, ח”כ אלכס קושניר, כי המשך תשלום דמי האבטלה גורם נזק למשק וכי הדבר הוכח מכבר.

Inner 620/130

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה